Денеб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Денеб
Cygnus constellation map.svg
Лебідь — сузір'я, в якому знаходиться Денеб.
Дані спостереження
Епоха J2000
Сузір’я Лебідь
Пряме піднесення 20h 41m 25,9s
Схилення +45° 16′ 49″
Видима зоряна величина (V) 1,25
Характеристики
Спектральний клас A2 Ia
Показник кольору (B−V) +0,09
Показник кольору (U−B) −0,24
Тип змінності Alpha Cyg
Астрометрія
Променева швидкість (Rv) −4,5 км/c
Власний рух (μ) Пр.сх.: 1,56 мас/р
Схил.: 1,55 мас/р
Паралакс (π) 1,01 ± 0,57 мас
Відстань 3229 св. р.
(990 пк)
Абсолютна зоряна
величина
(MV)
−8,73
Інші позначення
α Cygni, Alpha Cyg, 50 Cyg, Arided, Aridif, Gallina, Arrioph, HR 7924, BD +44°3541, HD 197345, SAO 49941, FK5: 777, HIP 102098.
Посилання
SIMBAD дані для HD197345

Дене́б (α Cyg / α Cygni / Альфа Лебедя) — найяскравіша зоря в сузір'ї Лебедя та одна з найяскравіших зір на нічному небі, з зоряною величиною +1,25m. Разом із зірками Вега й Альтаїр Денеб утворює «Літній трикутник», який добре видно у північній півкулі літніми й осінніми ночами.

Раніше Денеб мав інші назви англійською (наприклад Аридед, Аридиф'), але вони вже давно вийшли з ужитку[1].

Відстань і фізичні характеристики[ред.ред. код]

Абсолютна зоряна величина Денеба становить −8,73m, що дозволяє віднести його до найяскравіших зірок[Джерело?].

Точна відстань до Денеба донині залишається причиною суперечок[Джерело?]. На різних інтернет-ресурсах можна знайти значення від 1600 до 3200 св. років[Джерело?]. Слід зазначити, що для визначення точної відстані на такій дистанції існують великі складнощі, тому що зірки на такій відстані мають мізерно малий паралакс. Більше того, неточність у визначенні відстані викликає помилки в обчисленні інших параметрів зірки. Більшість зірок, що перебувають на такій відстані від Землі, не видно неозброєним оком, і вони можуть бути ідентифіковані лише за каталогами, за умови, що вони взагалі відомі.

Оцінка світності Денеба коливається від 60 000 (якщо відстань до Денеба — 1600 світлового років) до 250 000 світності Сонця (за відстані в 3200 світлових років). Якби Денеб був точковим джерелом світла відстані Сонця, то він був би набагато яскравішим, ніж більшість промислових лазерів. За один день він випромінює більше світла, ніж Сонце за 140 років. Якби він був на відстані Сіріуса, то був би яскравішим повного Місяця.

Виходячи з вимірів температури, світності й кутового діаметра (близько 0,002"), можна зробити висновок, що діаметр Денеба більший за діаметр Сонця в 200–300 разів. Якщо розмістити його в центрі сонячної системи, то він простягнеться аж до орбіти Землі. Денеб — одна із найбільших і найпотужніших відомих зір класу А.

Масу Денеба вважають рівною 20-25 сонячним. Оскільки Денеб є білим надгігантом, через його високу температуру й масу можна припускати, що тривалість його існування невелика, і десь за два мільйони років він стане надновою зіркою. У його ядрі вже завершилися термоядерні реакції за участю водню.

Температура на поверхні Денеба, зорі спектрального класу A2Ia, сягає 8400 К. І хоча світність Денеба постійна[Джерело?], його спектральний клас змінюється[Джерело?].

Із поверхні Денеба відбувається потужне витікання речовини[2]. Щорічно він витрачає до 0,8 мільйонних частки сонячної маси у вигляді зоряного вітру. Це в сто тисяч разів більше аналогічного показника Сонця.

Назва[ред.ред. код]

Назва «Денеб» походить від арабського dheneb («хвіст»), з фрази ذنبالدجاجة <eth>anab ad-dajājah, або «хвіст курки». Схожі назви отримали принаймні сім зіркам, зокрема, Денеб Кайтос — найяскравіша зірка в сузір'ї Кита, або Денебола — друга за яскравістю зірка в сузір'ї Лева.

Міфологія[ред.ред. код]

У китайській любовній історії Qi Xi Денеб символізує міст через Чумацький Шлях, що дозволяє закоханим Niu Lang (Альтаїр) і Zhi Nu" (Вега) зустрічатися раз на рік, однієї ночі, яка припадає на кінець літа. За іншою версією історії, Денеб — фея, що виступає в ролі дуеньї під час зустрічі закоханих на цьому мосту.

Денеб у фантастиці[ред.ред. код]

  • У телесеріалі «Зоряний шлях: Оригінальний серіал» (Star Trek: The Original Series), в епізоді «Where No Man Has Gone Before» Капітан Кірк (James T. Kirk) і Гері Мітчел згадують у розмові про ночі, проведені Мітчелом на Денебі IV. Медичні записи Мітчела містять згадку про те, що мешканці Денеба IV — телепати.
  • Денеб IV також згадується в епізоді «Зоряний шлях: Наступне покоління» «Encounter at Farpoint».
  • Денеб — ім'я відьми із Зенобії в серії відео-ігор «Битва огрів» (Ogre Battle).
  • Денеб — місце перебування Джеффа Рейвена в серії книг «Світ талантів» (The Talents universe) письменниці Енн Маккефрі (Anne McCaffrey).

Джерела і посилання[ред.ред. код]

  1. Info from St. Cloud State University(англ.)
  2. Денеб // Астрономічний енциклопедичний словник / За загальною редакцією І. А. Климишина та А. О. Корсунь. — Львів : ЛНУ—ГАО НАНУ, 2003. — С. 127. — ISBN 966-613-263-X, УДК 52(031).
Сатурн Це незавершена стаття з астрономії.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.