Дельта Перлинної річки

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дельта Перлинної річки
珠江三角洲
Гуанчжоу
Гуанчжоу
Адміністртивні території / САР КНР Гонконг Макао
Великі міста Гуанчжоу
Шеньчжень
Гонконг
Хойчжоу
Дунгуань
Фошань
Цзянмен
Чжуншань
Чжухай
Аоминь
Шеньчжень
Шеньчжень
Гонконг
Гонконг

Дельта Перлинної річки (ДПР) в провінції Гуандун Китаю є низиною, що лежить в околицях гирла Перлинної річки, де річка впадає в Південно-Китайське море. Це один з найбільш урбанізованих регіонів у світі і один з головних центрів економічного зростання Китаю на рівні із дельтою річки Янцзи.

Історична довідка[ред. | ред. код]

Після економічної лібералізації, що була прийнята китайським урядом в кінці 1970-х років, дельта стала одним з провідних економічних регіонів і великим центром виробництва Китаю і всього світу. Китайський уряд сподівається, що виробництво в Гуандун, в поєднанні з фінансовими ресурсами економіки і традиційного капіталістичного впливу в Гонконгзі, створить економічні шлюз залучення іноземного капіталу в материковій частині Китаю.

Географія[ред. | ред. код]

Дельти річки[ред. | ред. код]

Дельта річки, складається з трьох великих річок: Цзян Сі, Бей Цзян та Цзян Дун. Дельту річки Чжуцзян перетинає мережа приток та рукавів. Дельта річки Чжуцзян — це дві дельти, розділені в основні гілки Перлової річки. Бей Цзян і Цзян Сі сходяться та впадають в Південно-Китайському морі і Перлової річки на заході, в той час як Цзян Дун тільки впадає в річку Чжуцзян на сході.

Цзян Сі починає свою дельту на захід від Чжаоцин, хоча це місто як правило, не вважаються частиною регіону ДПР, пройшовши через ущелину Лін'ян впадає в річку Бей Цзян. Річка Сі Цзян тече на схід до округу Наньша і на захід до Сінхуі. Основні рукави з Цзян Сі включають Донгхуі Шоідао, Цзя Шоідао, Хутіомен Шоідао та Інжошу Сі. Цзянминь та Чжуншань є великі міста в західній частині дельти.

Місце і демографія[ред. | ред. код]

Так само, як дельта сам по собі термін Дельта Перлинної річки (ДПР) відноситься дометрополії, яка охоплює дев'ять префектур в провінції Гуандун, а саме Гуанчжоу, Шеньчжень, Чжухай, Дунгуань, Чжуншань, Фошань, Хойчжоу, Цзянминь та Чжаоцин та САР з Гонконггом та Макао. У 2010—2011 роках згідно з доповіддю опублікованою ООН населення дельти оцінюється в 120 мільйонів осіб,[1]

На сході ДПР (Шеньчжень, Дунгуань), основою економічного росту є іноземний капітал, тоді як у західних областях (Фошань, Чжухай, Чжуншань, Цзянмень), в основному місцевий приватний капітал. Нові транспортні зв'язки між Гонконгом, Макао і Чжухай в ПДР, відкриває нові напрямки розвитку, подальшої інтеграції міст та сприяння торгівлі в регіоні. Запропонований 50-кілометровий Гонконг-Макао-Чжухай міст буде найдовшим у світі.

1888 карта гирла дельти Перлинної річки, із зазначенням міст Макао та Гонконг

До 1985 року основою економіки ДПР було в основному сільське господарство, але після того, як економіка була реформована і відкрита для інвестиції іноземного капіталі, потік інвестицій перетворив регіон в економічний центр землі. Вражаюче зростання ДПР підживлюється прямими іноземними інвестиціями що перенесли свої виробництва в дельту Перлинної річки.

Економіка[ред. | ред. код]

Карта дельти Перлинної річки

Дельта Перлинної річки — це регіон, що має найбільший економічний розвиток в КНР з моменту запуску програми реформ Китаю в 1979 році. ВВП регіону зріс з трохи більше 8 млрд.$ в 1980 році до більш ніж 89 млрд.$ в 2000 році. В цей період середні реальні темпи зростання ВВП в САР перевищили 16 відсотків, що набагато вище національного приросту ВВП у КНР (до 10 відсотків). У 1991 році майже 50 % прямих іноземних інвестицій в Китаї були спрямовані в провінцію Гуандун, а 40 % в ДПР. З 1987 року майже 30 % всіх прямих іноземних інвестицій в Китаї припадали на ДПР.[2] До 2007 року ВВП провінції збільшився до 448 млрд.$, що робить його розмір порівнюваним з економікою Тайваню[3], а щорічні темпи зростання більш ніж на три відсоткових пункти перевищували національні показники. Велика кількість можливостей для працевлаштування створили середній клас з високим рівнем доходу, що ставить їх в число найбагатших в Китаї.[4] З початку програми реформ Китаю, в дельті Перлової річки економічна зона стала найбільш швидко зростаючою провінцією КНР, та найбільш швидко зростаючою великою економікою у світі.[5]

За даними національного перепису у 2000 році населення зони становило 40,8 млн осіб. Відбувається швидке зростання доходу на душу населення і споживчих витрат.

Незважаючи на те, що ДПР зона охоплює лише 0,4 відсотка території суші, і лише 3,2 відсотка в 2000 році перепису населення материкової частини Китаю, на його частку припадало 8,7 відсотка ВВП КНР, та 35,8 відсотка від загального обсягу торгівлі і 29,2 відсотка використовувати іноземний капітал в 2001 рік. Ці цифри показують значний рівень економічного розвитку, в дельті Перлової річки. Економічна зона домоглась міжнародної орієнтації економіки регіону. Цей напрямок привертає численних інвесторів зі всього світу, які використовують ДПР як платформу для обслуговування глобального і китайського ринків.

У 2008 році центральний уряд ввів нові закони про працю, охорону навколишнього середовища і нові правила для зменшення забруднення, трудових спорів, убезпечення умов праці та охорони навколишнього середовища. Витрати, пов'язані з виробництвом товарів низької маржі та сировинні товари збільшилися. Це на межі зростання вартості на енергоносії, продукти харчування, транспорт і задоволення Юаня від падаючого долара. Так деякі виробники повинні скоротити витрати, рухаючись вгору по ланцюжку створення вартості або перехід на більш нерозвинені регіони.[6]

Значення виробництва[ред. | ред. код]

Кілька вулиць у Гуанчжоу спеціалізується на продажі електронних компонентів для виробників електричних та електронних товарів

Дельта Перлинної річки є головною базою виробництва побутової електроніки, годинників, іграшок, одягу, пластику, а ряду інших товарів. Багато замовлень іноземними компаніями та призначені на експорт. На дельту Перлинної річки припадає приблизно третина від суми угод в Китаї.

Швидко зростає кількість і значення приватних підприємців у САР, особливо після 2000 року, коли було послаблено контролюючий тиск. Міжнародна торгівля дозволяє експортувати будь який товар і будь яку точку світу, що створює додаткові переваги для відкриття виробництва у дельті Перлинної річки не тільки великими компаніями, а й малими підприємцями.

Майже п'ять відсотків товарів у світі було вироблено у ДПР в 2001 році, загальна вартість експорту 289 млрд.$.[6]

Метрополія і міста регіону[ред. | ред. код]

Дельта Перлинної річки була другим найбільш густонаселений районом в Китаї, Східна Азія, і один з найбільш густонаселених районів світу.

Вона схожа на дельту річки Янцзи, яка також оточена високорозвиненими мегаполісами.

Розташування найбільших міст в дельті Перлинної річки

Агломерації регіону[ред. | ред. код]

 1. Гуанчжоуська агломерація (Гуанчжоу, Фошань та Чжаоцин)
 2. Великий Гонконг (Гонконг та Шеньчжень)
 3. Дунгуань — Хойчжоуська агломерація
 4. Великий Аоминь (Аоминь та Чжухай)
 5. Цзянмен-Чжуншаньська агломерація

Найбільші міста дельти[ред. | ред. код]

Міста і аголмерації дельти Перлинної річки[ред. | ред. код]

Місто Китайською Піньїнь Єль Ютпхін Населення Фотографія Інформація
Гуанчжоу 广州(廣州) Guǎngzhōu Gwóngjāu Gwong2zau1 12 700 000 Guangzhou dusk 11-5-2008.png Також носить назву Кантон. Гуанчжоу — столиця провінції Гуандун. Це порт Перлинної річки, для судноплавства у Південно-Китайському морі, і знаходиться приблизно за 120 кілометрів на північний-захід від Гонконгу.
Шеньчжень 深圳 Shēnzhèn Sāmjan Sam1zan3 10 357 938 Shenzhen night street.JPG Шеньчжень колись був маленьким рибальським селом, до виділеня Ден Сяопіном, щоб стати першою вільною економічною зоною (ВЕЗ) в Китаї. З кінця 1970-х років місто було одним з найбільш швидкозростаючих міст у світі, завдяки своїй близькості до Гонконгу, (британської колонії до 1997 року). Крім того, у місті знаходиться один з найбільших портів Китаю після Шанхайського і Гонконг ?ського.
Гонконг 香港 Xiānggǎng Hēunggóng Hoeng1gong2 7 061 200 Hong Kong Night Skyline.jpg На острів Гонконг вперше висадилися британські війська в 1841 році, а потім формально передані від Китаю згідно з Нанкінським договором наприкінці війни. Гонконг залишився британською колонією Сполученого Королівства до 1997 року, коли він був повернутий Китаю. Гонконг відомий як один з провідних у світі фінансових, а також ділових і культурних центрів.
Дунгуань 东莞(東莞) Dōngguǎn Dūnggún Dung1gun2 8 220 237 Dongguan Avenue (CBD) 2010.jpg Дунгуань межує із столицею провінції, містом Гуанчжоу, на півночі, містом Хойчжоу на північному сході, містом Шеньчжень на півдні, і Перлинною річкою на заході. У ньому також знаходиться найбільший торговий центр у світі, Новий південно-китайський торговельний центр.
Фошань 佛山 Fóshān Fātsāan Fat1saan1 7 194 311 RT-Mart in Nanhai Metromall, Dali, Nanhai.jpg Фошань старе місто із багатовіковою історією. Він славився своєю порцеляною промисловістю. Тепер це четвертий за величиною місто в провінції Гуандун. Місто досить багате у порівнянні з іншими містами Китаю, і є домом для штаб-квартир багатьох великих компаній. Швидко зростаюча економіка Китаю призвела до перетворень і реформ і в самому Фошані. Адміністрація міста вважається особливо успішною в пошуках прямих іноземних інвестицій. Велику увагу приділяється для залучень прямих іноземних інвестицій в район Наньхай, що має з'єднати з з містом Гуанчжоу, для будівництва, в найближчому майбутньому, Гуанчжоу-Фошаньського метро.
Цзянмен 江门(江門) Цзянмен Gōngmùhn Gong1mun4 4 448 871 Jiangmen001.jpg Цзянмен — є другим за величиною річковим портом в провінції Гуандун. Органи місцевого самоврядування планують розвивати порт промислової зони з важкої промисловості, таких як нафтохімічна і машинобудування. Порт Цзянмен був відомий як Конг-Мун, коли він був змушений відкритись для торгівлі із західним світом в 1902 році. Однією з спадщин цього періоду є історичний район набережної з будівлями в тогочасному стилі. У місті, в даний час, ведуться проекти відновлення, які відновили багато старих будівель.
Хойчжоу 惠州 Hùizhōu Waihjāu Wai6zau1 4 597 002 Westlakeinhuizhou.JPG Хойчжоу є найсхіднішим містом дельти Перлинної річки. Хойчжоу відомий своїми пейзажами озера Захід. Хойчжоу отримав вигоду від китайських економічних реформ в кінці 1980 року. Квітучий ринок нерухомості приваблює інвестиції з Гонконгу і Тайваню. У провінційній стратегії економічного розвитку, Хойчжоу розглядається як майданчик для світового виробництва нафтохімічної промисловості, а також центром для розвитку інформаційних технологій та розширення експорту й торгівлі.
Чжуншань 中山 Zhōngshān Jūngsāan Zung1saan1 3 120 884 Skyline of Zhongshan.jpg Чжуншань є містом середнього розміру назване на честь Сунь Ятсенна і, на думку багатьох, є «батьком сучасного Китаю». Чжуншань лежить між Гуанчжоу і Макао. Чжуншань відомий в Китаї як центр виготовлення електричних ламп.
Чжухай 珠海 Zhūhǎi Jyūhói Zyu1hoi2 1 560 229 Portas do Cerco.JPG Чжухай відіграє ту ж роль що й Шеньчжень і став одним з перших вільних економічних зон (ВЕЗ) в Китаї. З кінця 1970-х років він був одним з найбільш швидкозростаючих міст в дельті Перлинної річки через свою близькість до Аоминю.
Аоминь 澳门(澳門) Àomén Oumùhn Ou3mun4 544 600 Macau skyline by night.jpg Аоминь(Макао) був першим містом Португальської імперії в Китаї 1557 року. Макао залишалася колонією Португалії до 1999 року, коли він був повернутий Китаю. Аоминь перетворився на значний центр туристичної індустрії, з широким спектром туристичних послуг (готелі, курорти, стадіони, ресторани і казино). Це робить його одним з найбагатших міст у світі.

Місто Перлинної річки[ред. | ред. код]

У 2011 році в британській газеті Телеграф вийшла стаття, в якій повідомлялось про проект «Об'єднання міст дельти Перлинної річки одне місто». Заявленою ​​метою було «створення ефективних мереж транспорту, енерго-водопостачання і телекомунікаційних мереж в дев'яти містах разом».[7] (Гонконг і Аоминь не були включені.) Проте, китайський уряд заперечує що такий проект існував.[8]

Забруднення[ред. | ред. код]

Видалення морського плаваючого сміття з поверхні Перлинної річки в Гуанчжоу

Дельти Перлинної річки, як відомо, забруднені стічними водами і промисловими відходами. Очисні споруди не справляються із зростанням населення і промисловості в регіоні. Великі частини регіону часто покриті коричневим смогом, що впливає на рівень забруднення в дельті.

Забруднення несе великий ризик для китайських білих дельфінів, які живуть у Південно-китайському морі.

22 березня 2007 Світовий банк схвалив кредит уряду КНР для скорочення забруднення води в дельті Перлинної річки на суму 96 млн.$.[9] 23 грудня 2008 року Чжан Ху, директор Гуанчжоуського муніципального бюро з питань водних ресурсів, оголосив, що близько 7,1 млрд.$ буде витрачено до середини 2010 року для очищення стічних вод річки. У місті побудують близько 30 очисних споруд, які будуть очищати до 2 250 000 тонн води на добу. Програма розраховує скоротити обсяг стічних вод у цьому районі на 85 %, що дуже важливо в зв'язку проведенням Азіатських ігор 2010 року в Гуанчжоу від 12 листопада 2010 по 27 листопада 2010 року.[10]

Див. також[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 1. Vidal, John (March 22, 2010). UN report: World's biggest cities merging into 'mega-regions'. guardian.co.uk. Процитовано 2010-05-13. 
 2. A Stronger Pearl River Delta. Архів оригіналу за 2012-03-20. Процитовано 2012-05-24. 
 3. Achievements, challenges in China's Pearl River Delta plan. Архів оригіналу за 2009-10-04. Процитовано 2012-05-24. 
 4. Economic Backdrop of the PRD. Архів оригіналу за 2012-12-08. Процитовано 2012-05-24. 
 5. Introducing the Pearl River Delta. Архів оригіналу за 2012-06-24. Процитовано 2012-05-24. 
 6. а б China's low costs are on the rise dallasnews.com 2008-08-19 Retrieved 2010-01-09
 7. China to create largest mega city in the world with 42 million people telegraph.co.uk 2011-01-29 Retrieved 2011-01-29
 8. Guandong denies ambitious megacity plan Архівовано 11 травень 2012 у Wayback Machine. CCTV News English 2011-01-30
 9. World Bank loans China $96 mln for delta environment Reuters alertnet.org 2007-03-22 Retrieved 2010-01-09
 10. Guangzhou contributes 48.6 bln yuan to clean up Pearl River xinhuanet.com 2008-12-24 Retrieved 2010-01-09