Дельта Чжуцзян

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дельта Перлинної річки
珠江三角洲
Гуанчжоу
Гуанчжоу
Гуанчжоу
Адміністртивні території / САР КНР Гонконг Макао
Великі міста Гуанчжоу
Шеньчжень
Гонконг
Хуейчжоу
Дунгуань
Фошань
Цзянмень
Чжуншань
Чжухай
Макао
Шеньчжень
Шеньчжень
Шеньчжень
Гонконг
Гонконг
Гонконг
Мапа

Дельта Чжуцзян, або Дельта Перлинної річки (ДПР) в провінції Гуандун Китаю є низиною, що лежить в околицях гирла Перлинної річки, де річка впадає в Південнокитайське море. Це один з найбільш урбанізованих регіонів у світі і один з головних центрів економічного зростання Китаю на рівні із дельтою річки Янцзи.

Історична довідка

[ред. | ред. код]
1888 рік: карта гирла дельти Перлинної річки, із зазначенням міст Макао та Гонконг

Після економічної лібералізації, що була прийнята китайським урядом в кінці 1970-х років, дельта стала одним з провідних економічних регіонів і великим центром виробництва Китаю і всього світу. Китайський уряд сподівається, що виробництво в Гуандун, у поєднанні з фінансовими ресурсами економіки і традиційного капіталістичного впливу в Гонконгзі, створить економічний шлюз для залучення іноземного капіталу в материковій частині Китаю.

Географія

[ред. | ред. код]

Дельти річки

[ред. | ред. код]

Дельта річки, складається з трьох великих річок: Цзян Сі, Бей Цзян та Цзян Дун. Дельту річки Чжуцзян перетинає мережа приток та рукавів. Дельта річки Чжуцзян — це дві дельти, розділені в основні гілки Перлової річки. Бей Цзян і Цзян Сі сходяться та впадають в Південнокитайському морі і Перлової річки на заході, а Цзян Дун тільки впадає в річку Чжуцзян на сході.

Цзян Сі починає свою дельту на захід від Чжаоцін, хоча це місто як правило, не вважаються частиною регіону ДПР, пройшовши через ущелину Лін'ян впадає в річку Бей Цзян. Річка Сі Цзян тече на схід до округу Наньша і на захід до Сінхуей. Основні рукави із Цзян Сі включають Донгхуей Шойдао, Цзя Шойдао, Хутіомен Шойдао та Їнжошу Сі. Цзянмень та Чжуншань — великі міста в західній частині дельти.

Місце і демографія

[ред. | ред. код]

Так само, як дельта сам по собі термін Дельта Перлинної річки (ДПР) відноситься до метрополії, яка охоплює дев'ять префектур у провінції Гуандун, а саме Гуанчжоу, Шеньчжень, Чжухай, Дунгуань, Чжуншань, Фошань, Хуейчжоу, Цзянмень та Чжаоцін та ОАР з Гонконгом та Макао. У 2010—2011 роках згідно з доповіддю опублікованою ООН населення дельти оцінюється в 120 млн осіб[1].

На сході ДПР (Шеньчжень, Дунгуань), основою економічного росту є іноземний капітал, тоді як у західних областях (Фошань, Чжухай, Чжуншань, Цзянмень), в основному місцевий приватний капітал. Нові транспортні зв'язки між Гонконгом, Макао і Чжухай в ПДР, відкриває нові напрямки розвитку, подальшої інтеграції міст та сприяння торгівлі в регіоні. Запропонований 50-кілометровий Гонконг-Макао-Чжухай міст буде найдовшим у світі.

До 1985 року основою економіки ДПР було в основному сільське господарство, але після того, як економіка була реформована і відкрита для інвестиції іноземного капіталу, потік інвестицій перетворив регіон в економічний центр землі. Вражаюче зростання ДПР підживлюється прямими іноземними інвестиціями що перенесли свої виробництва в дельту Перлинної річки.

Економіка

[ред. | ред. код]
Карта дельти Перлинної річки

Дельта Перлинної річки — це регіон, що має найбільший економічний розвиток в КНР з моменту запуску програми реформ Китаю в 1979 році. ВВП регіону зріс з трохи більше 8 млрд $ в 1980 році до більш ніж 89 млрд $ у 2000 році. В цей період середні реальні темпи зростання ВВП в САР перевищили 16 %, що набагато вище національного приросту ВВП у КНР (до 10 відсотків). У 1991 році майже 50 % прямих іноземних інвестицій в Китаї були спрямовані в провінцію Гуандун, а 40 % в ДПР. З 1987 року майже 30 % всіх прямих іноземних інвестицій в Китаї припадали на ДПР[2]. До 2007 року ВВП провінції збільшився до 448 млрд $, що робить його розмір порівнюваним з економікою Тайваню[3], а щорічні темпи зростання більш ніж на три відсоткових пункти перевищували національні показники. Велика кількість можливостей для працевлаштування створили середній клас з високим рівнем доходу, що ставить їх в число найбагатших в Китаї[4]. З початку програми реформ Китаю, у дельті Перлової річки економічна зона стала найбільш швидко зростаючою провінцією КНР, та найбільш швидко зростаючою великою економікою у світі[5].

За даними національного перепису у 2000 році населення зони становило 40,8 млн осіб. Відбувається швидке зростання доходу на душу населення і споживчих витрат.

Незважаючи на те, що ДПР зона охоплює лише 0,4 відсотка території суші, і лише 3,2 відсотка в 2000 році перепису населення материкової частини Китаю, на його частку припадало 8,7 відсотка ВВП КНР, та 35,8 відсотка від загального обсягу торгівлі і 29,2 відсотка використовувати іноземний капітал в 2001 рік. Ці цифри показують значний рівень економічного розвитку, у дельті Перлової річки. Економічна зона домоглась міжнародної орієнтації економіки регіону. Цей напрямок привертає численних інвесторів зі всього світу, які використовують ДПР як платформу для обслуговування глобального і китайського ринків.

У 2008 році центральний уряд ввів нові закони про працю, охорону навколишнього середовища і нові правила для зменшення забруднення, трудових спорів, убезпечення умов праці та охорони навколишнього середовища. Витрати, пов'язані з виробництвом товарів низької маржі та сировинні товари збільшилися. Це на межі зростання вартості на енергоносії, харчові продукти, транспорт і задоволення Юаня від падаючого долара. Так деякі виробники повинні скоротити витрати, рухаючись вгору по ланцюжку створення вартості або перехід на більш нерозвинені регіони.[6]

Значення виробництва

[ред. | ред. код]
Кілька вулиць у Гуанчжоу спеціалізується на продажі електронних компонентів для виробників електричних та електронних товарів

Дельта Перлинної річки є головною базою виробництва побутової електроніки, годинників, іграшок, одягу, пластику, а ряду інших товарів. Багато замовлень іноземними компаніями та призначені на експорт. На дельту Перлинної річки припадає приблизно третина від суми угод в Китаї.

Швидко зростає кількість і значення приватних підприємців у САР, особливо після 2000 року, коли було послаблено контролюючий тиск. Міжнародна торгівля дозволяє експортувати будь-який товар і будь-яку точку світу, що створює додаткові переваги для відкриття виробництва у дельті Перлинної річки не тільки великими компаніями, а й малими підприємцями.

Майже п'ять відсотків товарів у світі було вироблено у ДПР у 2001 році, загальна вартість експорту 289 млрд $[6].

Метрополія і міста регіону

[ред. | ред. код]

Дельта Перлинної річки була другим найбільш густонаселеним районом в Китаї, Східна Азія, і один з найбільш густонаселених районів світу.

Вона схожа на дельту річки Янцзи, яка також оточена високорозвиненими мегаполісами.

Агломерації регіону

[ред. | ред. код]
 1. Гуанчжоуська агломерація (Гуанчжоу, Фошань та Чжаоцін)
 2. Великий Гонконг (Гонконг та Шеньчжень)
 3. Дунгуань — Хуейчжоуська агломерація
 4. Великий Макао (Макао та Чжухай)
 5. Цзянмень-Чжуншаньська агломерація

Найбільші міста дельти

[ред. | ред. код]

Міста і агломерації дельти Перлинної річки

[ред. | ред. код]
Місто Китайською Піньїнь Єль Ютпхін Населення Фотографія Інформація
Гуанчжоу 广州(廣州) Guǎngzhōu Gwóngjāu Gwong2zau1 12 700 000 Також носить назву Кантон. Гуанчжоу — столиця провінції Гуандун. Це порт Перлинної річки, для судноплавства у Південнокитайському морі, і знаходиться приблизно за 120 кілометрів на північний-захід від Гонконгу.
Шеньчжень 深圳 Shēnzhèn Sāmjan Sam1zan3 10 357 938 Шеньчжень колись був маленьким рибальським селом, до виділення Ден Сяопіном першої вільної економічної зони (ВЕЗ) в Китаї. З кінця 1970-х років місто було одним з найбільш швидкозростаючих міст у світі, завдяки своїй близькості до Гонконгу, (британської колонії до 1997 року). Крім того, у місті знаходиться один з найбільших портів Китаю після Шанхайського і Гонконзького.
Гонконг 香港 Xiānggǎng Hēunggóng Hoeng1gong2 7 061 200 На острів Гонконг вперше висадилися британські війська в 1841 році, а потім формально передані від Китаю згідно з Нанкінським договором наприкінці війни. Гонконг залишився британською колонією Сполученого Королівства до 1997 року, коли він був повернутий Китаю. Гонконг відомий як один з провідних у світі фінансових, а також ділових і культурних центрів.
Дунгуань 东莞(東莞) Dōngguǎn Dūnggún Dung1gun2 8 220 237 Дунгуань межує із столицею провінції, містом Гуанчжоу, на півночі, містом Хойчжоу на північному сході, містом Шеньчжень на півдні, і Перлинною річкою на заході. У ньому також знаходиться найбільший торговий центр у світі, Новий південнокитайський торговельний центр.
Фошань 佛山 Fóshān Fātsāan Fat1saan1 7 194 311 Фошань старе місто із багатовіковою історією. Він славився своєю порцеляною промисловістю. Тепер це четвертий за величиною місто в провінції Гуандун. Місто досить багате у порівнянні з іншими містами Китаю, і є домом для штаб-квартир багатьох великих компаній. Швидко зростаюча економіка Китаю призвела до перетворень і реформ і в самому Фошані. Адміністрація міста вважається особливо успішною в пошуках прямих іноземних інвестицій. Велику увагу приділяється для залучень прямих іноземних інвестицій в район Наньхай, що має з'єднати з містом Гуанчжоу, для будівництва, у найближчому майбутньому, Гуанчжоу-Фошаньського метро.
Цзянмень 江门(江門) Цзянмен Gōngmùhn Gong1mun4 4 448 871 Цзянмен — є другим за величиною річковим портом в провінції Гуандун. Органи місцевого самоврядування планують розвивати порт промислової зони з важкої промисловості, таких як нафтохімічна і машинобудування. Порт Цзянмень був відомий як Конг-Мун, коли він був змушений відкритись для торгівлі із західним світом в 1902 році. Спадщиною цього періоду є історичний район набережної з будівлями в тогочасному стилі. У місті, у даний час, ведуться проекти відновлення старих будівель.
Хуейчжоу 惠州 Hùizhōu Waihjāu Wai6zau1 4 597 002 Хойчжоу є найсхіднішим містом дельти Перлинної річки. Хойчжоу відомий своїми пейзажами озера Захід. Хойчжоу отримав вигоду від китайських економічних реформ в кінці 1980 року. Квітучий ринок нерухомості приваблює інвестиції з Гонконгу і Тайваню. У провінційній стратегії економічного розвитку, Хойчжоу розглядається як майданчик для світового виробництва нафтохімічної промисловості, а також центром для розвитку інформаційних технологій та розширення експорту й торгівлі.
Чжуншань 中山 Zhōngshān Jūngsāan Zung1saan1 3 120 884 Чжуншань є містом середнього розміру назване на честь Сунь Ятсенна і, на думку багатьох, є «батьком сучасного Китаю». Чжуншань лежить між Гуанчжоу і Макао. Чжуншань відомий в Китаї як центр виготовлення електричних ламп.
Чжухай 珠海 Zhūhǎi Jyūhói Zyu1hoi2 1 560 229 Чжухай відіграє ту ж роль що й Шеньчжень і став одним з перших вільних економічних зон (ВЕЗ) в Китаї. З кінця 1970-х років він був одним з найбільш швидкозростаючих міст в дельті Перлинної річки через свою близькість до Аоминю.
Макао 澳门(澳門) Àomén Oumùhn Ou3mun4 544 600 Аоминь (Макао) був першим містом Португальської імперії в Китаї 1557 року. Макао залишалася колонією Португалії до 1999 року, коли він був повернутий Китаю. Аоминь перетворився на значний центр туристичної індустрії, з широким спектром туристичних послуг (готелі, курорти, стадіони, ресторани і казино). Це робить його одним з найбагатших міст у світі.

Місто Перлинної річки

[ред. | ред. код]

У 2011 році в британській газеті «Дейлі телеграф» вийшла стаття, у якій повідомлялось про проєкт «Об'єднання міст дельти Перлинної річки одне місто». Заявленою метою було «створення ефективних мереж транспорту, енерговодопостачання і телекомунікаційних мереж в дев'яти містах разом»[7] (Гонконг і Макао не були включені). Проте, китайський уряд заперечує що такий проєкт існував[8].

Забруднення

[ред. | ред. код]
Видалення морського плаваючого сміття з поверхні Перлинної річки в Гуанчжоу

Дельти Перлинної річки, як відомо, забруднені стічними водами і промисловими відходами. Очисні споруди не справляються зі зростанням населення і промисловості в регіоні. Великі частини регіону часто покриті коричневим смогом, що впливає на рівень забруднення в дельті.

Забруднення несе великий ризик для китайських білих дельфінів, які живуть у Південнокитайському морі.

22 березня 2007 Світовий банк схвалив кредит уряду КНР для скорочення забруднення води в дельті Перлинної річки на суму 96 млн $[9]. 23 грудня 2008 року Чжан Ху, директор Гуанчжоуського муніципального бюро з питань водних ресурсів, оголосив, що близько 7,1 млрд $ буде витрачено до середини 2010 року для очищення стічних вод річки. У місті побудують близько 30 очисних споруд, які будуть очищати до 2 250 000 тонн води на добу. Програма розраховує скоротити обсяг стічних вод у цьому районі на 85 %, що дуже важливо у зв'язку проведенням Азійських ігор 2010 року в Гуанчжоу від 12 листопада 2010 по 27 листопада 2010 року[10].

Див. також

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
 1. Vidal, John (22 березня 2010). UN report: World's biggest cities merging into 'mega-regions'. guardian.co.uk. Архів оригіналу за 28 липня 2013. Процитовано 13 травня 2010.
 2. A Stronger Pearl River Delta (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 20 березня 2012. Процитовано 24 травня 2012.
 3. Achievements, challenges in China's Pearl River Delta plan. Архів оригіналу за 4 жовтня 2009. Процитовано 24 травня 2012.
 4. Economic Backdrop of the PRD (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 8 грудня 2012. Процитовано 24 травня 2012.
 5. Introducing the Pearl River Delta. Архів оригіналу за 24 червня 2012. Процитовано 24 травня 2012.
 6. а б China's low costs are on the rise [Архівовано 24 січня 2010 у Wayback Machine.] dallasnews.com 2008-08-19 Retrieved 2010-01-09
 7. China to create largest mega city in the world with 42 million people [Архівовано 20 червня 2012 у Wayback Machine.] telegraph.co.uk 2011-01-29 Retrieved 2011-01-29
 8. Guandong denies ambitious megacity plan [Архівовано 11 травня 2012 у Wayback Machine.] CCTV News English 2011-01-30
 9. World Bank loans China $96 mln for delta environment [Архівовано 9 листопада 2008 у Wayback Machine.] Reuters alertnet.org 2007-03-22 Retrieved 2010-01-09
 10. Guangzhou contributes 48.6 bln yuan to clean up Pearl River [Архівовано 6 листопада 2012 у Wayback Machine.] xinhuanet.com 2008-12-24 Retrieved 2010-01-09