Державна облігація

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ця стаття описує явище за законодавством України.
Можливо, Вам буде цікаво прочитати про інший погляд: Облігація
.
Державна облігація України
Можлива форма існування Бездокументарна
Можливі емітенти Органи державної влади (внутрішні)
Мінфін (зовнішні)
Спосіб випуску емісія
Види Внутрішні
Цільові внутрішні
Зовнішні
Тип зобов'язання Позика
Основні законодавчі акти:

Закон України Про цінні папери та фондовий ринок

Державна облігація (Облігація внутрішньої державної позики, ОВДП, Облігація зовнішньої державної позики, ОЗДП) — облігація, емісійний цінний папір, що випускаються країною з метою фінансування дефіциту державного бюджету.

Незважаючи на те, що у визначенні державних облігацій позик є слово «папери», проте у паперовому вигляді вони не існують. Обіг облігацій в Україні здійснюється винятково в електронному вигляді.

Загальна інформація[ред. | ред. код]

Поняття державних облігацій[ред. | ред. код]

Державні облігації України є державними цінними паперами, що випускаються з метою покриття дефіциту бюджету виключно на підставі закону про бюджет на відповідний рік.

Емісія державних облігацій здійснюється згідно з Умовами розміщення та погашення, що встановлюються відповідним законом про бюджет.

Державні облігації України можуть бути іменними або на пред'явника.

Види державних облігацій[ред. | ред. код]

Державні облігації України можуть бути:

  • довгострокові — понад п'ять років;
  • середньострокові — від одного до п'яти років;
  • короткострокові — до одного року.

В Україні державні облігації представленні такими видами:

  1. Облігації внутрішніх державних позик України (ОВДП) — державні цінні папери, що розміщуються винятково на внутрішньому фондовому ринку й підтверджують зобов'язання України щодо відшкодування пред'явникам цих облігацій, їхньої номінальної вартості з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій. Номінальна вартість облігацій внутрішніх державних позик України може бути визначена в іноземній валюті.
  2. Цільові облігації внутрішніх державних позик України (цільові ОВДП) — облігації внутрішніх державних позик, емісія яких — джерело фінансування дефіциту державного бюджету в обсягах, передбачених на цю мету законом про Державний бюджет України на відповідний рік, та в межах граничного розміру державного боргу.
  3. Облігації зовнішніх державних позик України (ОЗДП) — державні боргові цінні папери, що розміщуються на міжнародних фондових ринках і підтверджують зобов'язання України відшкодувати пред'явникам цих облігацій їх номінальну вартість з виплатою доходу відповідно до умов розміщення облігацій.

Обіг державних облігацій[ред. | ред. код]

Національний банк України виконує операції з обслуговування державного боргу, пов'язані з розміщенням облігацій внутрішніх державних позик та цільових облігацій внутрішніх державних позик України, їх погашенням і виплатою доходів за ними, а також провадить депозитарну діяльність щодо цих цінних паперів.

Емісія[ред. | ред. код]

Емісія державних облігацій України є частиною бюджетного процесу. Емісія державних облігацій України регулюється законом України про Державний бюджет України на відповідний рік, яким встановлюються граничні розміри державного зовнішнього та внутрішнього боргу. Рішення про розміщення облігацій зовнішніх та внутрішніх державних позик України та умови їх розміщення приймається згідно з Бюджетним кодексом України.

Розміщення державних облігацій України здійснюється у разі дотримання на кінець року граничних розмірів державного зовнішнього та внутрішнього боргу, передбачених Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік.

Облігації зовнішніх державних позик України[ред. | ред. код]

Умови емісії облігацій зовнішніх державних позик України встановлюються з урахуванням законодавства майданчика розміщення цінних паперів.

Емітентом цих облігацій виступає Міністерство фінансів України.

Такі облігації можуть існувати в формі сертифікатів цінних паперів та бути на пред'явника.

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]