День усіх святих

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
День усіх святих
Офіційна назва лат. Sollemnitas Omnium Sanctorum
Ким святкується усіма християнами
Дата
Традиції відвідування цвинтарів
CMNS: День усіх святих у Вікісховищі

День Усі́х Святи́х (грец. Κυριακὴ τῶν Ἁγίων Πάντων, лат. Sollemnitas Omnium Sanctorum, нім. Allerheiligen, англ. All Saints, фр. Toussaint) — християнське свято, день пам'яті всіх шанованих Церквою святих. Термін «Усі святі» охоплює як канонізованих святих, так і тих, хто залишився невідомим за життя.

У Католицькій Церкві[ред. | ред. код]

Католицькою церквою День усіх святих відзначається 1 листопада. Це свято має найвищий ранг — ранг торжества. Крім того, він входить до числа так званих «обов'язкових днів», коли всі віруючі неодмінно повинні відвідувати месу.

Спочатку свято всіх святих відзначалося 13 травня — на згадку про освячення папою Боніфацієм IV язичницького храму Пантеону в 609 або 610 році. Однак у VIII столітті папа Григорій III 1 листопада освятив одну з капел собору святого Петра на честь усіх святих і змінив дату свята. Сто років потому папа Григорій IV присвоїв 1 листопада статус спільного для всієї католицької церкви Дня всіх святих.

Вважається, що дата 1 листопада могла бути обрана тому, що в цей час кельти відзначали свято Самайн, яке було пов'язане, крім усього іншого, із шануванням мертвих. Першими почали відзначати пам'ять усіх святих 1 листопада англійські та ірландські християни, а потім цю дату вирішив перейняти і Рим. Язичницькі традиції Самайна знайшли своє відображення у святі Хелловін, що відмічається напередодні.

У низці країн світу (від Америки до Африки) католицький День всіх святих є офіційним вихідним днем на загальнодержавному рівні або в тих регіонах країни, де переважає християнське населення.

Ікона всіх святих (XIX ст., Афон)

В Православній Церкві[ред. | ред. код]

У Православній Церкві День усіх святих (або Неділя усіх святих) святкується в першу неділю після П'ятидесятниці, тобто у восьму неділю після Великодня (Пасхи). Це свято завершує коло перехідних свят.

Історія[ред. | ред. код]

У 609 чи 610 році 13 травня Папа Боніфацій IV освятив на честь Богородиці та всіх мучеників колишній язичницький храм Пантеон.

13 травня став відзначатись як свято всіх святих.

В середині VIII століття Папа Григорій III освятив 1 листопада на честь всіх святих одну з капел собору святого Петра і на честь цієї події пересунув дату святкування дня всіх святих на 1 листопада.

Ілюстрація до "De Civitate Dei" Августина, XV століття
Ілюстрація до "De Civitate Dei" Августина, XV століття

Століттям пізніше Папа Григорій IV зробив 1 листопада спільним для всієї Католицької церкви святом на честь Усіх святих, а Карл Великий наказав відзначати це свято у всій імперії франків.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]