Держава Бурят-Монголія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Держава Бурят-Монголія
ᠪᠤᠷᠢᠠᠳ ᠮᠣᠩᠭᠣᠯ ᠤᠯᠤᠰ (бурятська)
Flag of Russia.svg
25 квітня 1917 – 6 квітня 1921
Russia1918.pngБурят-Монголія та колишня Російська імперія у 1918 році


Столиця Чита
Мова(и) бурят-монгольська,
російська
Релігія Буддизм, Православ'я, Старообрядництво
Форма правління світська унітарна багатопартійна парламентська республіка
Історія
 - Проголошення незалежності 25 квітня 1917
 - Входження в ДВР 6 квітня 1921
Попередник
Наступник
Flag of Russia.svg Російська республіка
Забайкальська республіка Bandera de Bakio.svg
Далекосхідна республіка Flag of Far Eastern Republic.svg
РСФРР Flag of the Russian Soviet Federative Socialist Republic (1918–1925).svg
Commons-logo.svg Вікісховище має мультимедійні дані
за темою: Держава Бурят-Монголія

Держава Бурят-Монголія (бур. ᠪᠤᠷᠢᠠᠳ ᠮᠣᠩᠭᠣᠯ ᠤᠯᠤᠰ) — національна буферна держава бурят-монгол часів Громадянської війни, що існувала в 19171921 роках, утворена відповідно до рішення I Всебурятського з'їзду 25 квітня 1917 року. Вищим органом державної влади був парламент — Бурнардума.

У зв'язку з падінням Радянського режиму під час наступу білогвардійців і чехословацького корпусу, держава Бурят-Монголія була визнана Радянською владою в 1918 році, а потім і «Урядом Забайкальської області» отаманом Г. Семеновим.

Держава фактично припинила своє існування після утворення Далекосхідної республіки, яке розділило Бурят-Монголію навпіл: 4 аймака увійшли до складу ДСР, 4 аймака увійшли до складу РРФСР.

Історія[ред. | ред. код]

Після оголошення в 1911 році Зовнішньою Монголією незалежності від китайських окупантів, в Бурят-Монголії виникає національно-визвольний рух, що ставить своєю метою возз'єднання з Монголією. Тимчасовий уряд, встановлений в ході Лютневої революції, не міг утримати контроль над далекими регіонами країни, в тому числі і Бурят-Монголією, де існувало багато різних політичних угруповань: більшовики, монархісти, панмонголісти, і т. д. 25 квітня 1917 року I Всебурятським з'їздом було оголошено Держава Бурят-Монголія. Проект держави був запропонований Михайлом Богдановим.

Згідно з ним, до складу держави Бурят-Монголія включалися землі навколо Байкалу, заселені бурятами. Була створена національно-територіальна структура.

Землі держави Бурят-Монголія чергувалися з землями, заселеними росіянами, і у нього не було єдиної території. На I Всебурятському з'їзді приймається поділ бурятських земель на сомони, хошуни і аймаки. Вищим органом держави став «Буряд-Монгол уласин чогулган» — Бурнацком, розміщений у місті Чита і має відділення в місті Іркутськ.

В 1918 році через встановлення в Забайкаллі влади отамана Семенова, частина членів Бурнацкому виходить з його складу. Замість них до його складу вводяться прихильники «білих».

Восени 1919 року Бурнацком, перетворений в Бурнардуму, фактично розгромлений через незгоду з політикою отамана Семенова, але оголосив про свій розпуск лише в жовтні 1920 року. Тоді ж фактично перестала існувати держава Бурят-Монголія, в 1921 році, розділена на дві Бурят-Монгольські автономні області в складі РРФСР і Далекосхідної Республіки.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]