Дерда Іван Михайлович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дерда Іван Михайлович
Іван Дерда перед спектаклем
Іван Дерда перед спектаклем
Народився 28 травня 1963(1963-05-28) (56 років)
с. Горошівці Заставнівського району Чернівецької області
Національність українець
Громадянство Україна Україна
Діяльність артист (соліст-вокаліст, баритон), педагог, культурно-громадський діяч
Alma mater Львівська національна музична академія імені Миколи Лисенка
Роки діяльності 1983 – по сьогодні
Дружина Дерда Лідія Дмитрівна
Діти
IMDb ID ID 0125608
Нагороди та премії
Заслужений артист України;
Кавалер Канадського ордена «Лицарський хрест заслуги»;
Відмінник освіти України;
Медаль "На славу Чернівців";
Премія імені Івана Бажанського;
Літературно-мистецька премія імені Сидора Воробкевича та інші.

Дерда Іван Михайлович (*28 травня 1963 року в с. Горошівці Заставнівського району Чернівецької області) — артист (соліст-вокаліст, баритон), педагог, культурно-громадський діяч, народний артист України.[1]

Біографія[ред. | ред. код]

Іван Михайлович Дерда народився 28 травня 1963 року в с. Горошівці Заставнівського району Чернівецької області.
Після закінчення загальнообов’язкової середньої та семирічної музичної шкіл навчався в Чернівецькому училищі культури, де отримав перші уроки співу у викладача Святослава Мельничука. Під час військової служби з армійським ансамблем пісні і танцю об'їздив як співак з концертами Росію, Білорусь, Латвію, Литву, Естонію (19811982 рр.).

Професійну артистичну діяльність розпочав у 1983 році¸ навчаючись на підготовчому відділенні вокального факультету Львівської державної консерваторії і одночасно працюючи артистом мімансу Львівського театру опери та балету імені С. Крушельницької (на той час Львівському театрі опери та балету імені І.Франка).
В 1985 році поступає на навчання в Львівську консерваторію і продовжує працювати в Львівському театрі опери та балету.
Його педагогами в консерваторії були: по класу оперного співу - народний артист України, професор Ігор Кушплер, а по класу камерного співу - професор Мирослава Лагойда.
У 1990 році, після закінчення Львівської державної консерваторії ім. М.В.Лисенка, повертається на Буковину і розпочинає роботу провідним солістом Державного заслуженого Буковинського ансамблю пісні і танцю під керівництвом лауреата Національної премії ім. Т.Шевченка, народного артиста України Андрія Кушніренка, давши сценічне життя багатьом творам, які поклав маестро на музику.

Наполегливість у праці для досягнення високої майстерності допомогла співакові стати переможцем багатьох конкурсів та фестивалів.

В 1995 році перейшов на роботу провідним солістом Чернівецької обласної філармонії, де продовжує працювати і зараз.
У 2002 році Івана Дерду запрошують, паралельно з його концертною діяльністю, працювати асистентом кафедри музики факультету педагогіки, психології та соціальної роботи Чернівецького національного університету імені Юрія Федьковича, а з 2005 р.він - доцент кафедри музики, викладаючи курси педагогічної майстерності і вокалу.
У 2008 році йому було присвоено вчене звання доцента.
Авторська серія митця «Буковинська китиця» (тут він виступав, як композитор, автор солоспівів на слова буковинських поетів 19-20 століть) одержала нагороду на загальнонаціональному конкурсі «Українська мова – мова єднання» - відзначена дипломом І ступеня (м. Одеса, 2009 р.).
За значні досягнення в розвитку культури та мистецтва краю, розбудову та зміцнення Української держави нагороджений медаллю «Будівничий України», іншими нагородами.
Іван Дерда – член Національної всеукраїнської музичної спілки1992).
За вагомий внесок у справу українського національного відродження його імя занесене в Музичну енциклопедію України.
З 1997 року Іван Михайлович Дерда Заслужений артист України.

Творча діяльність[ред. | ред. код]

Концертна діяльність[ред. | ред. код]

Іван Дерда багатьом новим творам дав творчі крила.
Зокрема, став першим виконавцем кантати «Молюсь за тебе, Україно» (для соліста, хору і симфонічного оркестру), яка стала своєрідною візитною карткою Буковини, «Думи про Сагайдачного» (для соліста, хору і оркестру), присвяченої Хотинській битві 1621 року, прем’єра якої відбулася під час відкриття пам’ятника гетьману Сагайдачному на території славетної Хотинської фортеці (обидва названі твори композитора Андрія Миколайовича Кушніренка)(1991 р.).
В активі концертної діяльності Івана Дерди близько 100 тематичних концертних програм.
Він здійснив майже 1500 творчих виступів, з них добра третина – на благодійних засадах.
Співак бажаний гість робітників промислових підприємств, трудівників села, інтелігенції, студентської та учнівської молоді.
Співак створив і брав участь у багатьох концертних програмах, присвячених відродженню із забуття імен відомих митців України: Максиміліана Максакова, Соломії Крушельницької, Лідії Липковської, Ореста й Дениса Руснаків та інших.
Наполегливість у праці для досягнення високої майстерності допомогла співакові стати переможцем багатьох конкурсів та фестивалів.

Композиторська діяльність[ред. | ред. код]

Іван Дерда – автор музики гімну Державного казначейства України. (2008).

Він автор п’яти вокальних збірок:

Автор пісень:

 • "Моя Україна";
 • "Нас кличе матір-Україна";
 • "Козацька доля";
 • "Козацькі оркестри";
 • "Буковина, рідний край";
 • "Святися роче".

Гастрольна діяльність[ред. | ред. код]

Вокальне мистецтво Івана Дерди захоплено сприймають під час його гастролей як в Україні, так і за кордоном:

Педагогічна діяльність[ред. | ред. код]

Іван Михайлович Дерда крім читання студентам лекцій і проведення практичних занять постійну увагу приділяє підготовці навчальних матеріалів, розробляє і видає ряд посібників під загальною назвою «Буковинська китиця» для підвищення ефективності навчального процесу.
Посібники одержали рекомендацію (гриф) Міністерства освіти України до використання[2].
В останній час підготовлена до випуску вокальний цикл (посібник) на вірші Дмитра Павличка «Крізь віки».

Культурно-громадська діяльність[ред. | ред. код]

Іван Михайлович Дерда — активний музично-громадський діяч:

Іван Михайлович Дерда — депутат ради одного із районів міста Чернівці.

Нагороди[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

 • Володимир Михайловський. Взяти в руки "Кобзаря" і пройтися Українським шляхом // Буковина.- Чернівці,№256 (2087).- С.3.
 • Дерда І.М. Дванадцять місяців: вокальний цикл для молодшого шкільного віку на вірші Віктора Скавроника / з авторської серії "Буковинська китиця" .- Чернівці:Рута, 2005.- 45 с.
 • Дерда І.М. За знаком часу:Вокальний цикл на вірші Тамари Севернюк / З авторської серії "Буковинська китиця".- Освітньо-навчальний репертуарний посібник.- Чернівці: Видавничий дім "Букрек", 2008.- 124 с.
 • Дерда І.М. Колискова для матері: Солоспіви на вірші Івана Бажанського / Із авторської серії №Буковинська китиця".- Чернівці:Рута, 2005.- 36 с.
 • Дерда І.М. Невмируща моя Україна: Солоспіви на вірші Василя Васкана / Із авторського циклу "Буковинська китиця".- Чернівці: Прут, 2003.- 56 с.
 • Гусар Ю. Лицар сцени Іван Дерда / Юхим Гусар // Буковинське віче. - 2017. - 18 травня (№ 17). - С. 3.

Примітки[ред. | ред. код]

 1. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №362/2018 — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2018-11-29. 
 2. Рекомендовано Міністерством освіти і науки України як навчальний посібник для студентів вищих навчальних закладів (лист 14/18-Г-1755 від 22.10.2007.).
 3. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №362/2018 — Офіційне інтернет-представництво Президента України. Офіційне інтернет-представництво Президента України (ua). Процитовано 2018-11-29. 
 4. УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №362/2018 від 09.11.2018 р. Про відзначення державними нагородами України з нагоди Всеукраїнського дня працівників культури та майстрів народного мистецтва[1]