Демократична Сокира

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Демократична Сокира
логотип
Заснована / зареєстрована 2018 (заснована)
22 травня 2019 (зареєстрована)
Штаб-квартира Київ, вул. Інститутська 22/7
Політична ідеологія Правий лібералізм
Класичний лібералізм
Проєвропеїзм


Очільник партії Ігор Щедрін
Кольори      Багряний
     Молочний
Кількість членів 6000+
Кількість депутатів у ВР[1]
0 / 422
Обласні ради та рада м. Києва[2]
0 / 1820
Веб-сторінка sokyra.party
Політика України
Політичні партії
Вибори

Демократична Сокира (скорочено ДемСокира, ДС, Д7, D7) — українська політична партія та громадська організація, заснована 2018 року, офіційно зареєстрована 22 травня 2019 року. Головним інструментом своєї діяльності вважає тролінг[3].

Історія

Створення

Про заснування партії під назвою «Демократична Орда» було заявлено наприкінці квітня 2018 року — засновниками виступили Олександр Нойнець, Ігор Щедрін, Юрій Гудименко, Антон Швець і Віктор Трегубов. Заяви про вступ чи підтримку партії одночасно зробили близько 30 відомих блогерів (Юрій Гудименко, Ігор Бігдан), журналістів (Віктор Трегубов, головний редактор сайту «Петро і Мазепа»), Михайло Макарук (волонтер Народного Тилу та спільноти InformNapalm), бізнесменів (Богдана Ярова, Пилип Духлій), хакерів (люди, відомі під ніками «Sean Townsend» і «Jeoffrey Dahmer» з «Українського кіберальянсу»), ветеранів АТО (Олександр Золотько, Антон Колумбет та ін.), волонтерів (Serg Marco, Ярослав Матюшин), програмістів та письменників тощо[4][5]. Влітку 2018 року було оголошено про перейменування партії з «Демократична Орда» на «Демократична Сокира». Засновники пояснили це негативними конотаціями, яке викликало слово «орда» у назві[6].

4 серпня 2018 року в пабі «Свій в доску» відбулись установчі збори партії, на які прийшло 400 людей[7] 27 грудня 2018 року до Міністерства юстиції України було подано документи для офіційної реєстрації партії[8]. Офіційно внесено Міністерством юстиції до реєстру політичних партій 22 травня 2019 року[9][10][11][12].

Дострокові парламентські вибори 2019

15 травня 2019 року політичні партії «Сила людей», «Українська Галицька партія» та «Демократична Сокира» стали партнерами для координації своєї роботи з «опору російському реваншу» та просуванню демократичних реформ[13][14][15][16].

13 червня 2019 року ЦВК зареєструвала 10 кандидатів в одномандатних виборчих округах: Сарвіра А. І. — № 26, Лебідь О. М.- № 76, Таранова С. В. — № 129, Мазур О. І. — № 135, Соловйов Н. А. — № 169, Лавров Я. П. — № 194, Сабадаш О. Є. — № 211, Карпюк О. А. — № 212, Діжечко М. В. — № 214, Колумбет А. С. — № 218[17]. Жодному з кандидатів не вдалось перемогти, найбільших результатів досягли Антон Колумбет та Микита Соловйов, 4,3 % та 3,4 % відповідно[18][19].

Ідеологія

Виступає за «ринок землі, лібералізацію збройового законодавства, послідовну декриміналізацію легких наркотиків, легалізацію казино та проституції та всі інші ініціативи, спрямовані на максимальне звільнення відповідального громадянина від диктату соціалістичної держави»[5]. Наріжним каменем ідеології партія вважає мінімізацію впливу держави на життя громадян, відтак її загальна програма та галузеві додатки є похідним від цієї ідеологеми — скасування мораторію на продаж земель, тотальна приватизація, максимальна дерегуляція.

Діяльність

Акції

9 травня 2018 року партія провела акцію «Weteran WoW», яку ЗМІ назвали «Безсмертний орк»[20][21], вийшовши на акцію «Безсмертний полк» із портретами героїв комп'ютерної гри «World of Warcraft»[22][23][24]. Акція викликала засудження в російських медіа, а її учасники пояснили свій вихід бажанням «знищити черговий проєкт російської пропаганди»[25][3].

19 травня партія брала участь у «Конопляному марші-2018» — акції, присвяченій дозволу на використання канабісу в медичних цілях[26][27].

31 серпня Д7 провела «мітинг жалоби» під посольством РФ у Києві у зв'язку зі смертю співака Йосипа Кобзона[28]. Учасники акції принесли під посольство декілька десятків дитячих пірамідок і декілька подібних до них секс-іграшок, посилаючися на випадок, коли Кобзон подарував іграшку для немовлят восьмирічному онкохворому хлопчику. Окрім того було принесено два порвані баяни в якості відсилки до відомого анекдоту про похорони тещі[29]. Акцію також підтримали у Харкові[30].

2 вересня, «Демократична Сокира» провела акцію під посольством РФ з приводу смерті керівника так званої ДНР Олександра Захарченка. Активісти принесли під посольство смажених курей, нагадуючи про бізнес Захарченка до початку війни[31].

6 жовтня в Києві було проведено марш за легалізацію зброї і право на самозахист під назвою «Марш 11 %»[32][33][34].

27 жовтня активісти партії приєднались до акції «Конопляний Марш Свободи», що проходила під Кабміном[35].

В рамках піар-кампанії на підтримку заміни податку на прибуток податком на виведений капітал 6 листопада була проведена акція «Хрестовий похід за ПнВК»[36][37][38].

18 грудня 2018 року партія разом з Українським товариством економічних свобод та ГО «Українські студенти за свободу» провели першу в Україні акцію за скасування мораторію на продаж сільськогосподарських земель[39].

23 лютого 2019 року, в Харкові відбувся «Марш злих харків'ян», до якого долучились місцеві активісти партії. Учасники вимагали від міської влади на чолі з Геннадієм Кернесом виконати рішення суду щодо призупинення підвищення цін на проїзд в муніципальному транспорті[40].

9 травня, на противагу акції «Безсмертний полк», пройшла традиційна контр-акція, цьогоріч під назвою «Безсмертний Грут». Відбулася у чотирьох містах одночасно: у Києві, Запоріжжі, Харкові та Дніпрі[41][42][43]. У Києві поліція не пропустила активістів партії до місця проведення основної акції[44][45][46].

25 травня пройшла всеукраїнська акція: «Згадай про моряків. Півроку в полоні», організована разом з партіями «Сила людей» та «Українська Галицька партія». Акція пройшла без партійної символіки лише з прапорами України по багатьох містах[47][48][49].

У Маріуполі, Запоріжжі, Дніпрі, Києві та Кривому Розі, за участі партії, 6 червня відбулися всеукраїнські екоакції протесту проти забруднення повітря підприємствами компанії «Метінвест», що належить олігарху Рінату Ахметову[50][51][52].

10 червня під Адміністрацією президента України пройшла мирна акція «Зупини капітуляцію». Приводом для обурення стало включення Леоніда Кучми до складу переговорної групи в Мінську та його спроби вести антиукраїнську пропаганду та просувати рішення, які відверто шкодять державі. Також активісти вимагали від президента Зеленського звільнити з посад речницю Юлію Мендель та голову АП Андрія Богдана, а також внести волонтерів до делегації на Мінських перемовинах[53][54][55].

15 червня «ДемСокира» взяла участь в акції Конопляний марш свободи", що проходила під стінами Верховної ради. Активісти вимагали від влади легалізації медичного канабісу[56][57].

5 вересня під стінами Національної ради з питань телебачення і радіомовлення під час засідання щодо анулювання ліцензії телеканалу NewsOne зібралися одразу дві акції протесту. Частина людей вийшла на підтримку телеканалу. Натомість, активісти політсили, зі свого боку, протестували проти діяльності мовника. Під час протесту відбувся конфлікт в результаті якого поліція затримала одного з лідерів партії Юрія Гудименка. Утім, невдовзі його відпустили з поліцейського відділку[58][59][60][61].

Юрій Гудименко під час акції «Імпічмент Коломойському», 20 вересня 2019

20 вересня під Офісом Президента України у Києві проходила акція «Імпічмент Коломойському». Активісти вимагали від Президента України Володимира Зеленського позбавити Коломойського впливу на українську політику, забравши в нього українське громадянство. Представники політсили зазначили, що інформацію про наявність у Коломойського громадянств інших держав вони передали у Державну міграційну службу[62][63].

Партія «Демократична Сокира» є однією з ініціаторів та організаторів низки акцій під назвою «Ні капітуляції!», які розпочалися в жовтні[64][65][66][67]. Учасники акцій вважають імплементацію Мінських угод за «формулою Штайнмаєра» капітуляцією перед Росією в російсько-українській війні[68][69][70].

9 жовтня під ВРУ в Києві відбулась акція «Перший платний мітинг проти платних мітингів»[71]. За вхід на захід треба було заплатити, за можливість прийти з плакатами або виступити на мітингу потрібно було заплатити дорожче. Даний захід був присвячений заявам стосовно проплачених мітингів зі сторони голови офісу президента Андрія Богдана і блогера Анатолія Шарія[72][73][74].

17 жовтня під будівлею Господарського суду Києва зібралися десятки представників медіа та понад 100 активістів партії «Демократична сокира». Тут мали відбутися дебати у справі щодо націоналізації «Приватбанку». Ексвласники банку, зокрема олігарх Ігор Коломойський і пов'язана з ним офшорна компанія Triantal Investments, позиваються з вимогою визнати націоналізацію незаконною. Акція протесту під судом є елементом «затягування, тиском на суд і протидії правосуддю», заявив адвокат Ігоря Коломойського Олександр Винниченко[75]. Але зрештою судового засідання взагалі не відбулося, представники Національного банку України пояснили, що Господарський суд припинив процес до розгляду апеляції на ухвалу про визнання націоналізації банку незаконною. Цю апеляцію має розглянути Шостий апеляційний адміністративний суд[76].

24 жовтня активісти партії влаштували акцію за вільну можливість українцям продавати і купляти землю. Акція протесту відбувалася у жартівливих тонах, Володимира Зеленського порівнювали з лідером Північної Кореї, а у кінці на сцену вийшов двійник Кім Чен Ина[77][78].

26 жовтня, активісти партії долучились до чергової акції під назвою «Конопляний Марш Свободи» з вимогою легалізувати медичний канабіс[79][80].

8 листопада в Харкові було відновлено меморіальну табличку на честь колишнього керівника КДБ Юрія Шрамко, яку напередодні зняли представники організації Національні дружини. Через декілька годин табличку облили червоною та зеленою фарбами. Окрім цього, на ній завилась наліпка з назвою партії «Демсокира»[81][82].

У шосту річницю подій Євромайдану, 21 листопада, на Майдані Незалежності проходило віче «Ми маємо гідність». Віче організоване спільно з «Рухом опору капітуляції»[83][84].

В Києві та Харкові, 28 листопада, пройшла акція на підтримку генерала Дмитра Марченка, якого підозрюють в закупівлі бракованих бронежилетів[85][86][87].

Наприкінці листопада на знак протесту проти ухваленої напередодні заборони проведення будь-яких заходів ЛГБТ-спільноти,[88] партія подала до Чернівецької міської ради 365 заявок на проведення різноманітних ЛГБТ-заходів[89][90].

8 та 9 грудня партія організовувала акцію «Висадка на Банковій», приурочену до саміту «нормандської четвірки». Учасники вийшли з метою попередити українську владу про неприпустимість капітулянтських рішень в рамках саміту[91][92].

19 грудня 2019 року під Шостим Апеляційним судом у Києві активісти партії провели акцію протесту проти можливого повернення націоналізованого ПриватБанку Ігорю Коломойському під назвою «Прибери руки!». У підсумку суд призупинив розгляд справи, допоки не буде рішення щодо справи братів Суркісів[93][94][95][96].

31 січня 2020 року під будівлею Верховного суду проходив мітинг організований партією проти можливого рішення суду на користь Суркісів у справі по націоналізації ПриватБанку. В результаті суд відклав розгляд справи на невизначений термін[97].

16 березня відбулась чергова акція ДемСокири під Верховним судом, також під суд прийшли інші протестувальники, що назвали себе прихильниками футбольного клубу «Динамо» та вийшли на підтримку почесного президента «Федерації футболу України» Ігоря Суркіса[98][99]. Суд оголосив перерву у розгляді справи на невизначений термін[100].

Також 16 березня під Верховною Радою пройшов мітинг за участю «Нацкорпусу», «Демсокири» і «Свободи». Активісти виступали за те, щоб Рада теж йшла на карантин і на час дії обмежень по країні не голосувала за законопроєкти[101].

8,[102] 13,[103] 15 та 27 квітня пройшла низка акцій проти можливого рішення суду на користь Суркісів у справі по націоналізації ПриватБанку. Міністр юстиції Денис Малюська назвав «групою дітей» політичну партію через їх претензії за програний міністерством суд на 7 млрд грн. В партії вважають, що міністр взявся за захист інтересів ПриватБанку в справі проти Суркісів, щоб програти її[104][105]. Велика палата Верховного суду звернулася до Офісу генерального прокурора та Вищої ради правосуддя із заявою про тиск на суд. У зв'язку з цим розгляд справи у Верховному суді зняли з розгляду, засідання мало відбутися 27 квітня[106]. 4 травня Вища рада правосуддя оприлюднила скаргу суддів Верховного Суду, у ній часто згадують партію Демократична сокира, зокрема одного з її співзасновників Антона Швеця. Також згадуються генеральний прокурор Ірина Венедіктова, член наглядової ради ПриватБанку Роман Сульжик та вболівальники футбольного клубу «Динамо Київ»[107][108][109][110]. 8 травня партія публічно звинуватила міністра юстиції Дениса Малюську в «зливі» суду братів Суркісів проти «Приватбанку»[111].

24 травня відбулась всеукраїнська акція протесту «Стоп реванш!» проти політики президента Володимира Зеленського щодо війни на Донбасі, організована спільно з «Рухом Опору Капітуляції». Акція пройшла в понад 30 містах України[112][113][114][115][116][117].

10 червня Мін'юст програв оскарження рішення по депозитам офшорів братів Суркісів на суму близько $257 млн[118] 15 червня Верховний Суд України скасував рішення судів першої та другої інстанції на користь Суркісів у справі їхніх депозитів. Під цими судами проходили акції ДемСокири[119][120][121].

16 червня на противагу акції прихильників партії Шарія під Офісом Президента, активісти партії, Руху Ветеранів України, Національного корпусу, С14, «Соколу» провели свою акцію «для проведення моралізаторської бесіди на тему „Київ — українське місто“». Дві акції були розділені кордоном поліції, згодом прихильників партії Шарія було закидано кількома десятками яєць. 15 людей було затримано, щодо однієї людини порушили кримінальну справу за ст. 345 Кримінального кодексу — опір працівнику поліції[122][123][124][124][125][126][127].

10 вересня акція протесту проти спільного з бойовиками інспектування української території[128][129].

Адвокаційна діяльність

Ще до початку реєстрації партія розпочала кампанію з підтримки законопроєкту з заміни податку на прибуток податком на виведений капітал[130]. Також партія влаштувала флешмоб із блокування законопроєкту 6688, що істотно обмежував свободу в інтернеті та права провайдерів[131].

«ДемСокира» шляхом проведення кампанії в ЗМІ, соціальних мережах та вуличних акцій домоглася відтермінування прийняття кодексу ГТС від НКРЕКП на два місяці. На думку керівництва ДС, правки цього кодексу давали можливість облгазам, пов'язаним із Дмитром Фірташем, здійснювати несанкціонований відбір газу з ГТС без жодних наслідків для себе[132][133].

6 червня 2018 року три представники створеної партією ГО «Демократична сокира орди» — Максим Діжечко, Тетяна Локацька та Анатолій Мазур — набрали найбільшу кількість голосів під час виборів до Ради громадського контролю Національного антикорупційного бюро України й увійшли до її складу[134][135][136][137].

На виборах до Ради громадського контролю НАБУ 2019 року, близькі до «Демократичної сокири» громадські організації створили коаліцію з об'єднанням «Рух ветеранів України» та отримали 14 з 15 місць[138][139].

2020 року, на виборах до Ради громадського контролю НАБУ, близькі до «Демократичної сокири» громадські організації отримали 10 з 15 місць[140].

Структура та керівництво

З моменту свого заснування «Демократична Сокира» позиціонує себе як партія без харизматичного лідера. Усі важливі рішення приймаються голосуванням серед лідерів партії[141].

Голова партії: Ігор Щедрін
Політична рада партії: Юрій Гудименко, Антон Швець, Віктор Трегубов, Олександр Нойнець, Антон Колумбет.

Партія має осередки в таких містах: Біла Церква, Вінниця,[142] Дніпро, Житомир,[143] Запоріжжя,[144][145] Івано-Франківськ, Ірпінь, Краматорськ,[146] Львів, Миколаїв, Маріуполь, Одеса, Суми, Рівне, Харків, Черкаси,[147][148] Чернівці, Чернігів[149].

Фінансування

Згідно з твердженнями засновників партії, одне з базових джерел її фінансування — краудфандинг[150].

Критика

Цікаві факти

 • Партія позиціонує себе як «партія тролів», «єдина українська політична партія, у якій цирк знаходиться зовні, а серйозні речі всередині, а не навпаки», а також «партія, орієнтована не стільки на бабусь у під'їзда, скільки на тих, кого бабусі звикли звати повіями та наркоманами». Згідно з твердженням одного з лідерів партії, публіциста Юрія Гудименка, партія брала натхнення в досвіді ісландської «Найкращої партії».[141]
 • В травні 2019-го року запорізький осередок партії оголосив, що виявив низку порушень у користуванні землею Запорізькою єпархією Української православної церкви Московського патріархату в трьох місцях обласного центру. Активісти надіслали заяви щодо вчинення адміністративних та кримінальних порушень до Нацполіції та Державної архітектурно-будівельної інспекції. Згодом керівник Єпархії митрополит Лука оголосив, що подав заяву на партію, одного з її очільників Юрія Гудименка й голову запорізького осередку Олександра Лебідя за розпалення міжрелігійної ворожнечі[152][153][154].

Примітки

 1. Депутатські фракції і групи IX скликання. rada.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 2. Кандидати, яких обрано депутатами рад на поточну дату. cvk.gov.ua. Процитовано 2020-11-26. 
 3. а б в «Орда» прийде – хаос в НАБУ наведе?. ZIK. 4 червня 2018. Процитовано 15 листопада 2018. 
 4. Структура ДемОрди. Демократична Сокира. Архів оригіналу за 21 червень 2018. Процитовано 20 червня 2018. 
 5. а б В Украине появилась интернет-партия «ДемОрда». Зачем её создали?. bykvu.com. Букви. 28 квітня 2018. Процитовано 11 лютого 2020. (рос.)
 6. Звіт за першу половину літа 2018 року. Демократична Сокира. 24 липня 2018. Процитовано 17 листопада 2018. 
 7. Провластные блогеры создают партию "Демократический топор". Страна.ua. 5 серпня 2018. Процитовано 14 вересня 2018. (рос.)
 8. Демократична Сокира подала до Мін’юсту документи на реєстрацію партії. Демократична Сокира. 27 грудня 2018. Процитовано 19 січня 2020. 
 9. Мін'юст зареєстрував партію "Демократична сокира", відому через політичний тролінг. Еспресо TV. 22 травня 2019. Процитовано 22 травня 2019. 
 10. Мін’юст зареєстрував нову партію, відому через політичний тролінг. ZIK. 23 травня 2019. Процитовано 19 січня 2020. 
 11. Минюст зарегистрировал партию «Демократична Сокира». antikor.com.ua. 22 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 12. Мінʼюст зареєстрував партію «Демократична Cокира», знану через політичний тролінг. thebabel. 22 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 13. Партії «Сила Людей», УГП та «Демократична сокира» стали партнерами. Громадське телебачення. 15 травня 2019. 
 14. Партії «Демократична Сокира», «Сила Людей» і «УГП» стали партнерами, щоб протистояти «російському реваншу». thebabel. 15 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 15. Демократична Сокира, Українська Галицька Партія та Сила людей підписали меморандум. galinfo.com.ua. galinfo. 15 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 16. “Сила людей”, “Демсокира” й галичани об’єднали зусилля перед виборами до Ради. novynarnia.com. Новинарня. 15 травня 2019. Процитовано 28 лютого 2020. 
 17. ЦВК зареєструвала 42 самовисуванців і 10 представників "Демсокири". Лівий берег. 13 червня 2019. Процитовано 28 лютого 2020. 
 18. Відомості про підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі №218. ЦВК. Процитовано 18 січня 2020. 
 19. Відомості про підрахунок голосів виборців в одномандатному виборчому окрузі №169. ЦВК. Процитовано 18 січня 2020. 
 20. Что это было: общаемся с организатором акции "Бессмертный орк". 44.ua. 11 травня 2018. Процитовано 19 червня 2018. (рос.)
 21. В Киеве провели акцию "Бессмертных орков". dsnews.ua. 9 травня 2018. Процитовано 15 липня 2018. (рос.)
 22. Марш памяти героев WoW: активисты "почтили память" персонажей компьютерной игры. НВ. 9 травня 2018. Процитовано 15 липня 2018. (рос.)
 23. "Смех сильнее глупости": участники акции "Wетеран World of Warcraft" троллили "Бессмертный полк" в Киеве. Цензор.нет. Процитовано 15 липня 2018. (рос.)
 24. В Киеве на марш «Бессмертного полка» пришли сторонники партии «Деморда». bykvu.com. Букви. 9 травня 2018. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 25. «Безсмертний тролінг»: на що перетворився марш «Безсмертного полку»?. Радіо «Свобода». 9 травня 2018. Процитовано 18 січня 2019. 
 26. "Чому їм можна, а пацієнтам ні?": У Києві проходить Конопляний марш. Сьогодні. 19 травня 2018. Процитовано 27 вересня 2019. 
 27. Під Кабміном спалахнув бунт, уряду висунули несподівану вимогу: кадри з місця подій. politeka.net. Politeka. 19 травня 2018. Процитовано 12 лютого 2020. 
 28. "Виступатиме для Мотороли" - мережі обговорюють смерть Кобзона. Gazeta.ua. 30 серпня 2018. Процитовано 14 вересня 2018. 
 29. Баяни, пірамідки й не тільки: запорізький журналіст взяв участь в акції до дня смерті Кобзона. forpost.media. 2 вересня 2018. Процитовано 2 лютого 2020. 
 30. До російського посольства в Києві, з нагоди смерті Кобзона, понесуть «копійчані пірамідки». ZIK. 31 серпня 2018. Процитовано 14 вересня 2018. 
 31. Праздничный стол был накрыт прямо напротив здания российского посольства. newizv.ru. 3 вересня 2018. Процитовано 14 вересня 2018. (рос.)
 32. Марш за легалізацію зброї у столиці: фоторепортаж. glavcom.ua. 6 жовтня 2018. 
 33. В Киеве состоялся марш за легализацию оружия. bykvu.com. Букви. 6 жовтня 2018. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 34. У Києві та Харкові проходять марші з вимогою узаконити носіння зброї. nv.ua. НВ. 6 жовтня 2018. Процитовано 12 лютого 2020. 
 35. Близько 200 активістів провели «Конопляний Марш Свободи» перед Кабміном. Zaxid.net. 27 жовтня 2018. Процитовано 20 січня 2020. 
 36. Звіт за місяць роботи Демократичної Орди. Enigma.ua. 31 травня 2018. Процитовано 27 вересня 2019. 
 37. ДемСокира: Чому облога не привела до перемоги?. znavsi.info. 19 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. 
 38. Под комитет Рады люди с топорами пришли требовать ввести налог на выведенный капитал. aspi.com.ua. 6 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. 
 39. Під парламентом відбувся мітинг за ринок землі. agravery.com. 18 грудня 2018. 
 40. В Харькове на митинг за метро по 5 гривен собралось до 1000 человек (видео). mykharkov.info. 23 лютого 2019. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 41. У Києві на противагу маршу «Безсмертного полку» влаштували акцію «Безсмертний Грут». ZIK. 9 травня 2019. 
 42. Рейган, Marvel, Саша Грей, “Північ пам’ятає”: як у Києві тролили “Безсмертний полк”. ФОТО. 1news.zp.ua. 9 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 43. Сміх і тролінг – наша зброя: акція «Безсмертний Грут». kontrakty.ua. Контракти. 9 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 44. В Киеве завершилось мемориальное шествие в стиле «Бессмертного полка». Петро і Мазепа. 9 травня 2019. (рос.)
 45. «Безсмертний Грут»: у Києві влаштували акцію на противагу маршу «Безсмертного полку». Громадське. 9 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 46. Рейган, Marvel, Саша Грей, “Північ пам’ятає”: як у Києві тролили “Безсмертний полк”. ФОТО. novynarnia.com. Новинарня. 9 травня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 47. Учасники акції на підтримку полонених моряків звернулися до Зеленського. Укрінформ. 25 травня 2019. Процитовано 20 січня 2020. 
 48. Всеукраїнська акція: «Згадай про моряків. Півроку в полоні». Zaxid.net. 24 травня 2019. Процитовано 20 січня 2020. 
 49. Півроку у полоні. День. 24 травня 2019. Процитовано 20 січня 2020. 
 50. Компанія «Метінвест» очікує на тиск та провокації через парламентські вибори. zik.ua. ZIK. 6 червня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 51. 6 июня в Киеве экоактивисты поздравят компанию «Метинвест» с Днем Рождения. kr.informator.ua. 6 червня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 52. У Запоріжжі мітингували проти промислового забруднення повітря в місті. Радіо «Свобода». 6 червня 2019. Процитовано 18 січня 2019. 
 53. "Слуга виходь, народ прийшов": під Адміністрацією президента відбулась акція протесту "Зупини капітуляцію" (13 фото). ТСН. 10 червня 2019. Процитовано 20 січня 2020. 
 54. Акція "Зупини капітуляцію": під АП спалили білий прапор. Еспресо TV. 10 червня 2019. Процитовано 20 січня 2020. 
 55. "Зупини капітуляцію": під стінами Адміністрації Президента акція протесту – включення. 5 канал. 10 червня 2019. Процитовано 20 січня 2020. 
 56. Закон — медицинскому каннабису: как прошел «Конопляный марш свободы» в Киеве. kiev.informator.ua. 15 червня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 57. «Закон медичному канабісу». Акція під Радою – фоторепортаж. Радіо «Свобода». 15 червня 2019. Процитовано 17 лютого 2020. 
 58. Під час акції протесту біля Нацради затримали активіста "Демсокири" Юрія Гудименка. 5.ua. 5 канал. 5 вересня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 59. Нацраду з ТРМ пікетують прихильники і противники NewsOne: між мітингувальниками виникла бійка. ВІДЕО+ФОТОрепортаж. censor.net.ua. Цензор.нет. 5 вересня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 60. Мітинг за закриття NewsOne: поліцейські затримали співзасновника "Демсокири" Гудименка. espreso.tv. Еспресо TV. 5 вересня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 61. Протестовали против NewsOne: в Киеве задержали известного активиста Юрия Гудименко (видео). fakty.ua. Факты. 5 вересня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 62. Під Офісом Президента - акція "Імпічмент Коломойському". ukrinform.ua. Укрінформ. 20 вересня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 63. Імпічмент Коломойському: під Офісом президента планують акцію протесту через зв'язки Зеленського та олігарха. rubryka.com. Рубрика. 15 вересня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 64. У містах України протестують через погодження «формули Штайнмаєра» щодо Донбасу – огляд. Радіо «Свобода». 02 жовтня 2019. Процитовано 20 січня 2020. 
 65. "Майдан – Зе": Як поживає перший "намет-тент" опозиції в Києві. depo.ua. 3 жотвня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 66. "Если формула будет реализована, начнется оккупация. Харьков - первый": на площади - акция против капитуляции. 2day.kh.ua. 2 жотвня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 67. "Ні капітуляції! Тільки перемога!" - акції протесту знову відбулися в різних містах України. ФОТОрепортаж. censor.net.ua. Цензор.нет. 3 жотвня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 68. Рух стримування. Український тиждень. 22 листопада 2019. Процитовано 22 січня 2020. 
 69. Обличчя протестів. Хто виходить на Майдан і до чого тут Порошенко. pravda.com.ua. Українська правда. 15 жотвня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 70. “Слава нації – ні капітуляції!”: як Київ виходив на новий РОК-Майдан. ФОТО, ВІДЕО. novynarnia.com. Новинарня. 6 жотвня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 71. Акція «Перший платний мітинг проти платних мітингів». УНІАН. 9 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2020. 
 72. Под Радой прошел проплаченный митинг. Петро і Мазепа. 9 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2020. (рос.)
 73. У Києві відбувся платний мітинг проти проплачених мітингів (фото). kyiv.online. 9 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2020. 
 74. Хто організовує мітинги у Києві?. ukrinform.ua. Укрінформ. 22 жотвня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 75. Адвокат Коломойского обвиняет оппонентов в давлении на суд в деле о возврате акций ПриватБанка экс-владельцам. Інтерфакс-Україна. 17 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2020. (рос.)
 76. «Припинений» позов щодо «Приватбанку»: Коломойський відступає чи бере паузу?. Радіо «Свобода». 17 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2020. 
 77. Під Офісом Зеленського "Кім Чен Ин" агітував проти ринку землі: фото і відео. Телеканал 24. 24 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2020. 
 78. "Кім Чен Ин" завітав до Зеленського: під ОПУ провели акцію щодо продажу землі. Петро і Мазепа. 24 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2020. 
 79. У Києві сотні активістів вийшли на “конопляний” марш. ukrinform.ua. Укрінформ. 26 жотвня 2019. Процитовано 23 лютого 2020. 
 80. У Києві відбувся Конопляний марш з вимогою легалізації медичної марихуани. espreso.tv. Еспресо TV. 26 жотвня 2019. Процитовано 23 лютого 2020. 
 81. Облили краской: новые «приключения» памятной доски генералу КГБ в Харькове (ФОТО). dozor.com.ua. 13 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. (рос.)
 82. Мемориальную табличку бывшему офицеру КГБ за день несколько раз облили краской. newsroom.kh.ua. 13 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. (рос.)
 83. Активісти та політики закликали вийти на віче на Майдані. espreso.tv. Еспресо TV. 21 листопада 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 84. Річниця Революції Гідності: на Майдані Незалежності відбулось віче. pravda.com.ua. Українська правда. 21 листопада 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 85. У Харкові пройшла акція на підтримку військового, підозрюваного у закупівлі бракованих бронежилетів. kh.suspilne.media. 28 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. 
 86. Selenskis Kapitulation vor dem Kreml. Teil I: Ukrainische Armee. Der Fall Martschenko. informnapalm.org. ІнформНапалм. 2 грудня 2019. Процитовано 13 лютого 2020. (нім.)
 87. Справа про закупівлю бронежилетів: у Харкові вийшли на підтримку військового. suspilne.media. 28 листопада 2019. Процитовано 16 лютого 2020. 
 88. У Чернівцях заборонили будь-які заходи ЛГБТ-спільноти. ТСН. 31 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. 
 89. У Чернівцях щодня плануються заходи на підтримку геїв та лесбіянок. promin.cv.ua. 26 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. 
 90. До Чернівецької міськради надійшов план на 365 ЛГБТ заходів. depo.ua. 26 листопада 2019. Процитовано 13 лютого 2020. 
 91. Перед "нормандським" самітом під Офісом Президента розпочалась "Висадка на Банковій". unn.com.ua. УНН. 8 грудня 2019. Процитовано 16 лютого 2020. 
 92. «Висадка на Банковій»: перед Офісом президента вже понад тисяча осіб - на площі встановили намети (фото, відео). unian.ua. УНІАН. 8 грудня 2019. Процитовано 16 лютого 2020. 
 93. Суд відклав справу про націоналізацію "ПриватБанку": яка причина і що буде далі. 5 канал. 20 грудня 2019. Процитовано 23 лютого 2020. 
 94. «Демократична сокира» проводить акцію перед судом, де розглядають апеляцію на скасування націоналізації ПриватБанку. Україна молода. 20 грудня 2019. Процитовано 23 лютого 2020. 
 95. "Демократична сокира" проводить акцію перед судом, де розглядають апеляцію на скасування націоналізації ПриватБанку. espreso.tv. Еспресо TV. 19 грудня 2019. Процитовано 23 лютого 2020. 
 96. У Києві вимагали від Коломойського «прибрати руки» від «ПриватБанку». bykvu.com. Букви. 19 грудня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 97. Суди по ПриватБанку: Верховний Суд відклав розгляд справи Суркісів на невизначений термін. espreso.tv. Еспресо TV. 31 січня 2020. Процитовано 16 лютого 2020. 
 98. Чи визнає суд законною націоналізацію «Приватбанку». Радіо Свобода. 16 березня 2020. Процитовано 22 травня 2020. 
 99. Справа про гроші Суркіса в Приватбанку: під Верховним Судом затролили фейкових “динамівців”. Новинарня. 16 березня 2020. Процитовано 22 травня 2020. 
 100. Верховний Суд оголосив перерву у розгляді справи Суркісів і ПриватБанку. УНН. 16 березня 2020. Процитовано 22 травня 2020. 
 101. Чи визнає суд законною націоналізацію «Приватбанку». РБК-Україна. 16 березня 2020. Процитовано 22 травня 2020. 
 102. Активісти скликають всіх на суд, який в каратин може допомогти Суркісам отримати від держави $250 млн. Главком. 7 квітня 2020. Процитовано 26 серпня 2020. 
 103. Суркіси vs "ПриватБанк": під Апеляційним судом у Києві акція протесту. 5 канал. 13 квітня 2020. Процитовано 26 серпня 2020. 
 104. "Група дітей у Facebook розганяє зраду", - голова Мін'юсту Малюська прокоментував програш Суркісам 7 млрд грн. Еспресо TV. 15 квітня 2020. Процитовано 26 серпня 2020. 
 105. Міністр юстиції назвав “групою дітей” політичну партію “Демократична Сокира”. novyny.org. 15 квітня 2020. Процитовано 26 серпня 2020. 
 106. Справу Суркісів про націоналізацію ПриватБанку зняли з розгляду через тиск на суд. Еспресо TV. 27 квітня 2020. Процитовано 26 серпня 2020. 
 107. Справа Суркісів: Верховний суд подав скаргу до ВРП на "Демсокиру" та Приватбанк за тиск. Еспресо TV. 4 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 108. Справа Суркісів і Приватбанку: Верховний суд вважає тиском заяву Венедіктової. pravda.com.ua. Українська правда. 4 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 109. Справа про вклади Суркісів у ПриватБанку: Верховний Суд вважає тиском заяву генпрокурора та публікації Демократичної сокири. НВ. 4 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 110. Верховний Суд назвав "винних" у відстроченні справи Суркісів. Лівий берег. 4 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 111. "Міністр Малюська не поплічник крадіїв, він просто допомагає вкрасти в нас $250 млн", - Демсокира про справу Суркісів. Еспресо TV. 8 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 112. Протест у центрі Києва: мітингувальники вирушили до Зеленського. Главком. 24 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 113. У Харкові акцію "Стоп - реванш" провели на площі Свободи. Укрінформ. 24 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 114. Акцію СтопРеванш провели у Дніпрі, Запоріжжі та Житомирі. НВ. 24 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 115. Масові заходи в центрі Києва пройшли спокійно. Інтерфакс-Україна. 24 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 116. На Майдані проходить акція протесту через політику Зеленського. Українська Правда. 24 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 117. У Києві відбулася акція "Стоп реванш". Голос Америки. 24 травня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 118. Справа Суркісів: Мін'юст програв оскарження рішення по депозитам офшорів на $257 млн. Еспресо TV. 10 червня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 119. На суд по Суркісам прийшли представники Великої сімки та МВФ, - Швець. Еспресо TV. 15 червня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 120. "Це великий день для українського правосуддя", - член правління Приватбанку Сульжик щодо рішення про відмову виплатити Суркісам 1 млрд. Цензор.нет. 15 червня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 121. Верховний Суд у справі про вклади Суркісів у ПриватБанку підтвердив законність bail-in. Інтерфакс-Україна. 15 червня 2020. Процитовано 27 серпня 2020. 
 122. Під ОП зібралися прихильники Шарія, а на Майдані – їхні противники. Українська Правда. 17 червня 2020. Процитовано 31 серпня 2020. 
 123. Біля будівлі ОПУ відбуваються альтернативні мітинги "Партії Шарія" та "Демсокири". Інтерфакс-Україна. 17 червня 2020. Процитовано 31 серпня 2020. 
 124. а б Нацкорпус та Демсокира на Банковій закидали десятками яєць активістів "партії Шарія". Еспресо TV. 17 червня 2020. Процитовано 31 серпня 2020. 
 125. Прибічників Шарія закидали яйцями під ОП. УНІАН. 17 червня 2020. Процитовано 31 серпня 2020. 
 126. У Києві затримали декількох людей під час мітингу прихильників Шарія та їхніх опонентів. Громадське телебачення. 17 червня 2020. Процитовано 31 серпня 2020. 
 127. Під офісом Зеленського відбуваються альтернативні мітинги, є затримані. Радіо Свобода. 17 червня 2020. Процитовано 31 серпня 2020. 
 128. Ні - державній зраді! Рух опору капітуляції збирається до резиденції Зеленського у Конча-Заспі. espreso.tv. 10 вересня 2020. Процитовано 14 вересня 2020. 
 129. Палили фаєри і розписали паркан. Під резиденцією Зеленського протестували проти спільної з бойовиками інспекції на Донбасі - відео. nv.ua. 10 вересня 2020. Процитовано 14 вересня 2020. 
 130. Вкотре про ПнВК. Демократична Сокира. 14 травня 2018. Процитовано 14 вересня 2018. 
 131. Законопроект №6688 о блокировке сайтов снова на повестке профильного комитета. Петро і Мазепа. 31 серпня 2018. Процитовано 18 січня 2020. (рос.)
 132. На директора департаменту НКРЕКП вночі напали невідомі. theinsider.ua. 24 липня 2018. Процитовано 14 вересня 2018. (рос.)
 133. Монополії облгазів не буде: нацкомісія відхилила вигідні олігархам правки. ТСН. 28 липня 2018. Процитовано 20 січня 2020. 
 134. Результати рейтингового Інтернет-голосування за Раду громадського контролю при НАБУ-2018. НАБУ. 6 червня 2018. Процитовано 19 червня 2018. 
 135. Вибори до Ради громадського контролю НАБУ: зриваємо маски з кандидатів. pravda.com.ua. Українська правда. 30 травня 2018. Процитовано 12 лютого 2020. 
 136. Битва за громадський контроль над НАБУ: хто у фіналі?. radiosvoboda.org. Радіо «Свобода». 31 травня 2018. Процитовано 12 лютого 2020. 
 137. Стали известны результаты выборов в общественный совет НАБУ. bykvu.com. Букви. 31 травня 2018. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 138. Відомі переможці голосування до Ради громадського контролю при НАБУ. sud.ua. 31 травня 2019. Процитовано 31 травня 2019. 
 139. а б Операція “Захоплення”: як блогери з “Демсокири” взяли під контроль Раду громадського контролю НАБУ. lb.ua. Лівий берег. 11 червня 2019. Процитовано 12 лютого 2020. 
 140. Результати рейтингового Інтернет-голосування за Раду громадського контролю при НАБУ VI cкликання. stopcor.org. 5 червня 2020. Процитовано 12 червня 2020. 
 141. а б В Україні створять партію на блокчейні. slovoidilo.ua. Слово і Діло. 24 квітня 2018. Процитовано 27 листопада 2019. 
 142. Перші передвиборчі ластівки: “Голос” та “Демсокира” презентували у Вінниці свої осередки. ФОТО. vezha.ua. 12 липня 2020. Процитовано 31 серпня 2020. 
 143. У Житомирі презентували осередок праволіберальної політичної партії «Демократична Сокира». zhitomir.info. 10 червня 2019. Процитовано 18 січня 2020. 
 144. У Запоріжжі відкрили міський осередок "Демократичної сокири". zp.depo.ua. 6 січня 2020. Процитовано 18 січня 2020. 
 145. Запорожье открылась ячейка партии "Демократична сокира". zanoza-news.com. 6 січня 2020. Процитовано 12 лютого 2020. (рос.)
 146. В Краматорске под пиво открылась ячейка партии “Демократична Сокира”. kramatorskpost.com. 12 серпня 2019. Процитовано 18 січня 2020. (рос.)
 147. У Черкасах зареєстрували осередок ДемСокири. 18000.com.ua. 8 серпня 2019. Процитовано 18 січня 2020. 
 148. У Черкасах презентували першу у світі партію, якою можна керувати через інтернет-додаток. provce.ck.ua. 20 травня 2019. Процитовано 18 січня 2020. 
 149. Як відкрити осередок «Демократичної Сокири» у вашому місті? Зараз у нас працюють 16 осередків. Демократична Сокира. 5 травня 2020. Процитовано 3 червня 2020. 
 150. Фінансовий звіт. Демократична Сокира. Процитовано 14 вересня 2018. 
 151. Битва за громадський контроль над НАБУ: хто у фіналі?. Радіо «Свобода». Процитовано 20 червня 2018. 
 152. Запорожский митрополит УПЦ подал заявление в полицию о разжигании межрелигиозной розни в Фейсбуке. ukranews.com. Процитовано 04 червня 2019. (рос.)
 153. Митрополит УПЦ МП подал на блогера заявление в полицию. bykvu.com. Букви. 3 червня 2019. Процитовано 25 лютого 2020. (рос.)
 154. Запорожский митрополит Лука обратился в полицию с заявлением на "Демсокиру". 1news.zp.ua. 4 червня 2019. Процитовано 25 лютого 2020. (рос.)

Посилання