Декларація незалежності Автономної Республіки Крим та міста Севастополя

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Декларація незалежності Автономної Республіки Крим та міста Севастополя — документ, прийнятий 11 березня 2014 року розпущеною Верховною Радою Автономної Республіки Крим, що проголосив Автономну Республіку Крим та місто Севастополь суверенною державою —  Республікою Крим, у якій місто Севастополь мало б спеціальний статус. Згідно з Декларацією новоутворена держава за відповідних результатів референдуму 16 березня 2014 року має право звернутися до Росії щодо включення території до складу федерації на правах суб'єкта[1]. Рішення підтримали 78 з 81 присутнього депутата кримського парламенту[2]. Також 11 березня декларацію підтримала Севастопольська міська рада[3]. Документ протирічить Конституції України, Конституції Автономної Республіки Крим, у яких Автономна Республіка Крим та місто Севастополь визнаються невід'ємними частинами України, а зміна території України можлива лише після відповідного результату Всеукраїнського референдуму. Потрібно вдзначити, що документ був прийнятий в умовах російської інтервенції в Крим та під тиском озброєнних осіб, які захопили Верховну Раду АРК.

Реакція[ред. | ред. код]

Росія Міністерство закордонних справ Росії визнало незалежність Криму, оскільки таке рішення Верховної Ради АРК посилається на норми міжнародного права, зокрема Статут ООН та висновок Міжнародного Суду ООН від 22 липня 2010 року по Косово[4].

Україна Генеральна прокуратура Україна звернулася до Окружного адміністративного суду Києва з вимогою скасувати затверджену Верховною Радою АРК та Севастопольською міськрадою Декларацію про незалежність Криму та рішення щодо проведення референдуму 16 березня. У Генеральній прокуратурі вважають такі рішення незаконними та такими, що посягають на територіальну цілісність та конституційний лад України, а також ставлять під загрозу громадський порядок, життя і здоров'я громадян та шкодять суспільним та державним інтересам громадян України[5].

Міністерство Закордонних справ України висловило протест щодо визнання незалежності Криму Росією, оскільки таке рішення Верховної Ради АРК суперечить українському законодавству[6]. 12 березня до МЗС України викликано Тимчасового повіреного у справах Російської Федерації в Україні Андрія Воробйова, якому було вручено ноту протесту, у якій заява МЗС Росії стосовно декларації була розцінена, як втручання у внутрішні справи України, що суперечить нормам міжнародного права[7].

Нелегітимним рішенням щодо відокремлення Криму від України назвав народний депутат від Партії регіонів Юрій Мірошниченко, коментуючи позицію партії стосовно кримських подій[8].

Конституційний Суд України 20 березня визнав Декларацію такою, що не відповідає Конституції України[9].

Лідер Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров негативно висловився стосовно прийняття документа, оскільки він поглиблює кризу у Криму[10].

Франція Міністерство закордонних справ Франції визнало декларацію про незалежність Криму нелегітимним як і проведення референдуму щодо статусу автономної республіки 16 березня, зазначивши, що такі рішення суперечать Конституції України та нормам міжнародного права[11].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Парламент Криму ухвалив Декларацію про незалежність. BBC Україна. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. 
 2. Крим прийняв "Декларацію про незалежність". Українська правда. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. 
 3. Верховна Рада Криму на закритому засіданні прийняла "декларацію про незалежність". Дзеркало тижня. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. 
 4. Заявление МИД Российской Федерации о принятии Декларации о независимости Автономной Республики Крым и г.Севастополя. МЗС Росії. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. (рос.)
 5. Генпрокуратура оскаржила "Декларацію про незалежність" Криму. iPress. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. 
 6. Заява Міністерства закордонних справ України. МЗС України. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. 
 7. МЗС України передало ноту РФ щодо схвалення Декларації про незалежність Криму. Перший національний. 12 березня 2014. Процитовано 13 березня 2014. 
 8. Мірошниченко: Референдум 16 березня та кримська декларація про незалежність нелегітимні. Інтерфакс-Україна. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. 
 9. Конституційний Суд України оприлюднив прийняте 20 березня Рішення у справі щодо конституційності Постанови ВР АРК "Про Декларацію про незалежність Автономної Республіки Крим і міста Севастополя". Конституційний Суд України. 21 березня 2014. Архів оригіналу за 22 березень 2014. Процитовано 21 березня 2014. 
 10. Декларація про незалежність АРК і Севастополя поглиблює кризу - Чубаров. УНІАН. 11 березня 2014. Процитовано 11 березня 2014. 
 11. Франція переконана у нелегітимності "Декларації про незалежність Автономної Республіки Крим та Севастополя". iPress. 12 березня 2014. Процитовано 13 березня 2014. 

Посилання[ред. | ред. код]