Дельта Меконгу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Місце Дельти Меконгу на мапі В'єтнаму

Дельта Меконгу (в'єтнамською Đồng bằng Sông Cửu Long — Дельта Річки Дев'яти Драконів) — регіон на південному заході В'єтнаму, де річка Меконг впадає у море через розгалужену систему каналів. Вона займає територію у 39 000 квадратних кілометрів, проте змінюється залежно від сезону. Дельта Меконгу є унікальною природною територією, в якій було відкрито 10 000 нових видів рослин і тварин.

Історія[ред. | ред. код]

Дельта Меконгу була важливою частиною Фунанського королівства і її заселяли кхмери. Через море відбувалася жвава торгівля із сусідніми країнами і навіть із Римською імперією, про що свідчать римські монети, знайдені при розкопках. У 6 ст. ця територія входить у кхмерське королівство Ченла — правонаступника Фунанського королівства. Починаючи з 1620 року, кхмерський король Чей Четта II (1618—1628) дозволив в'єтнамцям заселятися на цій території. Відбулася повільна в'єтнамізація регіону. Поступове ослаблення Кхмерського королівства дозволила в'єтнамцям організувати власне управління за допомогою аристократа Нгуєн Хуй Кана, який прибув з тогочасної столиці В'єтнаму Х'ю. Камбуджа була відрізана від Південнокитайського моря і могла здійснювати торгівлю у цьому регіоні лише з дозволу в'єтнамської адміністрації. В 1802 році Нгуєн Ан проголосив себе імператором Жіа Лонгом. Він сформував В'єтнам у сучасних межах, в які потрапила і Дельта Меконгу.

У 1960 році Франція в ході Кочінчінської компанії захопила територію Дельти Меконгу. Французи патрулювали багаточисельні канали за допомогою річкових штурмових підрозділів армії. Тактику патрулювання річок згодом перейняла армія США. Після проголошення незалежності територія належала проамериканській Республіці Південний В'єтнам. Під час В'єтнамської війни Дельта Меконгу була місцем бойових дій між партизанами В'єтконгу та військово-морськими силами США:

  • 27 грудня 1966 року територія Дельти, де ймовірно переховувалися партизани, була сильно розбомблена та випалена напалмом.
  • Липень 1967 року — США організовує річкові патрулі для патрулювання Дельти.
  • Жовтень 1967 року розпочалася операція Sealord для перекриття постачання Північно-в'єтнамської армії з Камбоджі, в якій було залучено 1200 бойових човнів[1].

У 1970 році режим Червоних Кхмерів спробував відвоювати Дельту Меконгу. Ця компанія спровокувала вторгнення В'єтнаму у Камбоджу, що спричинило повалення режиму Червоних Кхмерів.

Географія[ред. | ред. код]

Дельта Меконгу з космосу, 1996

Дельта Меконгу знаходиться на схід від міста Хошимін. Територія переважно рівнинна, проте на півночі та заході зустрічаються пагорби. Ґрунти переважно сформовані осадами з річки Меконг. Ліси складають всього 7,7 % території (2011), що є найнижчим показником в усьому В'єтнамі. Оскільки Дельта Меконгу лежить низько над рівнем моря, її територію часто заливають повені. Територія Дельти Меконгу лежить так низько над рівнем моря, що, наприклад, у провінціях Бенче та Лонган близько 50 % території буде затоплено у випадку, якщо рівень моря підніметься на метр.

Населення[ред. | ред. код]

Дельта Меконгу заселена переважно в'єтнамцями. Оскільки територія була частиною Кхмерської імперії, тут проживає найбільша діаспора кхмерів у провінціях Чавінь та Шокчанг.

Економіка[ред. | ред. код]

Основою економіки регіону є сільське господарство та рибальство. Дельта Меконгу охоплює одну четверту усіх сільськогосподарських угідь В'єтнаму. Головною культурою є рис.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. The History Place - Vietnam War 1965-1968. www.historyplace.com. Архів оригіналу за 21 липня 2016. Процитовано 1 серпня 2016.