Дерматин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Футляр до ручної пилки, виготовлений з дерматину

Дерматин (від дав.-гр. δερμάτινος — шкіряний), гранітоль — сорт штучної шкіри, бавовняна тканина з нітроцелюлозним покриттям, нанесеним на одну або обидві сторони тканини. Широко застосовувався в СРСР з 1930-х років (згідно Великої радянської енциклопедії, промислове виробництво налагоджено з 1930 року) як шкірзамінник, дешевий оздоблювальний матеріал.

Дерматин застосовувався для оббивки меблів, робочих поверхонь столів, площин дверей, переплетення книг (в якості матеріалу для палітурок), галантерейних виробів, обтягування автомобільних салонів тощо.[1]

Дерматин мав порівняно невисокі естетичні та технічні властивості, зокрема — низька стійкість до стирання, і в 1950-х — 60-х роках був витіснений більш досконалими сортами штучної шкіри, наприклад — на основі полівінілхлориду або поліаміду. Однак завдяки колишньої поширеності цього матеріалу його назва стала до певної міри загальною для штучної шкіри взагалі і навіть ввійшла до фольклору — штучну шкіру, що видається за натуральну, можуть іронічно назвати «шкірою молодого дерматину».

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Дерматин // Большая советская энциклопедия : [в 30 т.] / гл. ред. А. М. Прохоров. — 3-е изд. — М. : Советская энциклопедия, 1969—1978. (рос.)
  2. Дерматин // Энциклопедический словарь Брокгауза и Ефрона : в 86 т. (82 т. и 4 доп. т.). — СПб., 1890—1907. (рос. дореф.)
  3. Трой, Д., Троегубов, В., Пушкина, М. {{{Заголовок}}}. — ISBN 585929042Х. (рос.)

Посилання[ред. | ред. код]