Великий депресивний розлад

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Депресія клінічна)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Докладніше: Депресія
Великий депресивний розлад
Одна з останніх картин Вінсента ван Ґога «На порозі вічності» відображає тугу та безнадійність його депресії; автор вчинив суїцид у рік її написання.
Одна з останніх картин Вінсента ван Ґога «На порозі вічності» відображає тугу та безнадійність його депресії; автор вчинив суїцид у рік її написання.
Одна з останніх картин Вінсента ван Ґога «На порозі вічності» відображає тугу та безнадійність його депресії; автор вчинив суїцид у рік її написання.
Спеціальністьпсихіатрія
Симптомидепресивний синдром
Причинигенетика і фактор середовища
Веденняантидепресанти, психотерапія, Транскраніальна магнітна стимуляція, світлолікування і фізичні вправи
Препаратиселективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну, антипсихотичні препарати, нормотимік, селективні інгібітори зворотного захоплення серотоніну і норадреналіну, Bupropiond[1], 5-Гідрокситриптофан[2], Агомелатин[3], амоксапінd[4], levomilnaciprand[5], vilazodone hydrochlorided[6], мапротилін[7], дулоксетин[8], levosulpirided[9], кетамін[10], антидепресанти[11] і Wake therapyd
Класифікація та зовнішні ресурси
МКХ-116A70
МКХ-10F32, F33
OMIM608516
DiseasesDB3589
MedlinePlus003213
eMedicinemed/532
MeSHD003865
CMNS: Major depressive disorder у Вікісховищі

Вели́кий депреси́вний ро́злад (ВДР), також кліні́чна депре́сія, вели́ка депре́сія, уніполя́рна депре́сія, уніполя́рний ро́злад — на відміну від легкого депресивного стану, поганого або пригніченого, тужного настрою, ВДР є комплексом симптомів — клінічним синдромом, який вимагає діагностики та своєчасного лікування.

ВДР, при цьому, може взагалі не супроводжуватися поганим настроєм, пригніченістю чи тугою — так звана депресія без депресії, чи маскована депресія, соматизована депресія.

Симптоми понад 2 тижні, що починають заважати нормальній життєдіяльності, роботі чи навчанню, соціальному функціонуванню, є приводом запідозрити ВДР або депресивний синдром (наприклад, пов'язаний із біполярним афективним розладом).

Епідеміологія

[ред. | ред. код]

За даними соціологічних досліджень, не менше 16 % населення зазнають станів, які потрапляють під діагностичні критерії МКХ-10 для клінічної депресії хоча б раз у житті. Проте лише менше половини з цих людей звертається за психіатричною та / чи психологічною допомогою та отримали офіційний діагноз.

Клінічна депресія — основна з сучасних причин тимчасової непрацездатності у США та решті країн. Імовірно, вона стане другою за ліком причиною тимчасової непрацездатності у світі до 2020 року, згідно з даними ВООЗ.[джерело?]

Фактори ризику та причини

[ред. | ред. код]

У жінок велика депресія спостерігається майже вдвічі частіше, ніж у чоловіків, хоча цей дисбаланс в останні роки зменшується.

З підвищеною частотою ВДР зустрічається серед гомосексуальних людей обох статей (понад удвічі частіше, ніж у середньому в популяції). Частою є клінічна депресія в осіб з гендерною дисфорією — трансгендерів і транссексуалів (депресія — практично обов'язковий супутник гендерної дисфорії, коморбідність цих станів дуже висока).

Кілька наукових досліджень знайшли статистичний зв'язок між депресією і деякими сільськогосподарськими пестицидами, див. наукові статті («Scientific articles») в [1] [Архівовано 25 листопада 2021 у Wayback Machine.].

Симптоми та діагностика

[ред. | ред. код]

Найважливішими діагностичними ознаками великого депресивного розладу є:

Див. також

[ред. | ред. код]

Посилання

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Inxight: Drugs Database
 2. Inxight: Drugs Database
 3. Inxight: Drugs Database
 4. Inxight: Drugs Database
 5. Inxight: Drugs Database
 6. Inxight: Drugs Database
 7. Inxight: Drugs Database
 8. Inxight: Drugs Database
 9. Inxight: Drugs Database
 10. Cipriani A., McShane R. Ketamine and other glutamate receptor modulators for depression in adults // Cochrane Database of Systematic ReviewsCochrane, 2015. — ISSN 1469-493X; 1361-6137doi:10.1002/14651858.CD011612; doi:10.1002/14651858.CD011612.PUB2
 11. http://www.nimh.nih.gov/health/topics/depression/index.shtml

Помилка Lua у Модуль:External_links у рядку 1296: attempt to index field 'datavalue' (a nil value).