Дем'ян Многогрішний

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Дем'ян Многогрішний (Ігнатович)
Demian Mnohohrishny.png
Гетьман Лівобережної України
Правління 1669-1672
Обрання 17 грудня 1668
Попередник Іван Брюховецький
Наступник Іван Самойлович
Інші титули Гетьман Сіверський
Біографічні дані
Імена Дем'ян Гнатович Ігнатович
Народження 1631(1631)
Короп, Чернігівське воєводство, Річ Посполита
Смерть 1703(1703)
Іркутськ чи Селенгінськ, Московське царство
Поховання Спасо-Преображенський собор, Селенгінськ
Дружина Анастасія Многогрішна
Діти Петро, Іван, Яків, Олена, Марина
Династія Ігнатовичі (Многогрішні)
Батько Гнат Ігнатович
Alex K Demian Mnohohrishnyi.svg
D.Mnohohrishny Signature.png
CMNS: Медіафайли на Вікісховищі

Дем'я́н Гна́тович Многогрі́шний (Ігнатович) (1631, Короп — 1703, Селенгінськ) — 3-й очільник Лівобережної гетьманщини (1668—1672). Полковник Чернігівський. Після депортації в Московщину — комендант фортець у Бурятії.

Біографія[ред.ред. код]

Дем'ян Гнатович Многогрішний (Шумейко) народився 1631 року[джерело?] у місті Коропі Чернігівського воєводства (нині Чернігівська область). Був некозацького походження, і як «мужичий син» не користувався повагою в сучасників[1][2][3]. Брав активну участь у Національно-визвольній війні 1648—1657 років[джерело?]. За правління Лівобережного гетьмана Івана Брюховецького в 16651669 роках він був чернігівським полковником.

У 1668 році Дем'ян Многогрішний як противник Андрусівського перемир'я взяв участь у антимосковському повстанні, яке розпочалось під керівництвом Івана Брюховецького. Був одним з перших полковників, котрі перейшли на бік Правобережного гетьмана Петра Дорошенка, запропонувавши останньому об'єднати під своєю булавою всю Україну. Підтримував політику гетьмана Петра Дорошенка.

У 1668 році Петро Дорошенко призначив Дем'яна Многогрішного наказним гетьманом Лівобережної України, оскільки сам був змушений повернутися на Правобережжя. Наступ московських військ під командуванням князя Григорія Ромодановського на Сіверщину (на Ніжин і Чернігів), відсутність військової допомоги від Петра Дорошенка, сильні московські залоги в містах, тиск промосковськи налаштованої частини старшини і православного духовенства (особливо Чернігівського архієпископа Лазаря Барановича) примусили Дем'яна Многогрішного піти на переговори з царським урядом.

З іншого боку, він мав власні амбіції — титулу «Наказного гетьмана Сіверського» йому було замало, прагнув поширити владу на все Лівобережжя. 17 грудня 1668 зібрано елекційну раду в Новгороді-Сіверському:

« «Старшина, перебуваючи в заточенні у дворі, та в меншості, а при Многогрішному немало компанійців, та боячися супроти нього мовити, пішли гуртом просити аби він став над ними гетьманом. Згідно звичаю, він ще й відмовлявся, як стара діва від гарного жениха, хоч титул й силою взяв»
Оригінальний текст (рос.)

«Що старшина, будучи у дворі зачинени, которих омаль, а при Многогрішном немало его компанії, и боячися що болше мовити, але пошовши гуртом, просили его Многогрішного, жеби он над ними гетманом был. Чого он отмовлявся, як старая дівка хорошого жениха, бо того сам потребовал...»[4]

 »

Таким чином, за допомогою компанійців, Многогрішний був обраний «сіверським гетьманом» та від імені всієї старшини присягнув на вірність царю. Москва втім, з огляду на сумнівний перебіг «вільних виборів» не визнала його титулу до Глухівської наради[5].

Тоді повернулися звідти Максаківський ігумен Ширкович та обозний Петро Забіла, яких посилала торік старшина провести переговори з Московщиною після війни Іоанна Брюховецького. Посли домовилися про обрання нового гетьмана, бо Петро Дорошенко, як гетьман Правобережжя за Андрусівською угодою 1667, яка поділила Україну між Річчю Посполитою й Московією, не міг мати двох сюзеренів.  

Глухівські статті[ред.ред. код]

Див. детально Глухівські статті

Внутрішня політика[ред.ред. код]

Дем'ян Многогрішний намагався проводити політику, спрямовану на захист державних інтересів України:

 • домігся, щоб Київ з округою, незважаючи на умови Андрусівського перемир'я, залишався у складі Лівобережжя;
 • спирався на полки компанійців і прагнув зміцнити гетьманську владу, поступово ослаблюючи політичну роль козацької старшини;
 • вів таємні переговори з Петром Дорошенком про можливість переходу Лівобережного Гетьманату під протекторат Османської імперії.

Така політика викликала незадоволення як частини старшинської верхівки, так і московського уряду. У ніч з 12 на 13 березня 1672 у Батурині козацька старшина — Петро Забіла, Іван Самойлович, Карпо Мокрієвич, Родіон Дмитрашко-Райча, за підтримки начальника московської залоги заарештувала Дем'яна Многогрішного й видала його представникам Московщини.

Гетьман Многогрішний у Бурятії[6][ред.ред. код]

Дем'ян Многогрішний на українській марці
Спасо-Преображенський собор Селенгінська

Гетьмана привезли до Москви, де в середині квітня 1672 року почали суд. Його звинуватили у зраді сюзерену, піддали тортурам, а потім засудили до страти, яку згодом замінили на довічне заслання. Разом із родиною і товаришами — ніжинським полковником Матвієм Гвинтовкою і осавулом П. Грибовичем — Гетьмана вивезли до Бурятії й ув'язнили в Іркутському острозі.

Згодом він переведений до Селенгінська, а 1688 року Дем'яна Многогрішного взагалі звільнили. Сталося це за надзвичайних обставин: протягом одинадцяти (за іншими відомостями — тринадцяти) тижнів Селенгінськ осаджувала бурятська визвольна армія, чиї війська значно перевершували чисельність селенгінського окупаційного гарнізону. Колишній Гетьман, якого утримували в селенгінській острожній в'язниці, став одним із керівників оборони міста, особисто брав участь у вилазках та сутичках, а у вирішальний момент очолив зведений загін стрільців, козаків та засланців. Настала кривава битва, яка закінчилася перемогою оборонців міста. Долина під Селенгінськом, де відбувалася битва, й досі має назву Убиєнної. Цікаво відзначити, що аналогічна історія трапилася з його братом Василем, ув'язненим у північній Хакасії — Красноярську.

У 1689 році Дем'ян Многогрішний брав участь у переговорах посла Московщини Ф. Головіна з Китаєм, які завершилися підписанням Нерчинського договору.

Після від'їзду Головіна, Многогрішний кілька років керував Селенгінськом та його землями у чині «приказної людини». У 1691 році в одній із сутичок з бурятськими військами загинув його син Петро; тоді ж помер другий син, Яків. Донька Олена вийшла заміж за сина козацького голови Панаса Бейтона (керівника окупаційного гарнізону Албазіна в 1685—1687 роках), а онука — за священика Селенгінської Спаської церкви.

1696 року колишній Гетьман постригся в ченці.

Помер в Селенгінську у 1703 році. Плиту з могили Гетьмана бачив у Старому Селенгінську декабрист Михайло Бестужев; про це він писав у своїх спогадах. Плиту вправлено в підлогу того ж таки Спаського собору. Пізніше, за часів большевиків, собор пограбовано, а могилу Гетьмана знищено.

Рід[ред.ред. код]

Ігнатович у композиції «Молитва за Україну»

Брати:

У культурі[ред.ред. код]

 • Героєм твору «Тигролови» Івана Багряного є Григорій Многогрішний — вигаданий нащадок Дем'яна, подібно до свого славетного пращура засуджений на заслання до Сибіру.

Вшанування пам'яті[ред.ред. код]

У Батурині встановлено пам'ятник гетьману Дем'яну Многогрішному, який розташований у колективній композиції «Батуринські гетьмани» (2008).

Примітки[ред.ред. код]

 1. Кривошея В. В. Козацька еліта Гетьманщини ст.213
 2. Горобець В. Чи був «Демко Многогрішний» гетьманом Війська Запорозького? // Україна в Центрально-Східній Європі. — Вип. 15. — К.: Інститут історії України НАНУ, 2015. — С. 279—298.
 3. Мінлива доля «мужицького сина»
 4. Літопис Самовидця. року 1669
 5. О. Г. Сокирко «Лицарі другого сорту. Наймане військо Лівобережної Гетьманщини 1669—1726 рр» ст.70
 6. Э. В. Демин. 230 лет со дня смерти Д. И. Многогрешного // Знаменательные и памятные даты по Бурятии на 1993 год. Улан-Удэ, 1992, с.54-56.

Джерела та література[ред.ред. код]

 • Борисенко В. Дем'ян Многогрішний// Володарі гетьманської булави: історичні портрети. — К.,1994;
 • Гончарук Т. Г. Дем'ян Многогрішний. — Харків: Фоліо, 2012.
 • Хижняк З., Горобець В. Многогрішний Дем'ян Ігнатович// Києво-Могилянська академія в іменах XVII—XVIII ст. Енциклопедичний довідник. — К.,2001;
 • Горобець В. Український гетьман на чолі бурятів: відоме і невідоме про Демка Многогрішного // Запорозька старовина. — Вип.2. — К.-Запоріжжя,2002;
 • Горобець В. Чи був «Демко Многогрішний» гетьманом Війська Запорозького? // Україна в Центрально-Східній Європі. — Вип. 15. — К.: Інститут історії України НАНУ, 2015. — С. 279—298.
 • Чухліб Т. Гетьмани і монархи. Українська держава в міжнародних відносинах 1648—1714 рр. — К.,2005

Література[ред.ред. код]

 • В. І. Головченко. Многогрішний Дем'ян Гнатович // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К.:Знання України, 2004 — Т.2 — 812с. ISBN 966-316-045-4
 • Т. Чухліб. Многогрішний Дем'ян (Демко) Гнатович // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — с.460 ISBN 978-966-611-818-2
Попередник
Іван Брюховецький
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Гетьман Лівобережної України
1669-1672
Herb Viyska Zaporozkogo (Alex K).svg Наступник
Іван Самойлович