Державне агентство України з питань кіно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Держкіно)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Державне агентство України з питань кіно
(Держкіно України)
Lesser Coat of Arms of Ukraine (bw).svg
Загальна інформація
Країна Україна
Дата створення 2006
Штаб-квартира

вул. Лаврська, 10

телефон: (044) 280-27-18
Річний бюджет 775 683 000 ₴[1]
Голова Юлія Шевчук (в.о.)
dergkino.gov.ua

Державне агентство України з питань кіно (також - Держкіно України) — центральний орган виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра культури України. Держкіно України входить до системи органів виконавчої влади та забезпечує реалізацію державної політики у сфері кінематографії.

Історія державних установ в галузі кіно в Україні[ред. | ред. код]

Першою спробою створення в Україні спеціального органу, відповідального за розвиток кіногалузі, було заснування очолюваної Л.Старицькою-Черняхівськоюкінематографічної секції Головного управління у справах мистецтв і національної культури УНР, а пізніше - Української держави. За підтримки кіносекції в серпні 1918 року в Києві утворено організацію «Українфільма» у формі акціонерного товариства, що проіснувала до 16 серпня 1919 року, коли була ліквідована внаслідок реквізиції за рішенням Народного комісаріату освіти УРСР.

Водночас у січні 1919 року другим більшовицьким урядом на базі кіносекцій військових частин Червоної армії та реквізованого майна приватних кіностудій в Києві було утворено Всеукраїнський фотокінокомітет в структурі Народного комісаріату освіти. 13 березня 1922 р. на його базі створено ВУФКУ - Всеукраїнське фотокіноуправління, державну монополію, що об'єднала всю кіногалузь, включаючи кіностудії, кінопрокат, кінопромисловість, кіноосвіту та кінопресу України та Криму у період з 1922 по 1930 рік.

13 лютого 1930 року на виконання постанови Раднаркому СРСР про централізацію кіновиробництва, ВУФКУ було виведено зі структури Наркомосу УРСР і підпорядковано Всесоюзному кінофотооб'єднанню "Союзкіно" під назвою Державний український трест кінопромисловості «Українфільм». З утворенням в 1933 році Головного управління кінофотопромисловості при РНК СРСР "Українфільм" переведено під його управління, а 1936 року - під управління Комітету у справах мистецтв при РНК СРСР.

В 1938 році автономію кіногалузі було відновлено. На виконання Постанови РНК СРСР «Про утворення Комітету в справах кінематографії при Раді Народних Комісарів Союзу РСР» від 22.03.1938 Постановою РНК УРСР від 16.04.1938 державний трест "Українфільм" ліквідовано, а підлеглі йому кіностудії та інші підприємства передано в управління новоутвореного Всесоюзного комітету з кінематографії. Таким чином в 1938 році остаточно завершено процес централізації радянського кінематографа, внаслідок котрого всі автономні республіканські установи було ліквідовано.

В 1963 році радянським урядом утворено Державний комітет з питань кінематографії при Раді міністрів СРСР. На початку 1970-х років розпочався процес децентралізації радянського кінематографа. Постановою Ради Міністрів УРСР від 25 травня 1973 року №240 було утворено Державний комітет Ради Міністрів УРСР по кінематографії чисельністю 163 особи, положення про котрий затверджено постановою Ради Міністрів УРСР від 14.06.74 р. №322. Комітет мав подвійне підпорядкування уряду УРСР та Всесоюзному комітету з кінематографії, в його управління перейшла вся кіногалузь УРСР.

Указом Президії Верховної Ради УРСР 5 серпня 1988 року Державний комітет по кінематографії ліквідовано.

За відсутності спеціального органу влади, відповідального за розвиток кінематографа, Юрій Іллєнко в серпні 1991 засновує Державний фонд української кінематографії, що проіснував до 13 травня 1993 року[2].

Діяльність Держкіно як спеціалізованого органу влади в галузі кінематографа відновлено в 2005 році Постановою Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2005 №1111 "Про утворення Державної служби кінематографії", першою очільницею котрої стала Ганна Чміль[3]. 28 березня 2011 року в результаті адмінреформи Державну службу кінематографії ліквідовано, натомість ствоено Державне агентство України з питань кіно як центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику в сфері кінематографії. З серпня 2014 до серпня 2019 року головою агентства був Пилип Іллєнко[4].

Керівники Держкіно[ред. | ред. код]

Кінематографічна секція[ред. | ред. код]

Всеукраїнське фотокіноуправління[ред. | ред. код]

Управління в справах Кінематографії[ред. | ред. код]

Міністерство Кінематографії Української РСР[ред. | ред. код]

Головне управління з виробництва фільмів[ред. | ред. код]

(Міністерство культури УРСР)

Державний комітет по кінематографі УРСР[ред. | ред. код]

Державний фонд української кінематографії[ред. | ред. код]

Державна служба кінематографії[ред. | ред. код]

Державне агентство України з питань кіно[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]