Деньє

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Деньє (денарій) Карла Великого

Деньє́ (фр. denier від лат. denarius — денарій) — французька середньовічна розмінна монета .

Історія[ред.ред. код]

Назва наслідувала римський денарій. З одного фунта чистого срібла випускали 240 денаріїв (деньє) вагою близько 1,3 грам.

12 деньє становили рахункову одиницю солід (соль). Найдрібнішою монетою був обол = 1 / 2 деньє.

При Карлі Великому (768–814) вага деньє збільшилася до 1,7 г, потім вона постійно змінювалася. Поступово вага і якість деньє стали знижуватися. В кінці Х століття він знову важив близько 1,2-1,3 грам, але проба срібла впала до 416-й — деньє став білонною монетою.

У XII–XIII століттях карбувалися відповідно до двох різних монетних систем, що існували тоді у Франції заснованих на паризькому і турському ліврах, їм відповідали паризький і Турський деньє.

Карбували також монету подвійний деньє, в XIV столітті з'явилася монета номіналом 3 деньє — Ліард.

У XVI столітті випущено перші мідні монети деньє і подвійний деньє. Мідний деньє важив трохи більше 1,5 грам (діаметр 18 мм), подвійний деньє — понад 3 грам (діаметр 20 мм). Номінал був позначений на реверсі: DENIER TOVRNOIS , DOVBLE TOVRNOIS . Мідний деньє на той час став найдрібнішою монетою Франції.

У другій половині XVII століття з міді стали карбувати також Ліард (= 3 деньє) і монету 4 деньє. У роки Семирічної війни (17561763) мідний деньє був випущений в останній раз — цього разу в герцогстві Брауншвейг-Люнебург в 1758 році: це була монета для виплати платні французьким військам.

Див. також[ред.ред. код]

Джерело[ред.ред. код]

  • 3варич В. В. Нумізматичний словник. — Львів: «Вища школа», 1978, 338 с.