Дедал (проєкт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Можливий вигляд «Дедала» (без першого ступеня)

«Деда́л» — проєкт міжзоряного безпілотного космічного апарата, перший проєкт зорельота, доведений до реальних розрахунків та креслень. Робота над ним тривала з 1973 по 1978 рік Британським міжпланетним товариством (BIS).

Загальна інформація

[ред. | ред. код]

Виконаний групою (майже 100) британських інженерів з BIS. Проєкт передбачав будівництво на орбіті Юпітера потужного двоступеневого безпілотного корабля з термоядерними двигунами. За розрахунками «Дедал» повинен за 50 років долетіти до зорі Барнарда (це одна з найближчих зір) чи іншої зорі та по радіоканалу передати результати досліджень на Землю, не виконуючи гальмування. Для цього зореліт повинен був розвинути 12% швидкості світла[1].

Рухати апарат повинні були невеликі гранули з дейтерію та гелію-3, що обстрілюється потоком електронів і вибухають. Потужне магнітне поле обмежувало б вибухи, і спрямовувало отриману високошвидкісну плазму, забезпечуючи тягу. Подаючи 250 гранул на секунду, бажаної швидкості розраховувалося досягти за 4 роки[1]. Після відпрацювання першого ступеня впродовж двох років, і споживши 46 тис. т палива, ступінь відстрілювався б. Другий ступінь таким чином опинявся полегшеним. Сопло його двигуна після досягнення мети також слугувало б тарілкою антени для передачі повідомлень на Землю[2].

Корисним навантаженням були б 18 зондів-роботів, 2 оптичні телескопи та 2 радіотелескопи. Зонди також могли б ремонтувати апарат під час польоту. Для захисту апарата від зіткнень слугував би диск із берилію масою 50 т і утримувана гравітацією хмара частинок[1].

Дослідники Британського міжпланетного товариства оцінили, що апарат можна було б створити до кінця 1990-х років, хоча він усе одно був би безпрецедентно дорогим[2].

Параметри апарата

[ред. | ред. код]

Мета польоту

[ред. | ред. код]

Мета польоту «Дедала» — зоря Барнарда, яка розташована від Сонця на відстані — 5,91 світлових років. Певний час вважалося, що ця зірка має планетну систему. Потім, новітнішими дослідженнями, ця гіпотеза не підтвердилася.

Примітка

[ред. | ред. код]

В ході роботи над проєктом учені зіткнулися з великою кількістю проблем як чисто технічного плану, так і пов'язаних з недостатніми знаннями про будову Сонячної системи, особливо далеких її рубежів.

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]


  1. а б в Darling, David. Project Daedalus. www.daviddarling.info. Процитовано 20 травня 2024.
  2. а б The Daedalus Starship. Damn Interesting (амер.). Процитовано 20 травня 2024.