Дезінформація щодо спалаху коронавірусу 2019–20 років

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Після первинного спалаху коронавірусної хвороби 2019 року (COVID-19), серед населення та в інтернеті поширилася дезінформація та конспірологічні побудови стосовно походження, поширення й різних інших аспектів захворювання та вірусу, що його збуджує, дій урядів і приватних компаній. Ці чутки містять найрізноманітніші твердження, зокрема щодо антропогенного походження вірусу: від розробок біологічної зброї, схем «контролю чисельності населення», комерційного проекту зі створенням заздалегідь запатентованих вакцин тощо. Вони ширяться попри надійно встановлений факт походження вірусу SARS-CoV-2 від популяцій диких ссавців та його неконтрольованого поширення, що наносить шкоду всім країнам світу, а також відсутність станом на березень 2020 року, вакцин чи специфічних противірусних засобів.

Боротьба проти дезінформації[ред. | ред. код]

2 лютого 2020 року Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) оголосила «масову інфодемію», посилаючись на надмірну кількість відомостей, точних та неправдивих, про вірус, які «заважають людині в пошуку надійних джерел та правильних рекомендацій, коли вони цього потребують». ВООЗ заявила, що високий попит на своєчасну та вірогідну інформацію сприяв створенню прямої цілодобової гарячої лінії ВООЗ, де її співробітники та групи в соціальних медіа, здійснюватимуть моніторинг і реагування на дезінформацію через веб-сайт та сторінки соціальних медіа[1].

Facebook, Twitter та Google заявили, що вони співпрацюють зі Всесвітньою організацією охорони здоров'я (ВООЗ) для вирішення питань з «дезінформацією». У дописі на власному блозі, Facebook заявив, що видалятиме вміст, позначений провідними світовими організаціями охорони здоров'я та місцевими органами влади, який порушує його політику стосовно вмісту щодо дезінформації, котра призводить до «фізичної шкоди».[джерело?]

В англійському розділі Вікіпедії вікіпроєкт «Медицина» об'єднує лікарів та науковців, які ретельно перевіряють усі факти, які додаються до статей, пов'язаних з пандемією коронавірусної хвороби.[2]

Зроблено людиною[ред. | ред. код]

Китайська біологічна зброя[ред. | ред. код]

У січні 2020 року, BBC оприлюднила допис з дезінформацією про коронавірус, посилаючись на дві статті від 24 січня у The Washington Times, в яких стверджується, що вірус був частиною китайської програми біологічної зброї, котру засновано на базі Інституту вірусології Уханя (WIV). Пізніше The Washington Post поширила статтю, в якій спростовується теорія змови, з посиланням на американських експертів, які пояснили, чому вищеназваний китайський інститут не придатний для досліджень біологічної зброї, і що більшість країн відмовилися від біологічної зброї як марної, отже немає доказів того, що вірус був генетично сконструйований.

У лютому 2020 року, сенатор США Том Коттон (R-AR), а також професор права Френсіс Бойл припустили, що вірус, можливо, був китайською біологічною зброєю, хоча, на думку багатьох медичних експертів, для цього немає жодних доказів. Радіомовник Rush Limbaugh заявив, ніби вірус, ймовірно, є «лабораторним експериментом ChiCom», і що китайці використовували вірус як зброю, котра поширює медіа-істерію навколо нього, аби нашкодити Дональду Трампу. У лютому 2020 року, The Financial Times оприлюднила допис експерта-вірусолога та провідного дослідника коронавірусу Тревора Бедфорда, який сказав, що «немає жодних доказів генетичної інженерії, які ми можемо знайти», але  «у нас є докази, що мутації [у вірусі] повністю відповідають природній еволюції». Далі Бедфорд пояснив: «Найімовірніший сценарій, заснований на генетичному дослідженні, полягає у тому, що вірус було передано кажаном іншому ссавцю, 20…70 років тому. Ця тварина-посередник, яка ще не визначена — передала його своєму першому хазяїну-людині у місті Ухань, наприкінці листопада або на початку грудня 2019 року».

29 січня веб-сайт фінансових новин та блог ZeroHedge без будь-яких доказів стверджували, що вчений з інституту  вірусології Уханя, створив штам COVID-19, відповідальний за спалах коронавірусу. Zerohedge поширив повні контактні дані вченого, імовірно відповідального за це, в тому числі ім'я вченого, його фото і номер телефону, пропонуючи читачам «нанести [китайському вченому] візит», якщо вони хочуть знати «що насправді спричинило пандемію коронавірусу». Пізніше Twitter назавжди припинив обліковий запис блогу, за порушення політики щодо маніпулювання на його платформі. Згодом Zerohedge виправдовувався, що стаття не стверджувала, ніби вірус був створений людиною, і що він оприлюднив лише загальнодоступні відомості про вченого.

Біологічна зброя США[ред. | ред. код]

22 лютого офіційні особи США заявили, що Російська Федерація стоїть за постійною дезінформаційною кампанією, використовуючи тисячі облікових записів у соціальних медіа, таких як Twitter, Facebook, Instagram, щоби свідомо просувати необґрунтовані теорії змови, стверджуючи, що вірус є біологічною зброєю, виготовленою ЦРУ і що США за допомогою вірусу, веде економічну війну з Китаєм. Американський дипломат і чиновник при Державному департаменті, який в даний час виконує обов'язки помічника державного секретаря в Бюро європейських та євразійських справ Філіп Рікер заявив, що «Російська Федерація має намір сіяти розбрат і підривати американські установи та спілки зсередини» і «поширюючи дезінформацію про коронавірус, російські зловмисні актори, знову вирішують загрожувати громадській безпеці шляхом відвернення від всеохопних заходів у відповідь, з боку охорони здоров'я». Російська Федерація заперечує звинувачення: «це свідомо хибна історія».

За даними американського журналу The National Interest, хоча офіційні російські канали були приглушені щодо просування американської теорії змови про біологічну зброю США, інші російські ЗМІ не поділяли стриманості Кремля. Газета «Красная Звєзда», що фінансується Міністерством оборони Російської Федерації, оприлюднила допис під назвою «Коронавірус: американська біологічна війна проти Росії та Китаю», в якому стверджується, що вірус покликаний завдати шкоди китайській економіці, послабивши хватку на наступному раунді торговельних переговорів. Ультранаціоналістичний політик і лідер Ліберально-демократичної партії Російської Федерації, Володимир Жириновський заявив в ефірі московської радіостанції, що вірус був експериментом Пентагону та фармацевтичних компаній. Політик Ігор Нікулін відвідував російське телебачення та ЗМІ, стверджуючи, що Ухань було обрано для нападу, оскільки наявність там лабораторії вірусів BSL-4, забезпечила історію звіту для Пентагону та ЦРУ про витік китайських біоекспериментів.

Вакцина та лікування[ред. | ред. код]

Вакцина існує[ред. | ред. код]

Повідомлялося про «численні» публікації у соціальних мережах, які пропагували теорію змови, яка стверджує, що вірус відомий і вакцина вже доступна. PolitiFact[en] і FactCheck.org[en] зауважують, що в даний час не існує вакцини проти COVID-19. У патентах, цитованих у публікаціях цих соціальних медіа, посилаються на існуючі патенти на генетичні послідовності та вакцини для інших штамів коронавірусу, таких як SARSr-CoV.[3]

За країною[ред. | ред. код]

Україна[ред. | ред. код]

16 березня 2020 року в соцмережах розповсюдили фальшиві оголошення про нібито нічну дезінфекцію за допомогою вертольотів. 17 березня СБУ прокоментувала цей випадок і порадила перевіряти інформацію в надійних джерелах.[4]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]