Дейч Арнольд Генріхович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дейч Арнольд Генріхович
нім. Arnold Deutsch
Народився 1904
Відень, Австро-Угорщина
Помер 7 листопада 1942(1942-11-07)
Країна  СРСР
Діяльність хімік, шпигун, розвідник
Alma mater Лондонський університет і Віденський університет
Знання мов німецька
Партія Комуністична партія Австрії і КПРС

Арнольд Генріхович Дейч (оперативний псевдонім — Отто; нар. 1904, Відень — пом. 7 листопада 1942, СРСР) — радянський розвідник-нелегал. Творець глибоко законспірованої «Кембріджської групи» агентів, був одним із перших радянських розвідників, які робили ставку на придбання перспективною агентури. З моменту створення по 1937 рік контролював діяльність Кембриджської п'ятірки в Лондоні.

Біографія[ред. | ред. код]

Народився у Відні в єврейській родині зі Словаччини, двоюрідний брат великого британського промисловця Отто Дейча[en]. З 1915 року навчався в гімназії, у 1924 році вступив на філософський факультет Віденського університету, паралельно вивчав фізику і хімію. У 1928 році закінчив університет із дипломом доктора філософії і хімії. Володів німецькою, англійською, французькою, італійською, голландською та російською мовами. У 1924 році вступив до лав Комуністичної партії Австрії. У 1928 році вперше побував у Москві. У 1931 році вступив у ВКП(б).

По рекомендації Відділу міжнародних зв'язків Комінтерну був прийнятий на роботу в ІНО ОГПУ. У 1933 році направлений на нелегальну розвідувальну роботу в Париж (псевдонім «Отто»), виконував спеціальні завдання в Бельгії, Голландії, Австрії та Німеччини. У 1934 році переведений у Лондон (псевдонім «Стефан»), метою прикриття поступив на психологічний факультет Лондонського університету, у процесі роботи залучив до співпраці більше 20 агентів, у тому числі всіх членів знаменитої «Кембриджської п'ятірки» (Кім Філбі, Гай Берджес, Джон Кернкросс, Ентоні Блант і Дональд Маклін). У серпні 1935 року повернуто в СРСР.

У листопаді знову повернувся в Лондон. З квітня 1936 року працював під керівництвом резидента Теодора Маллі (псевдонім «Манн»). Разом з ним створив глибоко законспіровану «Оксфордської групу» агентів. У 1936 році захистив диплом доктора психології Лондонського університету. У вересні 1937 року повернувся в Москву. У 1938 році Дейч та його дружина отримали радянське громадянство та паспорти на прізвища Ланг Стефана Григоровича і Жозефіни Павлівни. Після початку Великої Вітчизняної війни у листопаді 1941 року разом з групою розвідників був спрямований нелегальним резидентом в Аргентину. Початковий маршрут через Іран, Індію та країни Південно-Східної Азії став небезпечним у зв'язку з війною, що почалася США з Японією, і група повернулася до Москви. Було прийнято рішення плисти через Північну Атлантику. 7 листопада 1942 року танкер «Донбас» (капітан Ст. Е. Цильке), на якому знаходився розвідник, був потоплений німецьким ескадреним міноносцем Z-27.[1] За свідченням залишилися в живих очевидців, Дейч героїчно загинув, рятуючи життя інших.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Іллєнко Д. Подвиг танкера. «Морський збірник», 1986, № 9, с. 61.

Посилання[ред. | ред. код]