Дев'ятков Микола Дмитрович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Ми́кола Дми́трович Дев'ятков (11 квітня 1907, Вологда — 1 лютого 2001) — радянський і російський науковець.

Академік РАН1968 а), професор МФТІ. Герой Соціалістичної Праці (1969). Основні праці в області розробки газорозрядних і надвисокочастотних приладів. Автор понад 250 наукових праць і винаходів. Лауреат Ленінської премії (1965) та Сталінської премії (1949).

Біографія[ред.ред. код]

М. Д. Дев'ятков 1954 пропрацював у Науково-виробничому об'єднанні «Исток» під Фрязіно Московської області, головному радянському (нині російському) підприємстві НВЧ-електроніки, у тому числі 39 років — заступником директора з наукової роботи. Був головним редактором журналу «Радіотехніка та електроніка».

М. Д. Дев'ятковим організовано видання науково-технічного збірника Електронна техніка. Серія 1 «НВЧ-техніка», редакційну колегію якого він очолював з початку його випуску в 1950 році до своєї смерті.

Основоположник медичної електроніки[ред.ред. код]

І хоча головні роботи М. Д. Дев'яткова були спрямовані на підвищення обороноздатності країни, він також вніс деякий внесок у розвиток медичного приладобудування.

Під його керівництвом були розроблені теоретичні основи «КВЧ-терапії», розпочато промислове виробництво апаратів КВЧ-терапії серії «Явь». Ним, спільно з Е. А. Гельвічем та ін., створені апарати НВЧ-гіпертермії.

За його безпосередньої участі організовано виробництво перших у СРСР рН-зондів і ацидогастрометрів для внутрішньошлункової рН-метрії.

Ним і його співробітниками виконано ряд піонерських робіт у галузі медичного теплобачення, були розроблені лазерні терапевтичні та хірургічні установки.

Нагороди[ред.ред. код]

Нагороджений двома орденами Леніна, двома орденами Трудового Червоного Прапора, орденом Жовтневої Революції і орденом Червоної Зірки (1944), а також медалями.

Пам'ять[ред.ред. код]

В 2007 у місті Фрязіно (вул. Вокзальна, д. 19), на будинку де жив учений, встановлено меморіальну дошку.

Джерела[ред.ред. код]