Декларація порозуміння

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Декларація порозуміння – підсумковий документ першої зустрічі духовенства Української Православної Церкви та Православної Церкви України з метою обговорення питань єдності українського Православ’я, яка відбулася 5 липня 2022 року на території Національного заповідника «Софія Київська» (м. Київ).

Підготовка зустрічі[ред. | ред. код]

Військова агресія Російської Федерації проти України, яка розпочалася 24 лютого 2022 року та її підтримка і благословення московським патріархом Кирилом (Гундяєвим), викликали обурення у православному церковному середовищі України. Єпископат, духовенство і віряни Української Православної Церкви вголос заявили про необхідність рішучого вирішення питання про належність Церкви до структури РПЦ.
У цей час серед духовенства шириться рух за притягнення до відповідальності патріарха Кирила, що формалізується через підписання Звернення до Східних Патріархів, яке оприлюднив у відеозверненні протоієрей Андрій Пінчук. Загалом Звернення підписали понад 450 священнослужителів УПЦ.
Після проведення Собору Української Православної Церкви у Феофанії 27 травня 2022 року у середовищі руху підписантів поширилась ідея проведення зустріч з духовенством Православної Церкви України для обговорення проблем, що розділяють, і знаходження шляхів для їх вирішення. З подібною пропозицією також виступила і група священнослужителів Православної Церкви України.
Протягом обговорення питань організації першої зустрічі було визнано за доцільне залучити до проведення діалогу представників Державної служби України з етнополітики та свободи совісті (ДЕСС).
На пропозицію ДЕСС зустріч було заплановано провести у будинку Митрополита на території Національного заповідника «Софія Київська». Також було узгоджено приблизний план зустрічі та путівник обговорення.

Перебіг діалогу[ред. | ред. код]

Перша неформальна зустріч священиків Православної Церкви України та Української Православної Церкви відбулась 5 липня. Її проведенню сприяло Міністерство культури та інформаційної політики, Державна служба України з етнополітики та свободи совісті та Національний заповідник «Софія Київська».
Зустріч розпочалася заупокійною молитвою в пам’ять Блаженнішого Митрополита Київського і всієї України Володимира (Сабодана).
З вітальним словом до учасників звернуся Міністр культури та інформаційної політики п. Олександр Ткаченко. Він зокрема наголосив, що Мінкультури та Державна служба з етнополітики та свободи совісті всіляко сприятимуть діалогу та порозумінню між українськими Церквами.
Спілкування представників Церков за модерації Голови ДЕСС п. Олени Богдан тривало понад дві години. Було обговорено ряд питань, що складають спільний інтерес: подальша доля Православ’я в Україні, шляхи досягнення церковної єдності, необхідність відмови від агресії та упереджень у міжцерковному спілкуванні, важливість просвітницької роботи тощо.
Разом з тим учасники визначили коло питань, які потребують додаткового вивчення внаслідок різних підходів до їх вирішення.
Також було вирішено оприлюднити підсумковий документ (Декларацію порозуміння) за результатами зустрічі. За дорученням учасників діалогу текст Декларації підготував протоієрей Ігор Ковровський.
«Декларація порозуміння», погоджена всіма учасниками зустрічі, була опублікована 6 липня.
Наприкінці зібрання представники сторін дали експрес-інтерв’ю[1].

Учасники зустрічі[ред. | ред. код]

Священнослужителі УПЦ:[ред. | ред. код]

Баршай Сергій, священник
Сава (Гамалій), архімандрит
Ковальчук Володимир протоієрей
Ковровський Ігор, протоієрей
Лисенко Микола, протодиякон
Мадуда Михайло, протоієрей
Прокопчук Сергій, протоієрей
Семащук Петро, протоієрей
Сидоренко Димитрій, священник
Слинько Анатолій, протоієрей

Священнослужителі ПЦУ:[ред. | ред. код]

Альмес Михайло, священник
Григораш Андрій, священник
Дешевий Василь, священник
Дудченко Андрій, протоієрей
Михаїл (Карнаух), ієромонах
Коваленко Георгій, протоієрей
Лисенко Павло, протоієрей
Огульчанський Богдан, протоієрей
Омельян Михайло, священник
Сливчук Михайло, протоієрей
Ярмольчик Олександр, протоієрей

Зміст Декларації[ред. | ред. код]

ДЕКЛАРАЦІЯ ПОРОЗУМІННЯ
(за результатами першої зустрічі духовенства УПЦ і ПЦУ 05.07.2022 р.)
МИ, представники духовенства Української Православної Церкви та Православної Церкви України, що зібралися в стінах Святої Софії для діалогу щодо перспектив єдності українського Православ’я,
прагнучи до єдності у Христі, яку Він Сам хотів бачити у своїх учнях і про яку молився Отцю: «щоб єдине були, як єдине і Ми» (Ів. 17:22);
виконуючи апостольську настанову «зберігати єдність духу в союзі миру» (Еф. 4:3);
визнаючи загальне прагнення українського суспільства до єдності Православ’я;
вважаючи єдність українського Православ’я неодмінною умовою єдності народу і запорукою стабільності Держави;
бажаючи сприяти розвитку широкого діалогу між гілками Православ’я в Україні;
вважаючи, що такий діалог сприятиме установленню взаєморозуміння і налагодженню стосунків як між церковними громадами різних конфесій, так і між вірянами;
звертаючи увагу на рішення Собору Української Православної Церкви від 27 травня 2022 року щодо відновлення міжконфесійного діалогу;
посилаючись на Заяву Священного Синоду ПЦУ від 31 травня 2022 року щодо необхідності діалогу між двома православними юрисдикціями в Україні,
ЗАЗНАЧАЄМО,
що у міжконфесійних стосунках у сучасності вбачаємо єдність поглядів
– у засудженні війни, яку розв’язала путінська Росія проти суверенного народу України;
– у засудженні деструктивної позиції Московської патріархії, яка, занедбавши Заповіді Божі, перетворилася на «прислугу» путінського режиму і благословляє російських агресорів на кровопролиття;
– у розумінні необхідності єднання для захисту України;
– у розумінні необхідності єдності українського Православ’я, що стоїть перед зовнішніми і внутрішніми викликами сьогодення;
– у розумінні необхідності відмови від агресії, стереотипів, упередженості й мови ультиматумів та ворожнечі у спілкуванні один з одним та в публічному просторі;
– у розумінні необхідності відмови від неканонічної практики перехрещування;
– у необхідності просвітницької роботи на місцях з метою подолання і недопущення в майбутньому міжцерковних і міжконфесійних конфліктів;
– у необхідності відходу від вузькокорпоративних інтересів у міжправославному діалозі;
– у розумінні існування різних моделей співіснування православних юрисдикцій тощо.
Ми визнаємо також можливі виклики, що стоять перед нами і потребують додаткових зусиль для їх подолання, зокрема, різні підходи в наших спільнотах до практики зміни юрисдикції церковними громадами (при спільному розумінні того, що вони мають відбуватися шляхом вільного і законного волевиявлення її членів), до можливості спільного служіння, визнання канонічного статусу, таїнств тощо.
Водночас ми усвідомлюємо, що жоден із викликів не є перепоною, яку неможливо подолати шляхом перемовин у дусі християнської любові: «Я можу все в Тому, Хто укріплює мене» (Фил. 4:13).
Виходячи з цього, ми заявляємо про доцільність і необхідність конструктивного діалогу між двома гілками українського Православ’я.
Висловлюємо сподівання, що такий діалог, розпочавшись з ініціативи священнослужителів УПЦ і ПЦУ, стане початком процесу єднання, до якого будуть долучатися церковні громади, духовенство і всі, кому не байдуже майбутнє духовності народу України.
Закликаємо наших ієрархів розпочати офіційний діалог між Українською Православною Церквою і Православною Церквою України вже до Дня Хрещення Київської Русі-України, який минулоріч був визначений як День Української Державності. Це стане найкращим подарунком до цього свята як вірним наших церков, так і всьому українському суспільству.
Боже Великий, Єдиний, нам Україну храни!
Христос посеред нас! І є, і буде![2]

Реакція громадськості[ред. | ред. код]

Реакція офіційної влади в особі Міністерства культури та інформаційної політики була прогнозовано позитивною. Міністр О. Ткаченко заявив, що ця зустріч буде початком «нового, мудрого, сильного шляху наших церков заради вільного й мирного майбутнього України»[3].
Щодо змісту Декларації О. Ткаченко наголосив, його текст «доводить розуміння того, що лише в єдності ми сильні»[4].
Офіційна реакція УПЦ та ПЦУ була доволі стриманою. Так, голова Синодального інформаційно-просвітницького відділу Української Православної Церкви митрополит Климент (Вечеря) заявив, що священників, які взяли участь у цій зустрічі, ніхто від Церкви не делегував, тому за всі організаційні питання відповідальність несе Міністерство[5].
Офіційна позиція керівництва ПЦУ в публічному просторі не прозвучала. Проте митрополит Олександр (Драбинко) висловив думку, що зустріч відбулася за особистої ініціативи духовенства, оскільки вони перебувають найближче до простих людей. З боку вищого керівництва подібних кроків не спостерігається[6].
Від імені Української Православної Церкви Київського Патріархату проведення першої зустрічі духовенства УПЦ і ПЦУ привітав Патріарх Філарет. Він зазначив, що розцінює її «як перший крок до діалогу, який має привести до спільного Всеукраїнського православного помісного собору, де буде об’єднано всі три гілки українського Православ’я в єдину Церкву, проголошено повну автокефалію та затверджено патріарший устрій.»[7]
Більшість медійних ресурсів (Interfax – Україна[8], РІСУ[9], Духовний фронт[10] тощо) подали подію нейтрально, зупинившись на офіційній інформації про організацію і проведення зустрічі священнослужителів у Софійському національному заповіднику.
Реакція СПЖ (Союз православних журналістів, які позиціонують себе рупором вірян УПЦ), оприлюднена на власному сайті, була стримано-негативною: вони спробували звинуватити учасників зустрічі з боку УПЦ у намаганнях обійти рішення своєї Церкви[11].
У публікації Радіо Свобода головний акцент зроблено на основних питаннях підсумкового документа зустрічі[12].
Громадське радіо надало слово одному з учасників зустрічі протоієрею Георгію Коваленку, з коротким аналізом діалогу, що розпочався[13].
Досить докладно зустріч була висвітлена ВВС News Україна: викладено передумови діалогу, офіційні позиції обох Церков, перебіг зустрічі та реакцію на нього представників єпископату тощо[14].

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Українські Православні Церкви розпочали неформальний діалог на рівні духовенства. YouTube. Відкритий Православний Університет Святої Софії-Премудрості. 5 липня 2022. Процитовано 18 серпня 2022. 
 2. Декларація порозуміння УПЦ та ПЦУ – https://www.ethos.org.ua/deklaracziya-porozuminnya-upcz-ta-pczu/
 3. Представники духовенства Української Православної Церкви та Православної Церкви України підписали Декларацію порозуміння – https://mkip.gov.ua/news/7368.html
 4. ПЦУ та УПЦ узгодили Декларацію "взаєморозуміння" та закликали до єдності православ'я - міністр Ткаченко – https://ua.interfax.com.ua/news/general/844288.html
 5. Московська церква відхрестились від священників, які були на зустрічі з ПЦУ. – https://glavcom.ua/country/society/moskovska-cerkva-vidhrestilis-vid-svyashchennikiv-yaki-buli-na-zustrichi-z-pcu-858799.html
 6. Декларація надії: що означає та які наслідки матиме зустріч ПЦУ й УПЦ – https://novyny.live/religion/deklaratsiia-seichas-ponimanie-pozzhe-chto-znachit-i-kakie-posledstviia-budet-imet-vstrecha-ptsu-i-upts-48491.html
 7. Патріарх Філарет привітав початок міжцерковного діалогу – https://www.cerkva.info/news/patriarkh-filaret-pryvitav-pochatok-mizhtserkovnoho-dialohu/
 8. У Софії Київській відбулася зустріч духовенства ПЦУ та УПЦ (МП) – https://interfax.com.ua/news/general/844104.html
 9. У Києві відбулась перша неформальна зустріч духовенства ПЦУ та УПЦ МП – https://risu.ua/u-kiyevi-vidbualas-persha-neformalna-zustrich-duhovenstva-pcu-ta-upc-mp_n130657
 10. Ми все подолаємо разом з Христом: Українські Православні Церкви розпочали неформальний діалог – https://df.news/2022/07/05/my-vse-podolaiemo-razom-z-khrystom-ukrainski-pravoslavni-tserkvy-rozpochaly-neformalnyj-dialoh/
 11. Про зустріч священників УПЦ та «священників» ПЦУ в Софії Київській – https://spzh.news/ua/mysli-vsluh/89396-o-vstreche-svyashhennikov-upc-i-svyashhennikov-pcu-v-sofii-kijevskoj
 12. Представники ПЦУ та УПЦ провели першу зустріч – ухвалили «Декларацію порозуміння» – https://www.radiosvoboda.org/a/news-upts-ptsu-zustrich/31931953.html
 13. Треба відновлювати єдність українського православ’я, яка була зруйнована Москвою — священник про зустріч ПЦУ та УПЦ МП – https://hromadske.radio/podcasts/viyna-informatsiynyy-marafon/treba-vidnovliuvaty-iednist-ukrains-koho-pravoslav-ia-iaka-bula-zruynovana-moskvoiu-sviashchennyk-pro-zustrich-ptsu-ta-upts-mp
 14. У ПЦУ та УПЦ почали діалог про примирення. Чи варто чекати на об'єднання – https://www.bbc.com/ukrainian/features-62067911