Дванадцять племен Ізраїля

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Карта поділу землі Ізраїля 12 племенами

Дванадцять племен Ізраїля (Дванадцять поколінь Ізраїля Бут. 49:28, івр. שִׁבְטֵי יִשְׂרָאֵלшівтей Ісраель, арам. שִׁבְטָיָא דֵיִשְׂרָאֵלшівтая де-Ісраель) — традиційний, географічний та генеалогічний поділ Ізраїлю з біблійних часів. Народ Ізраїлю ділиться на племена, чиї імена походять від імен синів патріарха Якова.

Яків, син Ісаака[ред.ред. код]

Докладніше: Яків (син Ісаака)

Яків як утік від свого брата Ісава, пішов служити до Лавана, свого дядька і за 14 років служіння взяв собі за дружин двох його дочок — Лію і Рахіль. Від них та їх служанок Зілпи та Білги народжується у Якова 12 синів: Рувим, Симеон, Леві, Юда, Завулон, Іссахар, Дан, Гад, Ашер, Нафталі, Йосиф, Веніямин. Його брат Ісав, що переслідував Якова після повернення із сім'єю у Ханаан з наміром поквитатися, примирився з ним. Яків із своїми синами перебуває у Ханаані, аж до переселення у Єгипет в провінцію Гасем. Там, у Єгипті вийшло від його синів та двох синів Йосифа — внуків Якова, Дванадцять племен Ізраїля.

Племена Ізраїля[ред.ред. код]

У передостаньому розділі Книги Буття приводиться перелік племен Ізраїля, Яків пророкує їх майбутню долю та благословляє їх. Біблія називає їх іменами дванадцяти синів Якова (Бут. 49). Отже у Якова було дві дружини — Лія, Рахіль, і служниці дружин — Зілпа та Білга. Від них народились сини:

У Йосипа було двоє синів: Манассія і Ефраїм (Єфрем) яких Яків звів у родоначальники двох самостійних колін замість їхнього батька Йосипа (Бут. 48:5), що збільшило число племен до 13.

Списки Ізраїлевих племен в Біблії не приводять коліно Йосипа як самостійне, пов'язуючи його тільки з Ефраімом і Манасією (4 М. 1:10). Повсюдно у Писанні також робляться застереження, що виключають коліно Леві яке присвячене служінню Богу. Так, воно не входить в рахунок боєздатних чоловіків (4 М. 1:47), не зазначено його місце в порядку проходження племен при переходах на шляху в Ханаан (4 М. 2:33), та воно не отримує земельного наділу як інші 12 племен у спадку в Землі Обітованій та в Зайорданні (4 М. 26:57).

Новий Завіт[ред.ред. код]

У Об'явлені Івана Богослова також перераховуються племена Ізраїля: «І почув я число попечатаних: сто сорок чотири тисячі попечатаних від усіх племен Ізраїлевих синів:…» (Об. 7:4-8).

Див. також[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

  • Святе Письмо Старого та Нового Завіту. Видавництво отців Василіан «Місіонер», 2005.

Посилання[ред.ред. код]