День пам'яті жертв голодоморів

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Традиційна емблема жалобних заходів за жертвами Голодомору
Монумент жертвам Голодоморів в м. Києві. Парк «Слави»

День па́м'яті жертв голодомо́рів — щорічний національний пам'ятний день в Україні, що припадає на четверту суботу листопада.

Традиційно в цей день громадяни відвідують поминальне богослужіння і покладають символічні горщики з зерном та свічками до пам'ятників жертвам голодоморів в Україні. У церемоніальних заходах біля Меморіального знаку «Свічка пам'яті» в Києві також беруть участь перші особи держави, керівники іноземних країн, парламентів та міжнародних організацій, урядовці з різних країн, дипломати, представники релігійних конфесій, регіональні делегації, громадські і культурні діячі, свідки Великого Голоду.

До 2008 року церемонія відбувалася перед пам'ятним знаком на Михайлівський площі, однак після відкриття Меморіалу жертв голодомору була перенесена туди.

Хвилина мовчання[ред.ред. код]

«Запали свічку»

О 16:00 оголошується загальнонаціональна хвилина мовчання, після чого по всій Україні відбувається акція «Запали свічку», в рамках якої всі охочі несуть свічки до пам'ятників жертвам. В акції також можна взяти участь, запаливши свічку в своєму вікні.

Історія запровадження Дня[ред.ред. код]

День пам'яті жертв Голодомору в Луганську (парк біля Луганського національного університету, 16 листопада 2008 р.

Запроваджений згідно з указом Президента України Леоніда Кучми № 1310/98 від 26 листопада 1998 року як «День пам'яті жертв голодоморів». Указом Кучми № 1181/2000 від 31 жовтня 2000 року встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодомору та політичних репресій». Указом Кучми № 797/2004 від 15 липня 2004 року встановлювалася назва «День пам'яті жертв голодоморів та політичних репресій».

Указом президента Віктора Ющенка № 431/2007 від 21 травня 2007 називається «День пам'яті жертв голодоморів».

В Указі сказано[1]:

« На підтримку ініціативи громадських організацій, Міністерства культури і мистецтв України, Державного комітету України у справах релігій, Державного комітету телебачення і радіомовлення України постановляю:

Установити в Україні День пам'яті жертв голодоморів, який відзначати щороку у четверту суботу листопада

 »

У квітні 2010 року ПАРЄ ухвалила постанову, в якій привітала рішення Української влади встановити національний день пам'яті жертв голодоморів, та закликає владу інших постраждалих країн встановити аналогічну пам'ятну дату для вшанування жертв режиму.[2]

Відзначення[ред.ред. код]

2008[ред.ред. код]

У 2008 День пам'яті жертв голодоморів припав на 22 листопада. Цей день відзначався як 75-та річниця Голодомору наймасштабніше, загальна сума витрат становила близько 200 млн грн[3]. Саме цього року за участю президента В.Ющенка в Києві було відкрито Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні[4], який стане традиційним місцем проведення меморіальних заходів на наступні роки. У своїй промові В. Ющенко наголосив на поверненні «собі і світу знання про пережиту нами, одну з найбільших катастроф в історії людства», а також на тому, що злочинцем є — «імперський, комуністичний, радянський режим».[5]

2009[ред.ред. код]

У 2009 День пам'яті жертв голодоморів припав на 28 листопада. За словами президента України В. Ющенка, дослідникам вдалося встановити імена майже 2 мільйонів убитих людей, 3577 місця масових поховань жертв Великого Голоду, конкретні накази комуністичної влади, розпорядження і телеграми вбивства.[6].

2010[ред.ред. код]

У 2010 День пам'яті жертв голодоморів припав на 27 листопада. Представники інтелігенції мали сумніви щодо належної організації заходів новообраним Президентом України В. Януковичем і тому утворили оргкомітет із підготовки до відзначення цієї дати[7]. Попри відсутність методичних рекомендацій, традиційні заходи було проведено в школах[8]. Врешті президент В. Янукович та прем'єр-міністр М. Азаров таки взяли участь у ранковому молебні[9]

Традиційну панахиду біля меморіалу жертв голодомору провели патріархи Філарет, Любомир Гузар, очільники Української автокефальної православної церкви та Римо-католицької церкви в Україні[10].

2011[ред.ред. код]

У 2011 День пам'яті жертв голодоморів припав на 26 листопада. Вперше цей день чинний президент В. Янукович відзначав разом з усіма колишніми — Л. Кравчуком, Л. Кучмою, В. Ющенком[11]. За повідомленням Центру дослідження визвольного руху, цьогорічний всеукраїнський громадський меморіальний захід з нагоди Дня пам'яті жертв голодоморів буде зокрема присвячено вшануванню пам'яті дітей, вбитих і ненароджених внаслідок трагічних подій 1932—1933 років, заходи відбулися у 32 країнах світу.[12].

2012[ред.ред. код]

У 2012 День пам'яті жертв голодоморів припав на 24 листопада. Цього разу акція пам'яті жертв Голодомору присвячувалася людям, які в непростий час рятували від голоду співвітчизників у 1932—1933 роках.[13]. Згідно з даними опитувань, близько 60 % громадян України станом на цей рік визнавали Голодомор геноцидом українського народу[14]

2013[ред.ред. код]

У 2013 День пам'яті жертв голодоморів припав на 23 листопада і відзначався як 80-та річниця. Серед міст, де офіційно проходили меморіальні заходи — вже за півроку потому окуповані Севастополь, Донецьк та Луганськ[15]. Згідно з указом Президента[16] було приспущено прапори, обмежено проведення розважальних заходів.

2014[ред.ред. код]

У 2014 День пам'яті жертв голодоморів припав на 22 листопада. За повідомленням 5-каналу в цей день «вперше за 5 років влада і громадськість разом проведуть відзначення роковин Голодомору»[17]. Інститутом національної пам'яті було запропоноване гасло «Голодом вбивали нашу свободу. Не підкорені у 33-му — непереможні сьогодні!»[18]. На першому національному телеканалі було показано три документальні фільми про Голодомор, решта телеканалів обмежились репортажами про покладання квітів подружжям Порошенків та відмовою від розважальних програм[19]

2015[ред.ред. код]

«Люди правди». Серія плакатів

У 2015 День пам'яті жертв голодоморів припав на 28 листопада. 25 листопада в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» відкрилася виставка «Люди правди». Експозиція присвячена тим, хто не боявся розповідати правду про жахливий злочин сталінізму.[20]

Згідно з соціологічними дослідженнями 2015 року, 81 % українців вважають Голодомор геноцидом.[20]

Радник Глави АПУ Наталка Попович попросила українців о 16-й годині в суботу, 28 листопада, в кожній домівці, в усіх органах державної влади засвітити свічки пам'яті. «Ми просимо також медіа, всі радіостанції, всі телеканали о 16-й годині в суботу вшанувати жертв Голодомору хвилиною мовчання», — сказала вона.[20]

На відміну від минулих років, цього року Меморіал жертв Голодомору протягом тривалого часу був закритий для відвідувачів, які не мали спеціальних перепусток[21]. Не допустили до музею і вдову дослідника голодомору Джеймса Мейса — Наталю Дзюбенко-Мейс[22][23]:

ми змушені були свічки йти ставити увечері.. Коли вже не було рамок і списків.. А в підворотняках стояли автозаки...І якщо рамки-ще можна було б пояснити "безпекою",то від кого (для кого) були автозаки?
...Зухвало заявляють людям, що усі, хто не має запрошень або не входить до якихось списків, зможуть потрапити до Меморіалу тільки після 17-ї год., коли завершаться заходи з участю "керівництва держави". При цьому організовано підводили групи зігнаних адмінресурсом вчительок та представників інших "трудових колективів" з заготовленими однаковими прапорцями. Тут же відкрито проводились переклички по списках
— Ігор Пилипчук, UAinfo

2016[ред.ред. код]

День пам'яті жертв голодоморів припав на 26 листопада. Напередодні, 24 листопада, відкрилась нова експозиції Українського інституту національної пам'яті до 83-х роковин Голодомору в рамках проекту «Незламні» — 15 історій про тих, кого не зламав Голодомор[24].

Також і в Національному музеї «Меморіал жертв Голодомору» в рамках презентації цього проекту «Незламні», було відкрито виставку «Голодомор не зламав»[25].

Відповідно, в 2016 році, відзначення роковин Голодомору на всеукраїнському рівні проходило під гаслом відзначення 15 видатних людей, що пройшли через страшні 1932—1933 роки.

« Вони зуміли реалізувати себе, попри травму пережитого у 1932-1933-му, і всупереч несприятливим обставинам радянської дійсності наступних років. Вони стали художниками, письменниками, досягли успіхів у науці та техніці, — сказав Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович  »

[26]

Серед «незламних» — автор Акту проголошення Незалежності України в 1991-му Левко Лук'яненко, оперна співачка Євгенія Мірошниченко, дисиденти Іван Світличний і Олекса Тихий, видатна художниця Катерина Білокур, письменники Василь Барка, Олесь Гончар, лікар Нонна Ауска, поет Дмитро Білоус, філософ Микола Руденко, модель Євгенія Сакевич-Даллас, історик Михайло Сікорський, кінодраматург Борис Хандрос, прозаїк Анатолій Дімаров, живописець Опанас Заливаха[27].

З 26 листопада по 4 грудня в національному центрі народної культури "Музей Івана Гончара" діяла історико-документальна виставка "Ми звинувачуємо", присвячена Дню пам’яті жертв голодоморів[28].

Також о 14:30 в Києві біля Національного меморіалу жертв Голодомору в Києві відбулися траурні заходи за участю свідків Голодомору, перших осіб держави, дипломатів, священиків, громадськості.

О 16.00 разом із загальнонаціональною хвилиною мовчання також традиційно пройшла громадська акція «Запали свічку пам'яті».

З допомогою Світового конгресу українців вшанування роковин Голодомору відбулось у 32 країнах світу[29].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Президент України; Указ від 26.11.1998 № 1310/98 (Перевірено 30 жовтня 2009)
 2. Parliamentry Assembly Council of Europe (april 2010). Resolution 1723 (2010): «Commemorating the victims of the Great Famine (Holodomor) in the former USSR». Архів оригіналу за 2013-06-23. 
 3. Українська діаспора проведе міжнародну акцію «Свічка моління»
 4. Національний музей «Меморіал пам'яті жертв голодоморів в Україні»
 5. Промова Звернення президента до Українського народу з нагоди 75-ї річниці Голодомору 1932—1933 років
 6. Промова Президента України Віктора Ющенка в День пам'яті жертв Голодомору
 7. У Києві нагадають Януковичу про Голодомор
 8. Школи вшановують жертв Голодомору і без методичок Міносвіти
 9. Янукович з Азаровим вшанували жертв Голодомору
 10. 27 листопада пройшла акція «Голодомор 32-33 — це геноцид. Пам'ятаємо!»
 11. Жертв Голодоморів ушанували разом усі президенти України
 12. Жертв Голодомору вшанують у 32 країнах світу
 13. Сьогодні в Україні день пам'яті жертв Голодомору. У Києві запалять понад 10 тис. свічок
 14. 60 % українців вважають, що Голодомор 1932-33 років був геноцидом (опитування)
 15. В українських містах пройшли акції пам'яті жертв Голодомору
 16. Указ Президента України Про заходи у зв'язку з 80-ми роковинами Голодомору 1932—1933 років в Україні
 17. Сьогодні в Україні — день пам'яті жертв Голодомору
 18. «Голодом вбивали нашу свободу. Не підкорені у 33-му — непереможні сьогодні!»
 19. Як телеканали відзначали річницю Євромайдану та роковини Голодомору
 20. а б в О 16-й годині в суботу, 28 листопада, запаліть свічку пам'яті – Радник Глави АПУ Наталка Попович. 
 21. «У списках не значиться»: до Меморіалу Голодомору не пускали багатьох українців
 22. Вдову Джеймса Мейса не пустили в музей Голодомору
 23. Українці обурені ситуацією довкола Меморіалу жертв Голодомору
 24. Проект «Незламні»
 25. У Києві відкрили виставку до 83 роковин Голодомору
 26. [Проект «Незламні»]
 27. У 32 країнах запалять свічки пам'яті про жертв Голодомору в Україні
 28. Виставку до Дня пам’яті жертв голодоморів відкрили у Києві
 29. 26 ЛИСТОПАДА НАЦІОНАЛЬНІ ПАМ'ЯТНІ ЗАХОДИ ДО ДНЯ ПАМ'ЯТІ ЖЕРТВ ГОЛОДОМОРУ

Посилання[ред.ред. код]