Конструкторське бюро «Південне»

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державне конструкторське бюро «Південне» ім. М. К. Янгеля
Тип Державне підприємство
Форма власності державне підприємство
Галузь розробка космічної техніки
Засновано 1951
Засновник(и) Янгель Михайло Кузьмич
Штаб-квартира Україна Україна, м. Дніпро
Ключові особи Олександр Вікторович Дегтярев, Станіслав Миколайович Конюхов
 — Генеральний конструктор (з 1991) і генеральний директор (з 1995)
Продукція Балістична ракета
Співробітники
Код ЄДРПОУ 14308304
Офіційний веб-сайт
CMNS: Конструкторське бюро «Південне» у Вікісховищі

Державне конструкторське бюро «Південне» ім. М. К. Янгеля — українське підприємство, що розробляє бойові ракетні комплекси та ракетно-космічні системи. Розташоване в м. Дніпро.

У створенні техніки КБ працює спільно з Південним машинобудівним заводом та іншими суміжними підприємствами.

Історія[ред. | ред. код]

Державне підприємство «Конструкторське бюро „Південне“ ім. М. К. Янгеля» було створено 1951 року як конструкторський відділ Південного машинобудівного заводу з виробництва військових ракет.

1954 року конструкторський відділ заводу під керівництвом Михайла Янгеля було перетворено на самостійне Особливе конструкторське бюро № 586.

Стратегічні ракетні комплекси Р-12, Р-16, Р-36 тощо, розроблені ДП "КБ «Південне», стали технічною базою для створення Ракетних військ стратегічного призначення СРСР. Серед них — унікальні у світовій практиці комплекси на базі важких рідинних ракет з моноблочними, розділюваними та орбітальними головними частинами, а також бойовий залізничний ракетний комплекс з твердопаливною ракетою.

Діяльність[ред. | ред. код]

Ракети-носії «Космос», «Інтеркосмос», «Циклон-2», «Циклон-3», що були створені на базі бойових ракет, вивели на орбіти штучних супутників понад 1100 космічних апаратів, відігравши значну роль в освоєнні космічного простору.

Створення екологічно чистого космічного носія «Зеніт-2», з повністю автоматизованим процесом підготовки та проведення пуску, забезпеченням високої точності виведення космічних апаратів на визначені орбіти — досягнення світового рівня.

Одним з напрямків діяльності ДП КБ «Південне» є створення космічних апаратів наукового, оборонного та господарського призначення. Розробки КБ створюють основу космонавтики України, а також вони є елементом ряду міжнародних космічних програм.

Бере участь в ліквідації та утилізації стратегічних ракетних комплексів, що здійснюються в рамках міжнародних угод.

«Південне» має проєктні, конструкторські та розрахункові підрозділи з розробки ракет-носіїв, космічних апаратів, ракетних двигунів, приладів, датчиків; експериментальну базу для проведення наземної обробки вузлів та систем ракет, двигунів та космічних апаратів, комплекс нових технологій і матеріалів, станцію нейтралізації та демонтажу міжконтинентальних балістичних ракет.

КБ — головна проєктно-конструкторська організація України щодо основних проєктів, які входять до Національної космічної програми України.

В портфелі замовлень КБ — розробка космічних апаратів: «Січ-2», «Січ-3», «Либідь», фінансування яких забезпечувалось Національним космічним агентством України. «Січ-3» залишився незакінченним проєктом, а від супутника «Либідь» спочатку відмовився канадский замовник, та його запуск так і не відбувся (гарантійний строк храніння вийшов).

«Південне» стало учасником низки міжнародних космічних програм, серед яких Морський старт, а також створення космічного ракетного комплексу «Дніпро», «Зеніт-2М» і космічних апаратів класу «Мікросупутник» для системи оперативного спостереження Землі.

«Південне» здійснює конверсію виробництва:

 • створення техніки для розвитку енергетики в тому числі з використанням поновлюваних джерел енергії (вітроенергетичні установки);
 • створення деяких видів транспортних систем (тролейбуси);
 • створення сільськогосподарської техніки. (зернозбиральні комбайни, трактори).

Наприкінці 2018-початку 2019 року у КБ були відкриті — обчислювальний центр з найпотужнішим суперкомп'ютером в Україні та багатофункціональний випробувальний центр, а також впроваджена інноваційна технологія ротаційного розкочування виготовлення ракетних корпусів. Також збудовано та введено в експлуатацію цех складання й електровипробувань космічних апаратів, який відповідає найсучаснішим світовим стандартам.

Загальна площа нового цеху КА — 1000 кв.м, з яких майже 300 м² займає робочий зал чистого приміщення, в якому система вентиляції і кондиціонування постійно забезпечує температуру 18-25 °C і клас чистоти повітря 100000 відповідно до міжнародного стандарту ISO 14644-1:2015, що необхідно для попередження попадання пилу на оптичні та інші системи супутників[2].

Станом на травень 2019 року підприємство вже опанувало застосування сучасних технологій так званого селективного лазерного плавлення, широко відомих як 3-D друк, при створенні перспективних рідинних ракетних двигунів (РРД).[3]

В період за 2013—2015 рок. КБ «Південне» відзвітувало про 4,1 млрд грн збитків[4].

Збитки підприємства за 2016 рік склали 1,9 млрд грн.

В кінці липня 2019 року Державна аудиторська служба відзвітувала уряду про збитки та втрати державних підприємств. У 2018 році ДП «Конструкторське бюро „Південне“ ім. М. К. Янгеля», яким управляє космічне агентство, недоотримало прибутку на суму 116,17 млн гривень.[5]

Ракети космічного призначення[ред. | ред. код]

«Зеніт-2» на стартовій позиції

Бойові ракетні комплекси[ред. | ред. код]

З 2008 КБ Південне здійснює роботи по бойовим ракетним комплексам оперативно-тактичного класу середньої дальності. Такими є нереалізований проєкт Сапсан, роботи по якому згорнули в 2012 році. З початком російської агресії проти України потужності підприємста спрямовані на створенні ракетних комплексів на заміну комплексам Точка-У. Окрім того ведуться роботи над крилатими ракетами по проєкту «Коршун» та гіперзвуковій ракеті.

У 2018 році конструкторське бюро опанувало обслуговування комплексів 9К79 «Точка». Зокрема у 2019 році відбулися успішні вогневі випробування маршових двигунів ракети комплексу «Точка-У».[7]

Макет 122-мм ракети «Тайфун-1» на виставці «Зброя та безпека — 2019».

В 2019 році розпочались випробування 122-мм реактивних снарядів системи залпового вогню «Тайфун-1» розробки та виробництва КБ «Південне». Наступний етап передбачає запуск снаряду «Тайфун-1» на максимальну відстань яка складає 40 км, що вдвічі перевищує дальність снаряду РСЗВ БМ-21 «Град». Також у КБ «Південне» розказали, що окрім випробування «Тайфун-1» проводяться роботи зі створення на його базі керованого снаряду «Тайфун-1М», а також модернізованих версій принципово нових реактивних систем залпового вогню «Тайфун-2» і «Тайфун-4».

 • «Тайфун-2» – це снаряд для реактивної системи залпового вогню калібром 220 мм з максимальною дальністю у 65 км.
 • «Тайфун-4» є принципово новою розробкою, калібр снаряду складає 400 мм, а максимальна дальність – до 280 км.[8]

Двигуни[ред. | ред. код]

Космічні апарати[ред. | ред. код]

Впродовж тривалого часу «Південне» розробляє супутники різного призначення. Спеціалізацією є супутники дистанційного зондування Землі.

В КБ розроблена плеяда мікросупутників, які запускаються під час кластерного виведення на орбіту штучних супутників. Крім того платформа АУОС тривалий час була основою для апаратів дослідження Сонця.

Виведені на навколоземну орбіту[ред. | ред. код]

Супутник Січ-2

Розроблені[ред. | ред. код]

 • «МС-2-8» — Мікросупутник дистанційного зондування Землі з оптико-електронними приладами.
 • «Січ-2» — мікросупутник України, виведення на орбіту планувалося 29 жовтня 2010. 17 серпня 2011 о 10-й годині 12' 20" за київським часом з пускової бази «Ясний» (Росія, Оренбурзька область) за безпосередньої участі українських спеціалістів було здійснено пуск ракети-носія «Дніпро», яка вивела на навколоземну орбіту супутник «Січ-2». Запуск космічного апарата було присвячено 100-річчю від дня народження Михайла Кузьмича Янгеля, першого керівника Конструкторського бюро «Південне» протягом 18 років.

Проєктуються чи розробляються[ред. | ред. код]

Ювілейна монета з нагоди 50-річчя підприємства
 • «Січ-2М» — супутник оптично-електронного дослідження Землі (розробляється).
 • «Січ-3-0» — супутник дистанційного зондування Землі з оптико-електронним телескопом метрового розрізнення (розробляється).
 • «Січ-3-Р» — супутник радіолокаційного дистанційного зондування Землі високого розрізнення із синтезованою апертурою антени (створюється).
 • YuzhSat
 • YuzhSat-1
 • «Либідь-М» — український супутник зв'язку (розробляється).
 • «Укрселена» — український Місячний орбітальний зонд (проробка концепції)
 • «Інтербол-Прогноз» — український супутник наукового призначення для моніторингу механізмів взаємодії міжпланетний простір — магнітосфера — іоносфера.
 • «Попередження» — український супутник наукового призначення для досліджень іоносферних ефектів

Інноваційні технології[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

 • Конструкторское бюро «Южное». Люди и ракеты: фотоальбом / [авт.-сост.: Н. А. Митрахов и др.]. — Днепропетровск: КБ «Южное» им. М. К. Янгеля ; пгт Макаров (Киев. обл.): Тип. «София», 2014. — 415 с. : цв. фот., фот. — 60-летию Гос. предприятия "Конструкторское бюро «Южное» им. М. К. Янгеля посвящ. — 500 экз. — ISBN 978-966-2374-47-6

Посилання[ред. | ред. код]