День студента (Україна)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
День студента
День студента
Офіційна назва День студента
Місце Україна Україна
Засновано 1999
/ 1655
Дата 17 листопада
2018 дата 17.11
Пов'язаний з Міжнародний день студентів

День студента — свято всіх студентів, яке в Україні відзначають як і в більшості країн світу — 17 листопада, також відоме як міжнародний День студентів. Свято асоціюється з молодістю, романтикою і веселощами. З'явилось імперське свято ще XVIII століття, а історія сучасного святкування почалася в Чехословаччині під час Другої світової війни, пов'язана з трагічними подіями.

Свято встановлено в Україні згідно з Указом Президента  659/99 від 16 червня 1999 р[1].

Також, ще за старою царською, потім радянською традицією інколи ще святкують 25 січня (див. Тетянин день), хоча цей день відноситься переважно до Московії та Російської імперії, бо присвячений відкриттю університету у Москві.

Історія[ред. | ред. код]

25 січня[ред. | ред. код]

12 січня 1755-го імператриця Єлизавета Петрівна підписала указ «Про заснування Московського університету», тож 12 (25 за новим стилем) січня стало офіційним університетським днем.

З того часу свята Татіана вважається покровителькою студентів, це ім'я в перекладі з грецької означає «упорядниця». У 1960—1970 роках Тетянин день перетворюється на неофіційне студентський свято. До того ж, з нього починалися студентські канікули, і саме ця подія студентська братія завжди весело відзначала. Святкування «професійного» дня студентів мало традиції і ритуал: влаштовувалися урочисті акти з роздачею нагород і промовами. Спочатку це свято відзначалося дуже пишно, але лише в Москві. Щорічне святкування Тетяниного дня було для Москви справжньою подією і складалося з двох частин: нетривалої офіційної церемонії в будівлі університету і галасливого народного гуляння, участь в якому брала майже все місто.

У XVIII — першій половині XIX століття університетським, а тому і студентським святом стали урочисті акти в ознаменування закінчення навчального року, на них роздавалися нагороди, виголошувалися промови. У той же час офіційним університетським днем, яке відзначається молебнем в університетській церкві, було 12 січня. Але його називали «днем заснування Московського університету».[2]

28 жовтня — 17 листопада[ред. | ред. код]

28 жовтня 1939-го в окупованій Чехословаччині празькі студенти і викладачі вийшли на демонстрацію, щоб відзначити річницю утворення Чехословацької держави (28 жовтня 1918 року). Окупанти розігнали демонстрацію, при цьому був застрелений студент медичного факультету Ян Оплетал.

Похорони Яна пройшли 15 листопада 1939-го і переросли в акцію протесту. Десятки демонстрантів були арештовані. 17 листопада війська рано вранці оточили студентські гуртожитки. Більше 1200 студентів було арештовано і поміщено в концтабір в Заксенхаузен. Дев'ятьох студентів і активістів студентського руху стратили в катівнях в'язниці в празькому районі Рузине. Всі чеські вищі навчальні заклади були закриті до кінця війни. На честь цих подій на Всесвітньому конгресі студентів і був проголошений Міжнародний день студентів. Сьогодні він святкується в багатьох країнах світу.


Так в Україні святкують практично два Дні студента — перший як і Міжнародний (17 листопада), а ще інколи другий (25 січня) — «Тетянин день», день великомучениці Татіани, святої покровительки всіх студентів. Вийшло так, що один День студента святкується напередодні сесії, а інший — після її закінчення.[3]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]