Дельфін (геральдика)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Дельфін (фр. dauphin) як гербова фігура зображується зігнутим.

Герб Дофіна Франції

Якщо у нього видно язик, то він називається живим (фр. munter, vif); якщо у нього розкрита паща, то він називається обмираючим (фр. schmachtend, se pâmant). У гербах він служив емблемою сили.

Він також виступає як символ морської стихії, свободи, радості, благородства. У Стародавній Греції дельфін вважався носієм душ померлих на Острови блаженних. Крім того, з ним пов'язується мотив порятунку потопаючих (згідно з одним із міфів, дельфін підхопив співака Аріона, коли той кинувся в море).

Останній аспект символіки дельфіна був запозичений християнством, де цей образ зв'язувався з Христом — рятівником світу (оскільки дельфін розглядався як риба, а риба — це символ Христа). Дельфін може зображуватися разом з якорем, при цьому він уособлює швидкість, тоді як якір — неспішність і ґрунтовність; в цілому дана алегорія може бути передана словами «поспішай повільно».

Дельфін був зображений на гербі графа Гіга IV Вьєнського, і граф отримав прізвисько «Le Dauphin». Потім титул «Дофін Вьєнський», що походив від цього прізвиська, успадковували графи Вьєнскі. Область, якою вони правили, отримала назву Дофіне. В 1349 р. дофіни Вьєнські продали титул французькій короні з умовою, що титул будуть носити спадкоємці престолу.

Фототека

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Fox-Davies, Arthur Charles. A Complete Guide to Heraldry. London: T.C. & E.C. Jack, 1909.
  • Слейтер Стивен. Геральдика. Иллюстрированная энциклопедия" (2-е издание). -М.: Эксмо, 2008. ISBN 978-5-699-17805-6
  • Джованни Санти-Мадзини Геральдика. История, терминология, символы и значения гербов и эмблем, АСТ, Астрель, 2007. — 594 с. ISBN 978-5-17-027393-5, 978-5-271-10044-4, 88-370-2290-5 (рос.)

Посилання

[ред. | ред. код]

Вікісховище має мультимедійні дані за темою: Дельфін (геральдика)