Декларація незалежності Молдови

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Декларація про незалежність Республіки Молдова або Декларація незалежності Молдови — документ, затверджений 27 серпня 1991 парламентом Молдавської РСР в законі № 691 «Про декларації про незалежність» після провалу Серпневого путчу ГКЧП і оголошував про вихід Молдови зі складу СРСР.

Зміст

[ред. | ред. код]

Парламент Республіки Молдова проголошував в цій декларації незалежність Республіки Молдова, беручи до уваги тисячолітнє минуле молдавського народу і його безперервну державність (починаючи з часів Молдавського князівства), а також підкреслюючи повне право на подібний крок. Декларація оголошувала недійсними рішення Кючук-Кайнарджійського (1775) та Бухарестського мирних договорів (1812) між Російською імперією і Османською імперією, звинувачуючи обидві сторони в розчленуванні національної території; недійсними також були оголошені закон Верховної Ради СРСР від 2 серпня 1940 «про освіту союзної Молдавської РСР» і Пакт Молотова — Ріббентропа від 23 серпня 1939 року, оскільки вони були прийняті без урахування думки населення Бессарабії, Буковини та області Герца.

Декларація незалежності посилалася на декларацію про суверенітет Республіки Молдова від 23 червня 1990 року і ряд заключних документів Великих Національних Зборів в Кишиневі, прийнятих в 1989—1991 роках, а також визнавала повне право Молдови на бойкот Всесоюзного референдуму про збереження СРСР від 17 березня 1991 року. Ці документи становили основу для визнання суверенітету і державності Молдови. На основі Хартії ООН, в якій говорилося про рівноправність народів і їх право на самовизначення, а також Гельсінського Заключного акта Парламент Молдови офіційно проголосив Республіку Молдову як суверенну, незалежну і демократичну державу. Офіційною мовою, відповідно до Декларації, оголошувався румунську мову на основі латинської графіки, прийнятий як офіційний ще 31 серпня 1989 року Парламентом Молдови.

Офіційні наслідки

[ред. | ред. код]

278 депутатів підписали цей документ в 1991 році, і 27 серпня стало державним святом країни під назвою День незалежності Республіки Молдова. Визнання незалежності Молдови офіційно відзначається 2 березня 1992 року, коли країна стала постійним членом ООН.

Оригінальний документ згорів у 2009 році під час заворушень у Молдові, однак 2010 року текст Декларації вдалося відновити.

Див. також

[ред. | ред. код]