День посадки дерев

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
День посадки дерев
День деревини
День посадки дерев День деревини
День посадки дерев
День деревини
Волонтери садять дерево до Дня посадки дерев (Рочестер, Міннесота, 2009)
Тип Культурний
Значення свято, присвячене деревам
Святкування посадка дерев, догляд за ними та лазіння по деревах, навчання важливості дерев
Пов'язаний з День зелені (Японія)
CMNS: День посадки дерев у Вікісховищі

День посадки дерев (також День деревини)— день, у який окремі особи та групи заохочуються висаджувати дерева[1]. Сьогодні таке свято відзначають багато країн. Хоча зазвичай спостерігається навесні, дата змінюється залежно від клімату та відповідного сезону посадки.

Походження та історія

[ред. | ред. код]
Натураліст Мігель Ерреро Уседа біля пам’ятника першому в світі Дню посадки дерев, Віллануева-де-ла-Сьєрра (Іспанія), 1805 рік

День першої посадки дерев

[ред. | ред. код]

Іспанське село Мондоньєдо провело перший у світі задокументований фестиваль альтанок, організований його мером у 1594 році. Місце залишається під назвою Аламеда-де-лос-Ремедіос, і воно все ще висаджено лаймом і каштаном. Про цю подію нагадує скромний гранітний маркер і бронзова табличка. Крім того, у маленькому іспанському селі Вільянуева-де-ла-Сьєрра відбувся перший сучасний День деревини, ініціатива, започаткована в 1805 році місцевим священиком за гарячої підтримки всього населення.

Поки Наполеон своїми амбіціями спустошував Європу, у цьому селі в Сьєрра-де-Гата жив священик дон Хуан Аберн Самтрес, який, згідно з хроніками, «переконував у важливості дерев для здоров’я, гігієни, прикраси, природи, навколишнього середовища та звичаїв, вирішує посадити дерева та створити святкову атмосферу. Фестиваль розпочався у вівторок карнавалу з дзвоном двох дзвонів церкви, а також Середнього та Великого. Після меси, і навіть покритий церковними прикрасами, дон Хуан у супроводі духовенства, вчителів та великої кількості сусідів посадив перше дерево, тополю, у місці, відомому як Долина Ехідо. Плантації дерев продовжили Аррояда та Фуенте-де-ла-Мора. Після цього відбувся бенкет , і не пропустив танці. Вечірка та плантації тривали три дні. Він склав проект маніфесту на захист дерев, який було надіслано в навколишні міста, щоб поширювати любов і повагу до природи, а також він порадив робити плантації дерев у своїх місцевості.
— Мігель Ерреро УседаДень деревини

Перший американський День посадки дерев

[ред. | ред. код]

Перший американський День деревини заснував Дж. Стерлінг Мортон із Небраска-Сіті, штат Небраска, на щорічній зустрічі Ради сільського господарства штату Небраска, яка відбулася в Лінкольні.[2] 10 квітня 1872 року в Небраска було висаджено приблизно один мільйон дерев[3].

Бердсі Нортроп із Коннектикуту був відповідальним за глобалізацію ідеї, коли він відвідав Японію у 1883 році та виступив зі своїм посланням до Дня деревини та благоустрою села. Того ж року Американська лісова асоціація призначила Нортропа головою комітету з проведення кампанії з нагоди Дня деревини по всій країні. Він також приніс свій ентузіазм щодо Дня деревини в Австралію, Канаду та Європу.[4]

МакКрейт і Теодор Рузвельт

[ред. | ред. код]

Починаючи з 1906 року, Пенсильванія природоохоронець майор Ізраїль МакКрейт з Дюбуйз, Пенсільванія, стверджував, що промови президента Теодора Рузвельта про збереження природи обмежувалися бізнесменами лісової промисловості, і рекомендував кампанія освіти молоді та національна політика природоохоронної освіти.[5] Маккрейт закликав Рузвельта зробити публічну заяву школярам про дерева та знищення американських лісів. Природоохоронець Гіффорд Пінчот, голова Лісової служби Сполучених Штатів, прийняв рекомендації МакКрейта та попросив президента поговорити з учнями державних шкіл Сполучених Штатів про збереження природи. 15 квітня 1907 року Рузвельт видав «Проголошення Дня деревини для школярів Сполучених Штатів»[6] про важливість дерев і те, що лісове господарство заслуговує на те, щоб його викладали в школах США. Пінчот писав Мак-Крейту: «Ми всі будемо вдячні вам за цю пропозицію».[7]

Навколо світу

[ред. | ред. код]

Австралія

[ред. | ред. код]

День посадки дерев відзначається в Австралії з 20 червня 1889 року. Національний день дерев у школах проводиться в останню п’ятницю липня для шкіл, а Національний день дерев – в останню неділю липня по всій Австралії. У багатьох штатах є День посадки дерев, хоча Вікторія має Тиждень деревини, який запропонував Прем’єр-міністр Руперт (Дік) Гамер у 1980-х роках .

Бельгія

[ред. | ред. код]

Міжнародний день посадки дерев відзначається у Фландрії 21 березня або приблизно як тематичний/освітній день/свято, а не як державне свято. Висаджування дерев іноді поєднується з кампаніями поінформованості про боротьбу з раком: «Kom Op Tegen Kanker».

Бразилія

[ред. | ред. код]

21 вересня відзначається День посадки дерев (Dia da Árvore). Це не національне свято. Проте школи по всій країні святкують цей день екологічними заходами, а саме висадкою дерев.

Британські Віргінські острови

[ред. | ред. код]

22 листопада відзначається День посадки дерев. Спонсором його виступає Траст національних парків Віргінських островів. Заходи включають щорічний національний поетичний конкурс до Дня дерев і церемонії посадки дерев по всій території.

Камбоджа

[ред. | ред. код]

9 липня в Камбоджі відзначають День посадки дерев церемонією посадки дерев за участю короля.[8][9]

Канада

[ред. | ред. код]

Цей день заснував сер Джордж Вільям Росс, пізніше прем’єр-міністр Онтаріо, коли він був міністром освіти в Онтаріо (1883–1899). Відповідно до Посібників для вчителів Онтаріо «Історія освіти» (1915), Росс заснував День деревини та День Імперії — «перший, щоб зацікавити школярів у тому, щоб зробити шкільну територію привабливою, а другий — щоб надихнути діти з духом патріотизму» (с. 222). Це передує заснуванню дня Доном Кларком із Шомберга, Онтаріо, для його дружини Маргрет Кларк у 1906 році. У Канаді Національний тиждень лісів є останнім повним тижнем вересня та Національним днем дерева (День кленового листка) припадає на середу цього тижня.[10] Онтаріо святкує Тиждень лісу з останньої п’ятниці квітня до першої неділі травня.[11] Острів Принца Едуарда святкує День лісу в третю п’ятницю травня під час Тижня дерев. День дерев є найтривалішим громадським проектом з озеленення в Калгарі, який відзначається в перший четвер травня. Цього дня кожен учень 1-го класу шкіл Калгарі отримує саджанець дерева, який забирає додому та висаджує на приватній території.

Центральноафриканська Республіка

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев відзначається 22 липня.[12][13]

За визначенням Міністерства охорони навколишнього середовища Чилі 28 червня 2022 року відзначається свято Арбола.

Китай

[ред. | ред. код]

Китайська Республіка

[ред. | ред. код]

День деревини (植樹節) був заснований лісничим Лінг Даояном у 1915 році та є традиційним святом у Китайській Республіці з 1916 року. Міністерство сільського господарства та торгівлі вперше відзначило День дерев у 1915 році за пропозицією лісника Лінг Даояном. У 1916 році уряд оголосив, що всі провінції Китайської Республіки святкуватимуть його в один день із фестивалем Цінмін, 5 квітня, незважаючи на відмінності клімату в Китаї, який є першим день п'ятого сонячного терміну традиційного китайського місячно-сонячного календаря. З 1929 року згідно з указом націоналістичного уряду День посадки дерев був, щоб відзначити смерть Сунь Ятсена, який був головним прихильником лісонасаджень протягом свого життя.[14][15][16] Після відступу уряду Республіки Китай до Тайваню в 1949 році, святкування Дня дерев 12 березня було збережено.[17][18][19]

Китайська Народна Республіка

[ред. | ред. код]

У Китайській Народній Республіці під час четвертої сесії Всекитайських народних зборів КНР у 1979 році було прийнято Резолюцію про розгортання загальнонаціональної добровільної кампанії з посадки дерев. Ця постанова встановила День посадки дерев (植树节), також 12 березня, і передбачала, що кожен працездатний громадянин віком від 11 до 60 років повинен висаджувати від трьох до п’яти дерев на рік або виконувати еквівалентну кількість робіт з розсади, вирощування, догляд за деревами або інші послуги. Супровідна документація містить вказівки для всіх підрозділів повідомляти статистику населення місцевим комітетам з лісонасадження для розподілу робочого навантаження.[20] Багато пар вирішують одружитися за день до щорічного святкування, і вони садять дерево, щоб відзначити початок свого спільного життя та нове життя дерева.

Республіка Конго

[ред. | ред. код]

6 листопада відзначається Національний день посадки дерев.[джерело?]

Коста-Ріка

[ред. | ред. код]

"Día del Árbol" - 15 червня.

"Dia del Árbol" (День дерева) вперше відзначався 10 жовтня 1904 року, а сьогодні відзначається в жовтні кожного року.

Чехія

[ред. | ред. код]

У Чехії День посадки дерев (чеськ. Den stromů) відзначають 20 жовтня.

Єгипет

[ред. | ред. код]

15 січня відзначається День деревини.[21]

Німеччина

[ред. | ред. код]

День дерев ("Tag des Baumes") - 25 квітня. Вперше його святкували в 1952 році.

Індія

[ред. | ред. код]

Ван Махотсав — щорічний всеіндійський фестиваль висаджування дерев, який триває тиждень у липні. Під час цього заходу висаджують мільйони дерев. Він був ініційований у 1950 році К. М. Мунші, тодішнім міністром сільського господарства та продовольства Союзу, щоб викликати у населення ентузіазм щодо збереження лісів і посадки дерев.

Назва Ван Махотсава (фестиваль дерев) виникла в липні 1947 року після успішної акції з посадки дерев у Делі, в якій взяли участь такі національні лідери, як Джавахарлал Неру, д-р Раджендра Прасад та Абул Калам Азад брав участь. Paryawaran Sachetak Samiti, провідний екологічна організація щороку проводить масові заходи та заходи в цей особливий день. Тиждень одночасно відзначався в низці штатів країни.

В Ірані він відомий як «Національний день посадки дерев». За сонячним календарем хіджри це п'ятнадцятий день місяця Есфанд, що зазвичай відповідає 5 березня. Цей день є першим днем «Тижня природних вторинних ресурсів» (з 5 по 12 березня).

Це час, коли саджанці всіх видів з точки зору різних кліматичних умов різних частин Ірану діляться між людьми. Їх також навчають садити дерева.[22]

Ізраїль

[ред. | ред. код]
Ту Бішват, Ізраїль

Єврейське свято Ту Бішват, новий рік для дерев, припадає на 15-й день місяця Шват, який зазвичай припадає на січень або лютий. Спочатку на основі дати, яка використовувалася для обчислення віку фруктових дерев для десятини, як зазначено в Левіт 19:23–25, свято зараз найчастіше відзначається посадкою дерев або збором грошей на посадку дерева,[23] і споживанням фруктів, зокрема винограду, інжиру, гранатів, оливок і фініків.[24] Ту Бішват є напівофіційне свято в Ізраїлі; школи відкриті, але івритомовні школи часто їздять на екскурсії по посадці дерев.

Японія

[ред. | ред. код]

4 травня в Японії відзначають День зелені на таку ж тему.

Кенія

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев — 21 квітня. Часто люди висаджують пальми та кокосові пальми вздовж Індійського океану, що межує зі східним узбережжям Кенії. Вони садять дерева на згадку про професора Вангарі Матхаї, який отримав Нобелівську премію миру за посадку дерев і догляд за ними по всій Кенії.

Корея

[ред. | ред. код]
Докладніше: Сінгмогіл

Північна Корея відзначає «День посадки дерев» 2 березня, коли люди по всій країні висаджують дерева. Вважається, що цей день поєднує традиційні азіатські культурні цінності з домінуючою в країні комуністичною ідеологією.[25][26][27]

У Південній Кореї 5 квітня Сінгмогіл або Сікмогіл (식목일), День деревини, був державним святом до 2005 року. Незважаючи на те, що Сінгмогіл більше не є офіційне свято, цей день все ще відзначається, і південнокорейська громадськість продовжує брати участь у заходах із посадки дерев.[28][29]

Лесото

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев зазвичай припадає на 21 березня залежно від місячного циклу.

Люксембург

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев відзначається у другу суботу листопада.[30]

Малаві

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев відзначається у 2-й понеділок грудня.

Мексика

[ред. | ред. код]
Президент Енріке Пенья Ньєто висаджує дерево в Бальєса, Чіуауа на честь «Діа дель Арбол» 2013 .

«Día del Árbol» було засновано в Мексиці в 1959 році, коли президент Адольфо Лопес Матеос видав указ про те, що його слід відзначати у 2-й четвер липня.[31]

Монголія

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев припадає на другу суботу травня та жовтня. Перший Національний день посадки дерев відзначили 8 травня 2010 року.

Намібія

[ред. | ред. код]

Перший День деревини в Намібії відсвяткували 8 жовтня 2004 року.[32] Він відбувається щорічно у другу п’ятницю жовтня.[33]

Нідерланди

[ред. | ред. код]

Після конференції та публікації Продовольчої та сільськогосподарської організації «Всесвітній фестиваль дерев», а також резолюції Організації Об’єднаних Націй у 1954: «Конференція, визнаючи необхідність пробудження масової свідомості щодо естетичної, фізичної та економічної цінності дерев, рекомендує щорічно відзначати Всесвітній фестиваль дерев у кожній країні-члені у дату, яка відповідає місцевим умовам»; його прийняли Нідерланди. У 1957 році було створено День національного комітету посадки дерев/Заснування національного фестивалю дерев (Nationale Boomplantdag/Nationale Boomfeestdag).

Щороку в третю середу березня (біля весняного рівнодення) три чверті голландських школярів 10/11 років і голландські знаменитості садять дерева. Stichting Nationale Boomfeestdag організовує всі заходи в Нідерландах на цей день. Однак деякі муніципалітети висаджують дерева приблизно 21 вересня через сезон посадок.[34]

У 2007 році 50-річчя було відзначено особливими заходами до золотого ювілею.

Нова Зеландія

[ред. | ред. код]

3 липня 1890 року у Новій Зеландії посадили перші посадки на День посадки дерев.[35] Перше офіційне святкування було заплановано на серпень у Веллінгтоні 2012 р. із посадкою pohutukawa і Norfolk Pines вздовж Торндон Еспланади.[35]

Видатний новозеландський ботанік доктор Леонард Кокейн багато працював над місцевими рослинами по всій Новій Зеландії та написав багато видатних ботанічних текстів. Ще в 1920-х роках він висловив бачення, щоб школярі Нової Зеландії залучалися до висаджування місцевих дерев і рослин на території своїх шкіл. Це бачення принесло свої плоди, і школи в Новій Зеландії вже давно висаджують місцеві дерева на День деревини.

З 1977 року в Новій Зеландії 5 червня відзначається День деревини, який також є Всесвітнім днем навколишнього середовища. До цього День деревини відзначався 4 серпня, що є досить пізнім часом для посадки дерев у Новій Зеландії, тому дату змінили.

Багато заходів Департаменту охорони природи зосереджені на проектах екологічне відновлення з використанням місцевих рослин для відновлення середовищ існування, які були пошкоджені або знищені людьми чи інвазивними шкідниками та бур'яни. У Новій Зеландії здійснюються великі проекти відновлення, і в них задіяно багато організацій, зокрема громадські групи, землевласники, природоохоронні організації, волонтери, школи, місцеві підприємства, дитячі садки та ради. Ці проекти є частиною бачення захисту та відновлення місцевого біорізноманіття.

Нігер

[ред. | ред. код]

З 1975 року Нігер святкує День деревини як частину свого Дня незалежності: 3 серпня. У цей день, допомагаючи боротися з опустелюванням, кожен нігерець садить дерево. [прояснити]

Північна Македонія

[ред. | ред. код]

Враховуючи поганий стан лісового фонду, зокрема катастрофічну лісову пожежу, яка сталася влітку 2007 року, у Північній Македонії було розпочато ініціативу громадян із заліснення. Кампанія під назвою «День дерева – посади своє майбутнє» була вперше організована 12 березня 2008 року, коли офіційно було оголошено неробочим днем, і понад 150 000 македонців посадили 2 мільйони дерев за один день (символічно, по одному для кожного громадянина). . Ще шість мільйонів дерев було висаджено в листопаді того ж року, і ще 12,5 мільйонів дерев у 2009 році. Це стало традицією і відбувається щороку.

Пакистан

[ред. | ред. код]

Національний день плантації дерев у Пакистані (قومی شجر کاری دن) відзначається 18 серпня.[36]

Філіппіни

[ред. | ред. код]

З 1947 року День дерев на Філіппінах був інституціоналізований, щоб його відзначали по всій країні шляхом висаджування дерев і декоративних рослин та інших форм відповідної діяльності. Його практика була започаткована Прокламацією № 30.[37] Згодом його було переглянуто Прокламацією № 41,[38] видано того ж року. У 1955 році відзначення було продовжено з дня до тижня та перенесено на останній повний тиждень липня.[39] Через два десятиліття його відзначення було перенесено на другий тиждень червня.[40] У 2003 році відзначення було скорочено з тижня до одного дня та перенесено на 25 червня відповідно до Прокламації № 396.[41] У цій же прокламації передбачено «активну участь усіх урядових установ, у тому числі корпорації, що належать і контролюються урядом, приватний сектор, школи, групи громадянського суспільства та громадяни в діяльності з посадки дерев".[42] Згодом його було переглянуто Прокламацією 643[43] в наступному році.

У 2012 році було прийнято Республіканський закон 10176, який відновив висаджування дерев «як щорічний захід для місцевих органів влади»[44] і зобов’язує висаджувати принаймні одне дерево на рік для працездатних громадян Філіппін віком від 12 років.[45] З 2012 року відзначається багато місцевих святкувань Дня деревини, як-от Натівідад[46] і Tayug[47] в Пангасінан і Санта-Рита в Пампанзі.[48]

Польща

[ред. | ред. код]

У Польщі День деревини відзначається з 2002 року. Кожного 10 жовтня багато поляків садять дерева, а також беруть участь у заходах, організованих екологічними фондами. Крім того, польські лісові інспекції та школи читають спеціальні лекції та ведуть екологічні просвітницькі кампанії.

Португалія

[ред. | ред. код]

21 березня відзначається День деревини. Це не національне свято, але натомість у школах по всій країні відзначають цей день екологічними заходами, а саме висадкою дерев.

Росія

[ред. | ред. код]

Вперше Всеросійський день лісопосадок відзначався 14 травня 2011 року. Зараз він проводиться в квітні-травні (залежить від погоди в регіонах).

Самоа

[ред. | ред. код]

День дерев на Самоа відзначається в першу п'ятницю листопада.

Саудівська Аравія

[ред. | ред. код]

День дерев в Саудівській Аравії відзначають 29 квітня.

Південна Африка

[ред. | ред. код]

День дерев відзначався з 1945 по 2000 рік у Південній Африці. Після цього національний уряд продовжив його до Національного тижня дерев, який триває щорічно з 1 по 7 вересня. Два дерева,[49] один звичайний і один рідкісний виділено, щоб підвищити обізнаність громадськості про місцеві дерева, тоді як школи, підприємства та інші організації проводять різноманітні заходи щодо «озеленення». Наприклад, соціальне підприємство Greenpop, яке зосереджується на сталому озелененні міст, відновленні лісів та екологічній обізнаності в Африці на південь від Сахари,[50] щороку використовує День дерев, щоб закликати до дій із посадки дерев. Під час Місяця лісів у 2019 р., відповідаючи на останні дослідження які підкреслюють важливість відновлення дерев, вони запустили свою нову мету – висадити 500 000 дерев до 2025 року.[51][52]

Іспанія

[ред. | ред. код]
Посадка діброви в Пескуеза

У 1896 році Маріано Бельмас Естрада пропагував перший «Фестиваль дерев» у Мадриді.[53] В Іспанії 21 березня відзначався Міжнародний день лісів, але указ 1915 року також запровадив День деревини по всій Іспанії. Кожен муніципалітет або колектив вирішує дату свого Дня деревини, зазвичай між лютим і травнем. У Віллануева-де-ла-Сьєрра (Естремадура), де в 1805 році відбувся перший у світі День деревини, його відзначають, як і з тієї нагоди, у вівторок на Карнавалі. Це чудовий день у місцевому святковому календарі.[54]

Як приклад відданості природі, маленьке містечко Пескуеза, яке має лише 180 жителів, щовесни організовує велику плантацію дібров, яка називається «Фестиваліно», за сприяння міської ради, кількох фондів та участь громадян.[55]

Шрі-Ланка

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев - 15 листопада.

Танзанія

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев - 1 квітня.

Уганда

[ред. | ред. код]

Національний день посадки дерев - 24 березня.

Велика Британія

[ред. | ред. код]

Вперше організований у 1975 році Національний тиждень дерев є святкуванням початку зимового сезону посадки дерев, зазвичай наприкінці листопада. Щороку школи, громадські організації та місцева влада висаджують близько мільйона дерев.

6 лютого 2020 року Myerscough College у Ланкаширі, Англія, за підтримки Arbor Day Foundation відзначив перший у Великобританії День деревини.[56][57]

Громадський фестиваль до Дня посадки дерев в Рочестер, Міннесота

День посадки дерев був заснований у 1872 році Дж. Стерлінгом Мортоном у Небраска Сіті, Небраска. До 1920-х років у кожному штаті Сполучені Штати були прийняті державні закони, які встановлювали певний день для відзначення Дня альтанок або «Дня альтанок і птахів».

Щороку в останню п'ятницю квітня відзначається Національний день дерев; це державне свято в Небраска. Інші штати вибрали власні дати для Дня посадки дерев.

Традиційний звичай — посадити дерево. У перший День дерев, 10 квітня 1872 року, було висаджено близько мільйона дерев.

День деревини був заснований у 1872 році Дж. Стерлінг Мортон у Небраска Сіті, Небраска. До 1920-х років у кожному штаті Сполучені Штати були прийняті державні закони, які встановлювали певний день для відзначення Дня альтанок або «Дня альтанок і птахів».

ороку в останню п'ятницю квітня відзначається Національний день дерев; це державне свято в Небраска. Інші штати вибрали власні дати для Дня дерев.

Венесуела

[ред. | ред. код]

Венесуела визнає «Día del Arbol» (День посадки дерев) в останню неділю травня.

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Jones, David (2010). «Садити дерева»: основи Дня деревини в Австралії. Дослідження історії садів і ландшафтів. 30 (1): 77—93. doi:10.1080/14601170903010200. S2CID 161904923.
 2. N.H. Egleston (1896). [https:/ /books.google.com/books?id=bbcyAQAAMAAJ&dq=%22Arbor+Day%22+%22Nebraska+City%22&pg=PA14 Arbor Day:Його історія та відзначення]. Washington, D.C.: Government Printing Office. с. 14.
 3. name =історія
 4. /http://ct.gov/dep/lib/dep/forestry/urban_forestry/arborday.pdf Birdsey Grant Northrop (PDF), архів [http ://www.ct.gov/dep/lib/dep/forestry/urban_forestry/arborday.pdf оригіналу] (PDF) за 11 липня 2009, процитовано 25 квітня 2009
 5. М.І. McCreight, Theodore Roosevelt and Conservation Why: A Thirty-Four Year Moratorium on Unpublished Records (1940), Historical Society of Western Pennsylvania, на стор.12, далі цитується «Теодор Рузвельт і Conservation Why».
 6. Сільське господарство, Рада штату Західна Вірджинія (17 липня 1906). рузвельта+проголошення+до+школи+дітям+1906+1907&pg=RA4-PA9 Звіт — через Google Books. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |date-access= (довідка)
 7. «Теодор Рузвельт і збереження чому»
 8. /http://www.akp.gov.kh/?p=21436 Камбоджійський король бере участь у святкуванні щорічного Дня деревини (9 липня). Agence Kampuchéa Presse. 9 липня 2012. Архів =21436 оригіналу за 13 червня 2017. Процитовано 11 жовтня 2015.
 9. Цього тижня в SPARKS - Коли рабин Бутман зустрів короля. 9 липня 2012.[недоступне посилання з жовтня 2022]
 10. Канадська лісова асоціація. Отримано 8 квітня 2016. {{cite web}}: |archive-url= вимагає |archive-date= (довідка); Проігноровано невідомий параметр |archive- date= (довідка); Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 11. P & A Urban Forestry Consulting Ltd. Отримано 8 квітня 2016 р. 30 квітня 2015. Архів оригіналу за 22 квітня 2016. Процитовано 21 квітня 2023.
 12. Що таке День дерев?.
 13. Arbor Day: підвищення екологічної обізнаності. Архів оригіналу за 4 листопада 2019. Процитовано 4 листопада 2019.
 14. Pitts, Лариса (2019). Unity in the дерева: День деревини та Республіканський Китай, 1915–1927. Журнал сучасної китайської історії. 13 (2): 296—318. doi:10.1080/17535654.2019.1688958. S2CID 213502209.
 15. Han Cheung (5 квітня 2020). /05/2003734020 Тайвань у часі: еволюція Дня прибирання гробниць. Taipei Times. Процитовано 5 квітня 2020.{{cite news}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
 16. Wang, Xi- qun (2018). Хроніка LING Dao-yang: Вшанування 130-ї річниці з дня народження пана LING Dao-yang. Журнал Пекінського лісотехнічного університету. 17 (1). doi:10.13931 /j.cnki.bjfuss.2017080. {{cite journal}}: Перевірте значення |doi= (довідка)
 17. Хронологія. Free China Review. 1 квітня 1953. Процитовано 4 квітня 2020.
 18. gov.tw/NEWS/296 Президент Чень бере участь у церемонії посадки дерев на честь Дня деревини 12 березня. Офіс Президента Республіки Китай. 12 березня 2003. Процитовано 4 квітня 2020.
 19. Salmonsen, Рене (12 березня 2018). Заради любові до дерев: Тайвань святкує День деревини. Новини Тайваню. Процитовано 4 квітня 2020.
 20. Arbor Day. www .taishangeopark.com. Архів оригіналу за 26 листопада 2020. Процитовано 17 липня 2020 р..
 21. День деревини в Йорданії, Єгипті та на Мальті / 15 січня 2020 р. AnydayGuide. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |доступ -date= (довідка)
 22. День посадки дерев. tebyan.net. Тебянський культурно-інформаційний центр. Архів оригіналу за 29 листопада 2016. Процитовано 3 березня 2014.
 23. Юдаїзм 101: Ту Б'Шеват. Переглянуто 20 серпня 2007 р.
 24. Ту Б'Шеват: що і як. Chabad.org.
 25. -dpr-korea-embodies-socialist-and-traditional-asian-cultural-values/ День посадки дерев у ДНР-Корея втілює соціалістичні та традиційні азіатські культурні цінності. Процитовано 13 жовтня 2016. {{cite web}}: |archive-date= вимагає |archive-url= (довідка); Проігноровано невідомий параметр |архів -url= (довідка)Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)
 26. /201303/news01/20130301-24ee.html День посадки дерев відзначено в КНДР. Архів оригіналу за 3 квітня 2013. Процитовано 21 квітня 2023.
 27. День посадки дерев у Північній Кореї на YouTube
 28. army.mil/article/203202/community_members_plant_trees_in_anseong_city Члени спільноти садять дерева в місті Ансон. www.army.mil (англ.). Процитовано 9 грудня 2020.
 29. [Korea Encounters]День деревини та відновлення лісів у Кореї. koreatimes (англ.). 2019-04 -02. Процитовано 2020-12 -09.
 30. Національний день дерев у Люксембурзі / 14 листопада 2020 р. AnydayGuide. Процитовано 17 липня 2020.
 31. Hoy, Día del Árbol en México. Azteca Noticias. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 6 жовтня 2015.
 32. День деревини в усьому світі. Arbor Day Foundation. Архів оригіналу за 18 вересня 2008. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 33. День деревини в Намібії / 9 жовтня 2020 р. AnydayGuide. Процитовано 17 липня 2020 р..
 34. Boomfeestdag http://www.boomfeestdag.nl/ адреса організації: Spoorlaan 444 5038 CH TILBURG
 35. а б День посадки дерев | NZ Arb. www.nzarb.org .nz (англ.). Архів оригіналу за 1 лютого 2017. Процитовано 19 січня 2017.
 36. online/Regional/Islamabad/11-Aug-2009/August-18-declared-National-Tree-Planting-Day 18 серпня оголошено NTPD. Процитовано 17 липня 2020.[недоступне посилання з Лютий 2022]
 37. Проголошення № 30, с. 1947. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 30 липня 1947. Архів оригіналу за 29 серпня 2018. Процитовано 21 квітня 2023. ... цим проголошуємо другу суботу вересня кожного року Днем дерев, який відзначатиметься в школах та інших місцях ... {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 38. Проголошення № 41, с. 1947. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 3 вересня 1947. Архів оригіналу за 30 серпня 2018. Процитовано 29 серпня 2018.
 39. Проголошення № 129, с. 1955. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 5 березня 1955. Архів оригіналу за 29 серпня 2018. Процитовано 21 квітня 2023. ... цим проголошуємо тиждень, що закінчується останньою суботою липня кожного року, тижнем деревини, який буде відзначатися по всій країні ... {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 40. Прокламація № 1547, с. 1976. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 18 травня 1976. Архів оригіналу за 29 серпня 2018. Процитовано 21 квітня 2023. ... цим проголошуємо період із 7 по 12 червня 1976 року та кожний другий тиждень червня ТИЖНЕМ АРБОРУ, який буде відзначатися по всій країні ... {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 41. Проголошення № 396, с. 2003. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 2 червня 2003. Архів оригіналу за 29 серпня 2018. Процитовано 21 квітня 2023. ... цим оголошую середу, 25 червня 2003 р. ДНЕМ АРБОРУ НА ФІЛІППІНАХ, який відзначатиметься по всій країні ... {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 42. Проголошення № 396, с. 2003. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 2 червня 2003. Архів оригіналу за 29 серпня 2018. Процитовано 29 серпня 2018.
 43. Проголошення № 643, с. 2004. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 9 червня 2004. Архів оригіналу за 30 серпня 2018. Процитовано 21 квітня 2023. ... цим вносимо зміни до Прокламації № 396 від 2 червня 2003 року, оголошуючи кожне 25 червня Днем вирощування дерев на Філіппінах, який відзначатиметься по всій країні ... {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 44. День деревини на Філіппінах. The Manila Times. 29 червня 2015. Процитовано 2 січня 2016.
 45. Республіканський закон № 10176. Офіційний вісник Республіки Філіппіни. 12 вересня 2012. Процитовано 29 серпня 2018.[Архівовано 2018-04-17 у Wayback Machine.]
 46. 117-й День незалежності Філіппін і День дерев. Офіційний веб-сайт муніципалітету Натівідад. 13 липня 2015. Архів оригіналу за 9 листопада 2015. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 47. СВЯТКУВАННЯ ДНЯ АРБОРУ 2014. 31 липня 2014. Архів оригіналу за 19 березня 2016. Процитовано 2 січня 2016. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |сайт= (довідка)
 48. ДЕНЬ АРБОРУ в САНТА-РИТА, ПАМПАНГА. Офіційний веб-сайт муніципалітету Санта-Рита, провінція Пампанга. липень 2014. Архів оригіналу за 4 березня 2016. Процитовано 21 квітня 2023. {{cite web}}: Проігноровано невідомий параметр |дата доступу= (довідка)
 49. PlantZAfrica.com Homepage.
 50. Greenpop. «Це TREEvolution. Отримано 25 березня 2020 р.
 51. The Ecologist. у Південній Африці.], 2 вересня 2019 р. Отримано 25 березня 2020 р.
 52. Greenpop. "Рослина дерева, врятуй світ!, 22 серпня 2019 р. Отримано 25 березня 2020 р.
 53. Оскар да Рок га Аранда (2018), Маріано Бельмас Естрада (ісп.), Реальна академія історії, архів оригіналу за 22 серпня 2019, процитовано 21 квітня 2023 {{citation}}: Проігноровано невідомий параметр |архів-url= (довідка); Проігноровано невідомий параметр |доступ -date= (довідка)
 54. Найстаріший фестиваль екологів у світі відзначався у Вільянуева. Новини Сьєрра-де-Гата. 26 лютого 2014
 55. Ерреро Уседа, Мігель і Еліза: Mi Extremadura. 2011, сторінки 147-148
 56. myerscough.ac.uk/news/myerscough-branches-out-with-inaugural-arbor-day/ Майерско розгалужується з інавгураційним Днем Арбор | Myerscough College. www.myerscough.ac.uk. Процитовано 6 лютого 2020.
 57. -tree-mendous/ Перший День альтанок у Майерско — це дерево-мендоус | Коледж Майерско. www.myerscough.ac.uk. Процитовано 6 лютого 2020.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання)

Зовнішні посилання

[ред. | ред. код]