Девлет I Ґерай

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Девлет I Ґерай
Gerae-tamga.svg
 Народився  1512
 Помер  1577
Рід Ґераї
Походження кримський татарин
Конфесія суніт
Кримський хан
15511577
Попередник Сахіб I Ґерай
Наступник Мехмед II Ґерай

Девле́т I Ґера́й (крим. I Devlet Geray, ۱دولت گراى‎; Taht Alğan Devlet Geray, تخت آلغان دولت گراى‎; 15121577) — кримський хан у 15511577 роках із династії Ґераїв, наступник Сахіба I Ґерая, попередник Мехмеда II Ґерая. Син Мубарека Ґерая, онук Менґлі I Ґерая.

За правління Саадета I Ґерая став калгою. У період княжіння Сахіба I Ґерая перебрався до Стамбула. Сахіб I Ґерай планував посадити Девлета Ґерая на престол Казанського ханства, проте султан вирішив поставити його правити не в Казані, а в Криму, що і здійснив в 1551 році.

Девлету I Ґераю вдалося знайти спільну мову з беями, і під час його правління внутрішнє протистояння в Криму, характерне для колишніх років, вщухло. Утихомирення знаті не в останню чергу пояснювалося тим, що вона була залучена до численних закордонних військових походів, організованих ханом.

Однією з головних причин високої військової активності Девлета I Ґерая було те, що у ханства з'явилися серйозні зовнішньополітичні проблеми: Московське князівство, що зміцнилося, значно підсилило експансію на сході і заході. У 1550-х роках Іваном IV Грозним були завойовані Казанське і Хаджі-Тарханське ханства. Тоді ж у Москві з'явилася ідея виступити і на Крим. На заході Москва почала завойовницьку війну проти Польщі за Лівонію. У підсумку перевага в суперечці цих двох потужних держав Східної Європи опинилася на боці Московії. Бажаючи зберегти баланс сил у регіоні, Девлет I Ґерай уклав політичний союз із польським королем. У рамках цього союзу він майже щорічно здійснював військові походи проти Московії, один з яких1571 р.) завершився спаленням більшої частини Москви.[1] І хоча наступного року кримсько-турецьке військо було майже повністю знищене московитами в Молодинській битві, постійні напади кримських військ зірвали військову кампанію Івана IV Грозного із захоплення Балтії.

Намагався (проте безрезультатно) втручатися у казансько-астраханські справи. У цьому напрямі проводив незалежну від Османської імперії зовнішню політику.

Помер від чуми в 1577 році.

Примітки[ред.ред. код]

Джерела[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]