Девлет III Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Девлет III Ґерай
Crimean Tatar tamga icon (blue and gold).svg
Народився 1647
Помер 1717
Рід Ґераї
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
15 грудня 1716-7 лютого 1717
Попередник Каплан I Ґерай
Наступник Саадет IV Ґерай

Девлет III Ґерай (Кара-Девлет Ґерай) (нар. 1647пом. 1717) — кримський хан у 1716—1717 р.р. з династії Ґераїв, наступник Каплана I Ґерая, попередник Саадета IV Ґерая. Син Аділя Ґерая, онук Селямета II Ґерая. Був калгою при Сафі Ґераї.

Життєпис[ред. | ред. код]

Призначення Кара-Девлета Ґерая відбулося не в останню чергу тому, що до нього на кримський трон протягом останніх років сходили тільки члени сім'ї Селіма I Ґерая, що стали дуже популярними і в Кримському ханстві, і в Османській імперії. Ширилися чутки, що яничари були готові посадити одного з них на османський престол. Щоб не допустити надмірного посилення цієї сім'ї, султан вирішив зробити ханом людину, яка походила з іншої гілки династії.

Девлет III, як і Саадет III Ґерай, був відразу ж після церемонії призначення ханом у Стамбулі відправлений в австрійський похід. Він зупинився в Буджаку, пославши до Криму за військом.

Проте султан невірно оцінив настрої в Криму. Кримські татари вважали, що нащадки Селіма I Ґерая повинні бути першочерговими кандидатами на ханство. Кримські беї попри тертя, що виникали у них деколи з ханами, поважали нащадків Селіма I Ґерая за їх неабиякі якості. Беї і народ обурилися рішенням султана і зажадали поставити на ханство кого-небудь з дітей Селіма I Ґерая.

Беручи до уваги складну військову ситуацію і небажаність бунту в Кримському ханстві, султан визнав за краще прислухатися до їх думки. Девлет III Ґерай був зміщений, так і не побувавши в Криму, а на його місце призначений син Селіма I Ґерая Саадет IV Ґерай.

З Буджака колишній хан відправився в Янболу, де помер в тому ж році.

Література[ред. | ред. код]

Гайворонский Алексей. Созвездие Гераев. — Симферополь, 2003

Посилання[ред. | ред. код]