Декрет про мир (1917)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Декрет про мир 1917 — перший зовнішньо-політичний акт уряду Радянської Росії — Ради народних комісарів. Проект підготовлений Володимиром Ульяновим, ухвалений 26 жовтня (8 листопада) 1917 року Другим Всеросійським з'їздом рад.

Текст Декрету, листівка 1917 року

Історія[ред. | ред. код]

Прийняттям цього документа керівництво РСДРП(б) виконувало обіцянку, яка була дана урядові Німеччини в обмін на фінансову та дипломатичну підтримку більшовиків і яка полягала в тому, що в разі приходу їх до влади буде припинено активні бойові дії на східному фронті й укладено сепаратний мир[1] і таким чином Росія буде виведена з війни (див. Перша світова війна).

Зміст[ред. | ред. код]

Декрет проголошував принцип мирного співіснування держав із різним суспільним ладом; пропонував усім воюючим державам та урядам негайно розпочати переговори про укладання миру без анексій і контрибуцій, на період переговорів увести перемир'я строком на три місяці. В документі декларувалася справедливість визвольної боротьби пригноблених народів, засуджувався колоніалізм і заявлялося про скасування практики таємної дипломатії, що використовувалася царським урядом та згодом Тимчасовим урядом. Для більшовиків вихід із війни був головним засобом боротьби за владу.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Енциклопедія історії України : у 10 т. / редкол.: В. А. Смолій (голова) та ін. ; Інститут історії України НАН України. — К. : Наукова думка, 2004. — Т. 2 : Г — Д. — С. 319. — 518 с. : іл. — ISBN 966-00-0405-2.

Джерела та література[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]