Дейтерій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дейте́рій (позначення: ²H, D) — стійкий ізотоп гідрогену з масовим числом 2.

Загальний опис[ред. | ред. код]

Природний вміст — 0,0147 %. Ядро складається з одного протона і одного нейтрона. Внаслідок такого співвідношення мас протію і дейтерію (1:2) їх фізичні та хімічні властивості помітно відрізняються (значно сильніше, ніж ізотопів будь-яких інших елементів), що застосовується, зокрема, для їх поділу хімічними методами. Хоча дейтерій не є хімічним елементом, його часто позначають окремим символом — D. Зустрічається в природі як газ дейтерію, D2.

Дейтерій вперше виявив американський хімік Гарольд Клейтон Юрі 1931 року. За цю роботу 1934 року він отримав Нобелівську премію.

Вода складу D2O називається важкою водою через велику різницю в масі протію й дейтерію.

Застосування[ред. | ред. код]

Перспективним також видається застосування дейтерію (у суміші з тритієм) для отримання високотемпературної плазми, необхідної для здійснення керованого термоядерного синтезу (див. проект ITER).

Виробництво[ред. | ред. код]

Світове виробництво дейтерію — десятки тисяч тонн на рік. Основні методи отримання: багатоступеневий електроліз води, ректифікація води, іонний обмін, ректифікація аміаку. Світовим лідером з виробництва дейтерію є Канада, він необхідний їй для обслуговування реакторів Канду.

Похідні терміни[ред. | ред. код]

Ядро атома дейтерію називають дейтроном.

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]