Дерусифікація в Україні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дерусифікація в Україні
Демонтаж монумента українському та російському робітникам під Аркою Свободи українського народу, 26 квітня 2022
Час1991-2014 (стихійна дерусифікація) 2014 — дотепер (системна дерусифікація)
МісцеУкраїна Україна
ПричинаРосійсько-українська війна
РезультатПерейменування та/або демонтаж об'єктів, пов'язаних з Російською Федерацією, пушкінопад тощо.
CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Дерусифікація в Україні — процес позбавлення від наслідків колоніального минулого, який розпочався в часи розпаду Російської імперії, але був перерваний, частково відбувся під час проведення політики коренізації, але був знову перерваний й врешті відновився лише після розпаду СРСР та стихійно активізувався під час ленінопаду в період Євромайдану й подальшого системного процесу декомунізації. Основним поштовхом до пожвавлення процесу також стала російська збройна агресія 2014 року.

Процес відбувається в перейменуванні топонімів, названих на честь російських державних та культурних діячів, або таких, що є росіянізмами, чи таких, що відображають російський світогляд або пов'язані з Росією. Також частиною процесу є демонтаж об'єктів колоніального минулого (таблички, покажчики, пам'ятники, бюсти, панно тощо)[1].

21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії», яка активно розпочалася в Україні з початку широкомасштабного вторгнення.[2] 21 квітня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон про деколонізацію.[3]

Історія

[ред. | ред. код]

Процес в сучасній Україні розпочався з розпадом СРСР,[4][5][6] але оскільки питання декомунізації виявилося набагато більшою проблемою, дерусифікації приділялося порівняно мало уваги. Обидва процеси спочатку відбувалися переважно стихійно. Системні зрушення, зокрема у питанні декомунізації, не дивлячись на тимчасову заборону Комуністичної партії України в 1991—1993 роках,[7][8] почалися лише після перемоги Революції гідності та засудження комунізму на державному рівні в 2015 році. Оскільки процес декомунізації в Україні досяг значного прогресу до 2022 року, після початку російського вторгнення в Україну 2022 року намітився певний прогрес і у питанні дерусифікації.

На тлі російського вторгнення в Україну у 2022 році в Україні активізувалися процеси дерусифікації. У містах і селах зносили радянсько-російські пам'ятники[9]. Під дерусифікацію підпадали також і назви вулиць, пов'язані з Росією. Зміни відбулися у Львові, Дніпрі,[10] Києві[11] та Харкові. В свою чергу, Івано-Франківськ став першим містом в Україні, яке повністю звільнилося від російських топонімів[12].

21 квітня 2022 року секретар РНБО України Олексій Данілов заявив, що тотальна дерусифікація бізнесу, політики та багатьох сфер українського життя неминуча: «у нас тут не залишиться нічого російського»[13].

Міністр культури та інформаційної політики Олександр Ткаченко вважав, що дерусифікація України відбудеться природним шляхом[14]. Проте 26 грудня 2022 року Олександр Ткаченко заявив, що «час прощатися з символами російсько-імперської, радянської ідеології назавжди». Також він зазначив, що уряд України схвалив проєкт документу "Про внесення змін до Закону України «Про охорону культурної спадщини»: існуватимуть правові підстави для вилучення пам'яток культурної спадщини з Державного реєстру нерухомих пам'яток України, що є символом російської імперської та радянської тоталітарної політики й ідеології[15].

21 березня 2023 року Верховна Рада України ухвалила Закон України «Про засудження та заборону пропаганди російської імперської політики в Україні і деколонізацію топонімії» № 7253, який надав процесам деколонізації, що тривають в Україні з початку широкомасштабного вторгнення, легітимні рамки та визначив дієві механізми. Закон про деколонізацію визнає злочинною і засуджує російську імперську політику, забороняє її пропаганду та символи та визначає — що належить до цих символів, хто, як і в які строки видаляє їх із публічного простору.[2]

21 квітня 2023 року Президент України Володимир Зеленський підписав закон про деколонізацію.[3]

Хронологія подій

[ред. | ред. код]
 • 4 лютого 2016 року Верховна Рада України розпочала активну декомунізаційну та дерусифікаційну політику, прийнявши Постанову «Про перейменування окремих населених пунктів та районів», якою, зокрема, перейменовано низку населених пунктів, названих на честь російських державних діячів[17]:
  • У Донецькій області:
   • селище Горького Кіровської селищної ради Дзержинської міської ради на селище Дачне
  • У Чернігівській області:
   • село Горького Олексинської сільської ради Срібнянського району на село Антішки
 • 17 жовтня 2016 року міністр інфраструктури України Володимир Омелян під час апаратної наради поставив перед підлеглими завдання, що Міжнародний аеропорт «Бориспіль» та інші українські аеропорти мають позбутися російської мови та комуністичних назв[18].
 • 14 грудня 2016 року Постійна комісія Київської міської ради з питань культури, туризму та інформаційної політики погодила із зауваженнями проєкт рішення «Про перейменування проспекту, бульварів, вулиць, провулків, уточнення назв та повернення історичної назви у місті Києві», якою пропонується уточнити назви двох вулиць та провулку. Зміни стосуються лише написання власних назв[19].
 • 23 травня 2017 року в газеті «Хрещатик» опубліковано ухвалені Київською міською радою «Правила розміщення рекламних засобів у місті Києві», відтак вони набули чинності. Відтоді вся реклама в столиці має бути українською мовою[20].
 • 1 липня 2017 року Чернівецька міська рада перейменувала вулицю Московської Олімпіади на вулицю Січових стрільців[21].
 • 26 липня 2017 року Слов'янська міська рада позбавила звання «Почесного громадянина» російського співака та політика Йосипа Кобзона[22].
 • 5 жовтня 2017 року Київська міська рада ухвалила рішення «Про заходи щодо забезпечення регіональної мовної політики в місті Києві» й встановила, що в місті Києві мовою роботи, діловодства і документації всіх органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій комунальної форми власності, мовою офіційних оголошень і повідомлень є державна мова[23].
 • 25 жовтня 2017 року постійна комісія Київради з питань культури підтримала уточнення назви деяких провулків та вулиць в столиці з метою їх дерусифікації[24].
 • 31 жовтня 2017 року в селі Руська Лозова Харківської області було знищено пам'ятний знак на честь «Возз'єднання України з Росією»[25][неавторитетне джерело].
 • 2 листопада 2017 року Житомирська обласна рада ухвалила рішення про дерусифікацію сфери послуг в області. У рішенні «Про подолання наслідків радянської окупації в мовному середовищі Житомирської області»[26] рекомендується у роботі, діловодстві і документації органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій комунальної форми власності використовувати державну мову — українську. Окрім того, українською мовою мають бути рекламні оголошення, вивіски, плакати, афіші, повідомлення та інші форми аудіо-, фото-, відеорекламної продукції, цінники на товари[27].
 • 9 листопада 2017 року в Рівному почали розгляд перейменування вулиць з російськомовними назвами[28].
 • 15 листопада 2017 року у відповідь на інсинуації про буцімто продаж Українського культурного центру в Москві група депутатів Верховної Ради виступила з ініціативою закрити в Україні російські культурні центри, які зокрема використовуються для забезпечення легального прикриття діяльності російських спецслужб, підривної діяльності[29].
 • 12 грудня 2017 року Черкаська міська рада ухвалила рішення «Про заходи щодо забезпечення регіональної мовної політики в місті Черкаси», відповідно з яким державна мова є основною в усіх сферах життєдіяльності міста[30].
 • 14 грудня 2017 року Київська обласна рада підтримала перейменування Переяслава-Хмельницького на Переяслав[31].
 • 15 лютого 2018 року сесія Кропивницької міської ради ухвалила проєкт рішення «Про заходи щодо забезпечення регіональної мовної політики». Рішення передбачає, що на території міста всі назви установ, підприємств, організацій, вивіски, плакати, афіші, публічні повідомлення, рекламні оголошення мають бути лише українською мовою. Орім того, у всіх закладах сфери громадського харчування обов'язковою повинна бути наявність меню державною мовою, яке першочергово зобов'язані пропонувати відвідувачам. А персонал насамперед має спілкуватися з клієнтами українською й переходити на іншу мову виключно на прохання споживачів[32].
 • 16 лютого 2018 року Львівська міська рада підтримала ухвалу «Про регулювання мови обслуговування громадян у сфері надання послуг, торгівлі та здійснення інформування про товари та послуги у м. Львові», яка рекомендує закладам харчування та обслуговування надавати послуги українською, а також англійською мовами. Документом також зобов'язується усі вивіски, плакати, афіші, повідомлення та цінники у Львові виконувати виключно державною мовою[33].
 • 22 лютого 2018 року Київська міська рада підтримала уточнення назв вулиць і провулків Києва.

За словами Максима Кобєлєва, активіста ініціативи «Дріжджі», уточнення назв Кріпосного провулку (Фортечний провулок, від Новопечерської фортеці) та Стрілкової вулиці (Стрілецька вже є, на Бахмутську)[34] було відхилено ще на попередніх етапах процедури через те, що їхнє перейменування не підтримали кияни під час громадських обговорень[35].

 • 22 лютого Київська міська рада перейменувала Московський міст на Північний міст[36].
 • 28 лютого 2018 року Конституційний Суд України виніс рішення щодо неконституційності Закон України «Про засади державної мовної політики», чим фактично його скасував[37].
 • 12 квітня 2018 року Миколаївська обласна рада провалила голосування щодо скасування статусу російської мови, як регіональної, наданого у відповідності до скасованого Закону Колесніченка-Ківалова, який втратив чинність, рішенням від 7 вересня 2012 року. За це питання проголосували 23 депутати замість 33 необхідних, 19 депутатів, присутніх на сесії, взагалі не голосували[38].
 • 12 квітня Кременчуцька міська рада ухвалила рішення «Про мову обслуговування громадян у сфері надання послуг, торгівлі у м. Кременчуці»[39].
 • 25 квітня 2018 року Одеська міська рада провалила проєкти рішення, яким передбачалося внесення змін до її Регламенту, прийнятого у 2015 році на виконання норм «мовного закону» Ківалова — Колесніченка[40].
 • 4 травня 2018 року Генічеська районна рада Херсонської області скасувала своє рішення про визнання російської мови регіональною на території району[41].
 • 31 травня 2018 року Президент України Петро Порошенко під час робочої поїздки до Івано-Франківської області підписав Указ «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України». Указом передбачено затвердження цільової програми на 2018—2028 роки, спрямованої на забезпечення всебічного розвитку і функціонування української мови як державної в усіх сферах суспільного життя, створення єдиного культурного простору України та збереження цілісності культури. Також йдеться про створення умов для забезпечення реалізації громадянами права на одержання інформації українською мовою, в тому числі через друковані засоби масової інформації, рекламу тощо[42][43].
 • 14 червня 2018 року міський голова Володимир-Волинського підтримав ідею повернути початкову назву населеного пункту — Володимир. Після приєднання до Російської імперії у 1795 році місто офіційно перейменоване на Володимир-Волинський, аби відрізнити його від російського Владимира-на-Клязьмі[44].
 • 18 червня 2018 року стало відомо, що на новий 2018—2019 навчальний рік відкриття перших класів для навчання мовами нацменшин (зокрема російською) не заплановане у Луцьку та Волинській області через відсутність запитів батьків[45].
 • 2 липня 2018 року у місті Золочеві, як повідомляється на сайті Нацполіції у Львівській області, руйнування пам'ятника російському письменнику Олександру Пушкіну відбулося внаслідок природних причин — старіння та несприятливої погоди[46][47][48].
 • 27 липня 2018 року у Києві було знищено пам'ятний камінь на честь Московського патріарха Кирила (в миру — Володимира Гундяєва)[49][неавторитетне джерело].
 • 31 липня 2018 року Миколаївським окружним адміністративним судом задоволено позов першого заступника прокурора Миколаївської області про визнання протиправним та не чинним рішення Миколаївської обласної ради від 07.09.2012 № 4 «Про реалізацію вимог Закону України „Про засади державної мовної політики“ у Миколаївській області»[50][51].
 • У вересні 2018 року прокуратура Донеччини звернулася з вимогою скасувати рішення обласної ради, яким російську мову на території області визнано регіональною. Також зазначається, що з метою скасування незаконних рішень територіальних рад, прийнятих з зазначених питань, Волноваською, Костянтинівською, Слов'янською та Краматорською місцевими прокуратурами пред'явлено 6 позовних заяи, які були спрямовані до суду[52].
 • 4 жовтня 2018 року 261 депутат Верховної Ради України проголосував за законопроєкт «Про забезпечення функціонування української мови як державної» № 5670-д у першому читанні[53]. Підготовка законопроєкту до другого читання тривала майже чотири місяця. За цей час комітет Верховної Ради України з питань культури та духовності опрацював понад дві тисячі поправок, які надійшли від народних депутатів. Документом пропонувалося, зокрема, створити Національну комісію зі стандартів державної мови та запровадити посаду уповноваженого із захисту державної мови.
 • 19 жовтня Херсонська міська рада скасувала рішення про надання російській мові статусу регіональної мови[54].
 • 6 грудня 2018 року Київська міська рада перейменувала Новоросійську площу на Чернігівську, а також вулицю Толстого на вулицю Володимира Беца[55].
 • 6 грудня депутати Харківської обласної ради проголосували за скасування рішення про призначення російській мові регіонального статусу. Текст рішення облради розміщено в базі документів під № 883-7 «Про визнання такими, що втратили чинність, деяких рішень обласної ради від 6 грудня 2018 року»[56][57][58].
 • 14 грудня 2018 року депутати Херсонської обласної ради проголосували за позбавлення російської мови статусу регіональної. На підтримку відповідного рішення проголосували 45 депутатів. Під час голосування в сесійній залі були присутні 49 депутатів[59].

17 березня 2023 року Запорізька міська рада перейменувала парк у Хортицькому районі та дві вулиці.[133] 3 травня 2023 року в Одесі було перейменовано два міські райони: Малиновський та Суворовський на Хаджибейський та Пересипський.[134] Також було перейменовано низку вулиць.

10 листопада Кабінет Міністрів України ухвалив рішення про вилучення з Державного реєстру нерухомих пам'яток культурної спадщини національного значення пам'ятників російському письменнику Олександру Пушкіну, більшовицькому ватажку Миколі Щорсу, а також іншим російським та радянським діячам. Відповідна постанова ініційована та розроблена Міністерством культури та інформаційної політики України[135]. 15 листопада пам'ятник Олександру Пушкіну в місті Київ було демонтовано[136].

У березні члени парламентського комітету з питань місцевого самоврядування схвалили нові топоніми для 109 населених пунктів в Україні.[137]

Спроби повернення колоніальних назв та інший спротив дерусифікації

[ред. | ред. код]

Топоніми

[ред. | ред. код]

Перелік топонімів, які не відповідають нормам української мови, затверджений Рішенням № 230 Національної комісії зі стандартів державної мови від 22 червня 2023 року[141][142] та Рішенням № 231 для Автономної Республіки Крим від 27 червня 2023 року.[143]

Також перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики було складено УІНП.[144] До переліку поки що не увійшли населені пункти, які розташовані на тимчасово окупованій території України. Цей перелік не є вичерпним і буде доповнюватися. Упродовж наступних шести місяців, до 27 січня 2024 року, місцева влада повинна подати до Верховної Ради України свої пропозиції назв для тих населених пунктів, які підпадають під перейменування відповідно до закону.

Мовні

[ред. | ред. код]

Ідеологічні

[ред. | ред. код]

Вулиці, провулки, проспекти, площі

[ред. | ред. код]

Підтримка

[ред. | ред. код]

За повну дерусифікацію в Україні виступали:

Динаміка

[ред. | ред. код]

Показник української мови на українському телебаченні

Рік 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Відсоток української мови 22,2 %[150] 27,9 %[151] 31,8 %[151] 30,3 %[152] 30,3 %[153] 30,6 %[152] 39,2 %[154] 64,4 %[154] 92,0 %[155] ?

Показник української мови на українському радіо

Рік 2011 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Відсоток української мови 4,6 %[150] 3,4 %[151] 2,2 %[151] 5,0 %[154] 4,9 %[153] 30,0 %[154] 32,0 %[154] 54,0 %[154] 57,0 %[156] ?

Показник шкіл в Україні з українською мовою викладання[157][158]

Рік 1955 1986 1991 1992 1994 1996 1998 2005 2006 2007 2011 2012 2017 2018 2019 З 2020
Відсоток української мови 72,8 % 40,6 % 49,3 % 51,4 % 56,5 % 60,0 % 65,0 % 77,0 % 78,0 % 79,0 % 82,2 % 81,9 % 90,0 % 92,0 % ? 100 %[159].

Русифікаційні історичні міфи

[ред. | ред. код]

Дерусифікацією є також боротьба з локальними русифікаційними історичними міфами — міфами, метою яких є так зване «обґрунтування» русифікації українських міст. До таких російських локальних історичних міфів зокрема відносяться такі міфи як «Київ завжди розмовляв російською», «Одеса — Південна Пальміра» («Північною Пальмірою» у Російській імперії називали Санкт-Петербург) тощо[160].

Пам'ятники

[ред. | ред. код]

Демонтовані

[ред. | ред. код]

Релігія

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. Проект Закону про внесення змін до Закону України «Про географічні назви» щодо деколонізації топонімії та впорядкування використання географічних назв у населених пунктах України. Верховна Рада України.
 2. а б в г д Що таке деколонізація, чому вона важлива і як буде здійснюватися згідно з законом?. www.ukrinform.ua (укр.). Процитовано 29 березня 2023.
 3. а б Президент України підписав закон про деколонізацію топонімів – DW – 22.04.2023. dw.com (укр.). Процитовано 8 червня 2023.
 4. Про приведення назви міста Ровно і Ровенської області у відповідність до правил українського правопису | від 11.06.1991 № 1183-XII
 5. Про відновлення селам Устенське Перше і Устенське Друге Здолбунівського району Ровенської області їх колишніх найменувань | від 16.06.1988 № 6040-XI
 6. Про відновлення селищу міського типу Першотравневе Ровенської області колишнього найменування Моквин | від 31.10.1990 № 423-XII
 7. Про тимчасове припинення діяльності Компартії України | від 26.08.1991 № 1435-XII
 8. Про заборону діяльності Компартії України | від 30.08.1991 № 1468-XII
 9. Радь, Тарас (21 квітня 2022). Дерусифікація свідомості або українська нарація міського простору. Історична правда. Архів оригіналу за 22 квітня 2022. Процитовано 22 квітня 2022.
 10. У Дніпрі перейменували близько 30 вулиць, назви яких були пов'язані з рф. www.ukrinform.ua. 21 квітня 2022. Архів оригіналу за 21 квітня 2022. Процитовано 22 квітня 2022.
 11. Петришин, Олена (22 квітня 2022). «Дерусифікація Київського метро — це частина опору»: інтерв'ю з історикинею про нові назви станцій. Архів оригіналу за 26 квітня 2022. Процитовано 26 квітня 2022.
 12. Без маршала Жукова та Московських вулиць. В Україні розпочалася нова хвиля декомунізації та дерусифікації. nv.ua. 22 квітня 2022. Архів оригіналу за 22 квітня 2022. Процитовано 22 квітня 2022.
 13. Тузов, Дмитро (21 квітня 2022). Про удар по Кримському мосту та кінець всього російського в Україні. Інтерв'ю радіо «НВ» з Олексієм Даніловим, яке викликало паніку у Кремлі. nv.ua. Архів оригіналу за 21 квітня 2022. Процитовано 22 квітня 2022.
 14. Дерусифікація України відбуватиметься природнім шляхом – Ткаченко. www.ukrinform.ua (укр.). Архів оригіналу за 22 квітня 2022. Процитовано 26 квітня 2022.
 15. Час прощатися. nv.ua (укр.). Процитовано 30 грудня 2022.
 16. Кобзона позбавили звання почесного громадянина Полтави https://zaxid.net/news/. https://zaxid.net/. Zaxid.net. 26 листопада 2014. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 17. Про перейменування окремих населених пунктів та районів. https://zakon.rada.gov.ua/. Верховна Рада України. 4 лютого 2016. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 18. Аеропорти України дерусифікують. https://www.umoloda.kyiv.ua/. Україна молода. 17 жовтня 2016. Архів оригіналу за 27 липня 2020. Процитовано 14 грудня 2017.
 19. У Києві дерусифікують дві вулиці і один провулок. https://news.dt.ua/. Дзеркало тижня. 14 грудня 2016. Процитовано 14 грудня 2017.
 20. Набуло чинності рішення Київради про україномовну рекламу в столиці. http://language-policy.info/. Портал мовної політики. 23 травня 2017. Архів оригіналу за 15 листопада 2017. Процитовано 15 листопада 2017.
 21. Вулицю Московської Олімпіади перейменували. https://acc.cv.ua/. ACC. 1 липня 2017. Архів оригіналу за 27 серпня 2021. Процитовано 27 серпня 2021.
 22. Кобзона позбавили звання «Почесного громадянина» Слов'янська (відео). radiosvoboda. Радіо Свобода. 26 липня 2017. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 23. Рішення Київської міської ради № 166/3173 від 5 жовтня 2017 року «Про заходи щодо забезпечення регіональної мовної політики в місті Києві». http://www.kreschatic.kiev.ua/. Хрещатик. 1 листопада 2017. Архів оригіналу за 12 грудня 2017. Процитовано 11 грудня 2017.
 24. У Києві дерусифікують десять вулиць і провулків. https://dt.ua/. Дзеркало тижня. 25 жовтня 2017. Процитовано 15 листопада 2017.
 25. Pozdniakov Vadym. www.facebook.com (укр.). Процитовано 6 листопада 2017.
 26. Рішення № 861 від 02.11.2017 «Про подолання наслідків радянської окупації в мовному середовищі Житомирської області». https://zt.gov.ua/. Житомирська обласна рада. 2 листопада 2017. Архів оригіналу за 4 серпня 2020. Процитовано 11 грудня 2017.
 27. Житомирська обласна рада прийняла рішення про дерусифікацію сфери послуг в області. http://language-policy.info/. Портал мовної політики. 21 листопада 2017. Архів оригіналу за 12 грудня 2017. Процитовано 11 грудня 2017.
 28. У Рівному хочуть перейменувати вулицю з російською назвою. radiotrek.rv.ua. РадіоТрек. 9 листопада 2017. Архів оригіналу за 12 січня 2018. Процитовано 11 січня 2018.
 29. Группа нардепов хочет закрыть российские культурные центры. petrimazepa.com. Петро та Мазепа. 15 листопада 2017. Архів оригіналу за 15 листопада 2017. Процитовано 15 листопада 2017.(рос.)
 30. Ресторани і магазини у Черкасах мають перейти на українську мову. language-policy.info. Портал мовної політики. 29 грудня 2017. Архів оригіналу за 6 січня 2018. Процитовано 6 січня 2018.
 31. Київська облрада підтримала перейменування Переяслава-Хмельницького. lb.ua. Лівий берег. 14 грудня 2017. Архів оригіналу за 14 грудня 2017. Процитовано 14 грудня 2017.
 32. У Кропивницькому зобов'язали робити рекламу українською. language-policy.info. Портал мовної політики. 16 лютого 2018. Архів оригіналу за 24 лютого 2018. Процитовано 23 лютого 2018.
 33. У Львові зобов’язали підприємців вести діяльність українською мовою. language-policy.info. Портал мовної політики. 16 лютого 2018. Архів оригіналу за 24 лютого 2018. Процитовано 23 лютого 2018.
 34. Щойно Київська міська рада підтримала наші пропозиції щодо уточнення назв вулиць столиці та приведення їх у відповідність до українського правопису
 35. Київрада проголосувала за деросифікацію назв дев'яти вулиць і провулків. language-policy.info. Портал мовної політики. 22 лютого 2018. Архів оригіналу за 24 лютого 2018. Процитовано 23 лютого 2018.
 36. У Києві Московський міст перейменували на Північний. bbc.com. BBC. 22 лютого 2018. Архів оригіналу за 4 листопада 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
 37. КСУ визнав неконституційним мовний закон Ківалова — Колесніченка. language-policy.info. Портал мовної політики. 28 лютого 2018. Архів оригіналу за 28 лютого 2018. Процитовано 28 лютого 2018.
 38. Миколаївська облрада не змогла забрати у російської мови статус регіональної. language-policy.info. Портал мовної політики. 12 квітня 2018. Архів оригіналу за 20 квітня 2018. Процитовано 19 квітня 2018.
 39. У Кременчуці прийняли рішення про українізацію сфери послуг. language-policy.info. Портал мовної політики. 12 квітня 2018. Архів оригіналу за 5 травня 2018. Процитовано 5 травня 2018.
 40. Труханов може видихнути: «українізація» Одеської міськради провалилася. ukrinform.ua. Укрінформ. 25 квітня 2018. Архів оригіналу за 26 квітня 2018. Процитовано 25 квітня 2018.
 41. Районна рада на Херсонщині скасувала рішення про російську мову як регіональну. language-policy.info. Портал мовної політики. 8 травня 2018. Архів оригіналу за 31 березня 2022. Процитовано 11 травня 2018.
 42. Президент підписав Указ «Про невідкладні заходи щодо зміцнення державного статусу української мови та сприяння створенню єдиного культурного простору України». president.gov.ua. Адміністрація Президента України. 31 травня 2018. Архів оригіналу за 4 червня 2018. Процитовано 31 травня 2018.
 43. «Оголошуємо десятиліття української мови», — Порошенко підписав указ. espreso.tv. Еспресо TV. 31 травня 2018. Архів оригіналу за 19 червня 2018. Процитовано 31 травня 2018.
 44. Володимир-Волинський можуть перейменувати. volynpost.com. Волинь Post. 16 червня 2018. Архів оригіналу за 15 червня 2018. Процитовано 16 червня 2018.
 45. У Луцьку вперше не набиратимуть учнів в російськомовні класи. language-policy.info. Портал мовної політики. 1 липня 2018. Архів оригіналу за 3 липня 2018. Процитовано 2 липня 2018.
 46. ПравдаТУТ Львів (2 липня 2018), У Золочеві впав пам'ятник Пушкіну, процитовано 21 вересня 2018
 47. Погруддя Пушкіна у Золочеві не ламали вандали, воно розвалилось від старості. УНІАН (укр.). Архів оригіналу за 21 вересня 2018. Процитовано 21 вересня 2018.
 48. На Львівщині через негоду розбилося погруддя Пушкіна. ТСН.ua (укр.). Архів оригіналу за 21 вересня 2018. Процитовано 21 вересня 2018.
 49. Дмитро Савченко. www.facebook.com (укр.). Процитовано 21 січня 2021.
 50. Миколаївський суд позбавив російську мову статусу регіональної. ukrinform.ua. Укрінформ. 31 липня 2018. Архів оригіналу за 31 липня 2018. Процитовано 31 липня 2018.
 51. У Миколаєві російську мову через суд позбавили стастусу регіональної. espreso.tv. Еспресо TV. 31 липня 2018. Архів оригіналу за 31 липня 2018. Процитовано 31 липня 2018.
 52. Прокуратура Донеччини вимагає позбавити російську мову статусу регіональної. dn.depo.ua. Depo.ua. 21 вересня 2018. Архів оригіналу за 21 вересня 2018. Процитовано 21 вересня 2018.
 53. Депутати підтримали в першому читанні громадський законопроект про мову (№ 5670-д). language-policy.info. Портал мовної політики. 4 жовтня 2018. Архів оригіналу за 7 жовтня 2018. Процитовано 8 жовтня 2018.
 54. У Херсоні скасували регіональний статус російської мови. espreso.tv. Еспресо TV. 20 жовтня 2018. Архів оригіналу за 20 жовтня 2018. Процитовано 20 жовтня 2018.
 55. Ще ряд столичних вулиць та провулків отримали нові назв. kmr.gov.ua. Архів оригіналу за 12 жовтня 2019. Процитовано 21 січня 2021.
 56. У Харківській області скасували регіональний статус російської мови. espreso.tv. Еспресо TV. 13 грудня 2018. Архів оригіналу за 27 квітня 2022. Процитовано 13 грудня 2018.
 57. У Харківській області скасували регіональний статус російської мови. day.kyiv.ua. «День». 13 грудня 2018. Архів оригіналу за 13 грудня 2018. Процитовано 13 грудня 2018.
 58. У Харківській області з російської мови зняли статус регіональної. korrespondent.net. Корреспондент. 13 грудня 2018. Архів оригіналу за 13 грудня 2018. Процитовано 13 грудня 2018.
 59. Херсонщина позбавила російську мову статусу регіональної. espreso.tv. Еспресо TV. 14 грудня 2018. Архів оригіналу за 14 грудня 2018. Процитовано 14 грудня 2018.
 60. У члена Ради Федерації РФ забрали звання «почесного громадянина Харкова». pravda.com.ua. Українська правда. 7 лютого 2019. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 61. Про перейменування морського порту «Южний» та внесення змін до деяких актів Кабінету Міністрів України. https://zakon.rada.gov.ua/. Кабінет міністрів України. 17 квітня 2019. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 62. Верховна Рада ухвалила закон «Про забезпечення функціонування української мови як державної». uprom.info. Національний промисловий портал. 25 квітня 2019. Архів оригіналу за 25 квітня 2019. Процитовано 25 квітня 2019.
 63. https://portal.lviv.ua/news/2019/05/06/lviv-yanyn-u-sudi-domigsya-skasuvannya-regionalnoyi-movy-v-dnipri. portal.lviv.ua. Львівський портал. 6 травня 2019. Архів оригіналу за 16 вересня 2019. Процитовано 2 вересня 2019.
 64. Парубій підписав мовний закон. espreso.tv. Еспресо TV. 14 травня 2019. Архів оригіналу за 14 травня 2019. Процитовано 14 травня 2019.
 65. Порошенко підписав закон про мову. novynarnia.com. Новинарня. 15 травня 2019. Архів оригіналу за 16 травня 2019. Процитовано 15 травня 2019.
 66. «Голос України» опублікував мовний закон. radiosvoboda.org. Радіо «Свобода». 16 травня 2019. Архів оригіналу за 7 грудня 2019. Процитовано 16 травня 2019.
 67. Львів'янин у суді домігся скасування регіональної мови в Донецькій області. portal.lviv.ua. Львівський портал. 7 червня 2019. Архів оригіналу за 29 червня 2019. Процитовано 10 червня 2019.
 68. а б в г д е ж и У прокуратурі розповіли, де на території Луганської області російська мова втратила статус регіональної. portal.lviv.ua. Радіо Свобода. 21 травня 2021. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 69. У Харкові перейменували станцію метро «Московський проспект». pravda.com.ua. Українська Правда. 16 жовтня 2019. Архів оригіналу за 3 вересня 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
 70. Про перейменування міста Переяслав-Хмельницький Київської області. zakon.rada.gov.ua. Верховна Рада України. 30 жовтня 2019. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 71. Рада перейменувала Переяслав-Хмельницький. ukrinform.ua. Укрінформ. 30 жовтня 2019. Архів оригіналу за 30 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019.
 72. Міська рада Переяслава-Хмельницького проголосувала за перейменування міста. tyzhden.ua. Український тиждень. 26 жовтня 2017. Архів оригіналу за 26 жовтня 2017. Процитовано 27 жовтня 2017.
 73. Верховна Рада перейменувала місто Переяслав-Хмельницький. uinp.gov.ua. Український Інститут Національної Пам'яті. 30 жовтня 2019. Архів оригіналу за 30 жовтня 2019. Процитовано 30 жовтня 2019.
 74. У Києві з'являться проспект Любомира Гузара і вулиця Олекси Тихого. radiosvoboda.org. Радіо Свобода. 14 листопада 2019. Архів оригіналу за 14 листопада 2019. Процитовано 3 вересня 2021.
 75. Unian.ua. У Києві зникла вулиця Російська. УНІАН (укр.). Архів оригіналу за 29 липня 2020. Процитовано 28 липня 2020.
 76. У Харкові остаточно перейменували станцію метро «Московський проспект». radiosvoboda.org. Радіо Свобода. 12 серпня 2020. Архів оригіналу за 3 вересня 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
 77. Суд скасував регіональну російську мову в Одесі. suspilne.media. Суспільне. 31 серпня 2020. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 78. Про перейменування деяких територій та об’єктів природно-заповідного фонду. zakon.rada.gov.ua. Кабінет Міністрів України. 9 жовтня 2020. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 79. У Запоріжжі суд скасував рішення про надання російській статусу регіональної. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 6 листопада 2020. Архів оригіналу за 6 квітня 2021. Процитовано 6 листопада 2020.
 80. В Одесі суд визнав нечинним рішення про надання російській мові статусу регіональної. radiosvoboda.org. Радіо Свобода. 5 грудня 2020. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 81. Новоград-Волинський хочуть перейменувати на Звягель. ukrinform.ua. Укрінформ. 5 лютого 2021. Архів оригіналу за 27 серпня 2021. Процитовано 27 серпня 2021.
 82. Як у Запорізькій області скасовували рішення про надання російській мові статусу регіональної?. radiosvoboda.org. Радіо Свобода. 8 квітня 2021. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 83. Прокуратура Одещини хоче через суд скасувати регіональний статус російської мови. hromadske.ua. Громадське. 1 червня 2021. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 84. Суд скасував «регіональний статус» російської мови в Харкові. zaxid.net. Радіо Свобода. 25 травня 2021. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 85. У Володимирі-Волинському розпочнеться процедура із перейменування міста. volodymyrrada.gov.ua. Володимир-Волинська міська рада. 4 червня 2021. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 86. Що думають мешканці Володимира-Волинського про перейменування міста. youtube.com. 12 канал. 5 липня 2021. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 87. У Кропивницькому перейменували сквер та одну з вулиць. kypur.net. Без купюр. 8 червня 2021. Архів оригіналу за 27 серпня 2021. Процитовано 27 серпня 2021.
 88. Проєкт рішення міської ради «Про перейменування вулиць, провулків села Липецького». https://podilska-gromada.gov.ua/. Подільська міська громада. 10 червня 2021. Архів оригіналу за 3 вересня 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
 89. Про перейменування селища міського типу Новгородське Бахмутського району Донецької області. zakon.rada.gov.ua. Верховна Рада України. 1 липня 2021. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 90. В Ужгороді перейменували та назвали нові вулиці. zakarpattya.net.ua. Закарпаття онлайн. 1 липня 2021. Архів оригіналу за 3 вересня 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
 91. Суд скасував рішення Миколаївської міськради про присвоєння російській мові статусу регіональної. zaxid.net. Радіо Свобода. 13 липня 2021. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 92. У Марганці більше немає Московської вулиці — її перейменували на честь кіборга. nikopol.nikopolnews.net. Nikopol News. 14 липня 2021. Архів оригіналу за 3 вересня 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
 93. У Хмельницькому перейменували вулиці Суворова та Кутузова. https://zaxid.net. Незалежний громадський портал. 15 липня 2021. Архів оригіналу за 27 серпня 2021. Процитовано 27 серпня 2021.
 94. КСУ визнав закон про мову конституційним. language-policy.info. Портал мовної політики. 14 липня 2021. Архів оригіналу за 3 вересня 2021. Процитовано 3 вересня 2021.
 95. Депутати не підтримали перейменування Володимира-Волинського. volodymyrrada.gov.ua. Володимир-Волинська міська рада. 31 липня 2021. Архів оригіналу за 9 серпня 2020. Процитовано 26 серпня 2021.
 96. Суд позбавив російську мову статусу регіональної у Дніпропетровській області. zaxid.net. Zaxid.net. 25 серпня 2021. Архів оригіналу за 25 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 97. Відбудуться громадські слухання щодо повернення місту Володимиру-Волинському історичної назви «Володимир». volodymyrrada.gov.ua. Володимир-Волинська міська рада. 25 серпня 2021. Архів оригіналу за 26 серпня 2021. Процитовано 26 серпня 2021.
 98. Декомунізація: які вулиці і в яких селах Володимирецької громади перейменують?. kmr.gov.ua. Володимирецька міська рада. 4 вересня 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 99. У Києві демонтували пам'ятник дружбі Києва з Москвою. kmr.gov.ua. Суспільне. 6 вересня 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 100. У Володимирі під час громадських обговорень проголосували за перейменування міста. bug.org.ua. БУГ. 9 вересня 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 101. Міська рада Володимир-Волинського підтримала повернення історичної назви міста. espreso.tv. Espreso.tv. 1 жовтня 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 102. У Шепетівці депутати не підтримали рішення про перейменування вулиці Островського. denzadnem.com.ua. День за днем. 1 жовтня 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 103. У Хмельницькому перейменували 22 вулиці (список). vsim.ua. vsim.ua. 20 жовтня 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 104. Волиньрада підтримала перейменування Володимира-Волинського. konkurent.ua. Конкурент. 20 жовтня 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 105. У Києві перейменували 12 вулиць і дали назви 4 новим об'єктам топоніміки. kmr.gov.ua. Київська міська рада. 4 листопада 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 106. Нам необхідно позбутися російськомовних покручів у назвах українських населених пунктів. lb.ua. LB.ua. 12 листопада 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021.
 107. В Рівному декомунізували ще одну вулицю. Горинь. 18 листопада 2021. Архів оригіналу за 22 листопада 2021. Процитовано 22 листопада 2021. {{cite web}}: Текст «websitehoryn.info» проігноровано (довідка)
 108. У Дніпрі перейменували понад 30 вулиць та провулків, назви яких були пов’язані з Росією. LB.ua. Процитовано 1 серпня 2022.
 109. У Мукачеві перейменували всі назви вулиць, які пов'язані з росією (список). MUKACHEVO.NET (укр.). Процитовано 1 серпня 2022.
 110. Геть з класу! Зі шкільної програми вилучать більше 40 творів Пушкіна, Толстого, Булгакова та інших російських і радянських авторів. nv.ua (укр.). Процитовано 17 червня 2022.
 111. Kyiv.ua not Kiev.ua: як перевести регіональний домен на українську – (укр.). 30 червня 2022. Процитовано 4 липня 2022.
 112. Деросифікуймо українські географічні домени — пора відмовлятися від російськомовних назв міст. cityhost.ua. Процитовано 4 липня 2022.
 113. Руденко, Ірина (30 червня 2022). Суспільне Новини. Процитовано 2 серпня 2022.
 114. Вулиця імені Юрія Руфа, Гостомельська та Чорнобаївська: у Львові затвердили назви для першої частини вулиць, що підлягають перейменуванню. Еспресо.Захід. zahid.espreso.tv (укр.). Процитовано 7 серпня 2022.
 115. Нестор Дим (1 липня 2022). Від Скоропадського до Ратушного: експертна група затвердила пропозиції для перейменувань вулиць Києва. Новинарня. Процитовано 4 липня 2022.
 116. В Іванківській громаді прийняли рішення про перейменування вулиць. kievvlast.com.ua (укр.). Процитовано 7 серпня 2022.
 117. Верховна Рада перейменувала місто Володимир-Волинський на місто Володимир. www.rada.gov.ua. Процитовано 7 серпня 2022.
 118. У Кривому Розі перейменували шахту «Октябрська». 1kr.ua (укр.). 1658308620. Процитовано 1 серпня 2022.
 119. рада, Хустська міська. Відбулося 2-го засідання IIІ сесії Хустської міської ради VIII скликання (фото). Хустська міська рада (укр.). Процитовано 1 серпня 2022.
 120. News, Б. Ц. (1 серпня 2022). Перелік перейменованих вулиць Білоцерківської громади. Рупор Київщини (укр.). Процитовано 1 серпня 2022.
 121. Перейменування чернігівських вулиць: «Руський мир» — всьо!. www.0462.ua. Процитовано 1 серпня 2022.
 122. Деколонізація топоніміки Кременчука: у Інституті нацпам'яті розповіли про назви на честь Героїв війни з росією. Інтернет-видання «Полтавщина» (укр.). Процитовано 18 серпня 2022.
 123. Перейменування 20 вулиць у Львові: перелік з новими назвами. zaxid.net. Процитовано 18 серпня 2022.
 124. Лондонська і Героїв «Азова»: у Києві дерусифікували 95 вулиць. www.pravda.com.ua. Українська правда. 25 серпня 2022. Процитовано 11 вересня 2022.
 125. 56 вулиць Ніжина перейменовано!. Ніжин.City (укр.). Процитовано 11 вересня 2022.
 126. Солодовнік, Марія (6 вересня 2022). Суспільне Новини. Процитовано 11 вересня 2022.
 127. Пирятинська міська рада. Нові назви вулиць. pyriatyn.org.ua. Процитовано 11 вересня 2022.
 128. У Києві перейменували ще понад 40 міських об'єктів, назви яких пов'язані з російською федерацією та її сателітами. Офіційний портал КМДА (укр.). Процитовано 11 вересня 2022.
 129. Про перейменування вулиць та провулків в населених пунктах Роздільнянської міської територіальної громади - Роздільнянська міська територіальна громада. rozdilna.toolkit.in.ua. Процитовано 7 листопада 2022.
 130. У столиці перейменували ще понад 40 міських об'єктів, назви яких пов’язані з російською федерацією та її сателітами. Офіційний портал КМДА (укр.). Процитовано 16 листопада 2022.
 131. У Чернівцях дерусифікували майже 60 вулиць - повний перелік нових назв. 0372.ua - сайт міста Чернівці (укр.). Процитовано 16 листопада 2022.
 132. Віталій Кличко: Київрада дерусифікувала ще 11 вулиць столиці. Офіційний портал КМДА (укр.). Процитовано 16 листопада 2022.
 133. Відбулася 17-та сесія Запорізької міської ради. zp.gov.ua. 17 березня 2023.
 134. В Одесі дерусифікували назви двох районів
 135. Уряд прийняв ініційоване МКІП рішення, яке дозволяє демонтувати пам'ятники Пушкіну, Щорсу та іншим російським і радянським діячам
 136. У Києві демонтували пам’ятник Пушкіну. ВІДЕО. Українська правда _Життя. Процитовано 15 листопада 2023.
 137. Порт-Аненталь, Шампань та Новий Париж: як і коли перейменують міста та села Одещини
 138. У Черкасах будуть вулиці Бандери і Мазепи. suspilne.media. Суспільне. 25 лютого 2021. Архів оригіналу за 17 лютого 2022. Процитовано 27 серпня 2021.
 139. Черкаські вулиці залишаться зі старими назвами. suspilne.media. Суспільне. 11 березня 2021. Архів оригіналу за 27 серпня 2021. Процитовано 27 серпня 2021.
 140. У Києві оновили меморіальну дошку на честь українофоба Булгакова
 141. Рішення № 230 від 22 червня. Архів оригіналу за 27 червня 2023. Процитовано 28 червня 2023.
 142. 122 назви населених пунктів Харківської області не відповідають стандартам державної мови — Нацкомісія
 143. Рішення № 231 від 27 червня. Архів оригіналу за 28 червня 2023. Процитовано 28 червня 2023.
 144. Перелік назв населених пунктів, які містять символіку російської імперської політики
 145. а б Олександр Пономарів (21 липня 2016). Українська мова в добу декомунізації й розросійщення. http://slovoidilo.com/. Слово і Діло. Архів оригіналу за 19 січня 2018. Процитовано 18 січня 2018.
 146. Україна категорично потребує повної та остаточної деросифікації, тобто – знеросійщення | Жінка-УКРАЇНКА. ukrainka.org.ua. Архів оригіналу за 23 червня 2018. Процитовано 21 січня 2021.
 147. Деросифікація має бути повною. glavcom.ua (укр.). Архів оригіналу за 25 лютого 2022. Процитовано 21 січня 2021.
 148. Після декомунізації буде деколонізація. https://www.ukrinform.ua/. Укрінформ. 2 листопада 2016. Архів оригіналу за 26 квітня 2022. Процитовано 25 лютого 2018.
 149. Позбутися російського: В'ятрович анонсував процес деколонізації в Україні. https://www.obozrevatel.com/. Обозреватель. 2 листопада 2016. Архів оригіналу за 26 лютого 2018. Процитовано 25 лютого 2018.
 150. а б Моніторинг стану української мови (ІНФОГРАФІКА). Архів оригіналу за 26 квітня 2022. Процитовано 18 квітня 2019.
 151. а б в г Українська мова тримає позиції в освіті й кінопрокаті, але втрачає у медіа і рекламі (ІНФОГРАФІКА). Архів оригіналу за 26 квітня 2022. Процитовано 18 квітня 2019.
 152. а б Міф про 75 % української на телебаченні. Все про мовні квоти для ТБ. Архів оригіналу за 26 квітня 2022. Процитовано 18 квітня 2019.
 153. а б Аналітичний огляд «Становище української мови в 2014—2015 роках». Архів оригіналу за 18 квітня 2019. Процитовано 18 квітня 2019.
 154. а б в г д е УКРАЇНСЬКА МОВА ДОМІНУЄ НА ТЕЛЕБАЧЕННІ. ІНФОГРАФІКА. Архів оригіналу за 18 квітня 2019. Процитовано 18 квітня 2019.
 155. Середній показник присутності української мови на українському телебаченні досяг 92 % — Нацрада. Архів оригіналу за 3 лютого 2021. Процитовано 18 квітня 2019.
 156. Нацрада: україномовних пісень на радіо — вже 57 %. Архів оригіналу за 1 березня 2022. Процитовано 18 квітня 2019.
 157. Стан освіти, науки і культури в середині 1960-х — у 1980-х рр. Архів оригіналу за 21 квітня 2022. Процитовано 18 квітня 2019.
 158. «Статистичний щорічник України за 1998 рік» — К., 1999
 159. Майже 200 тисяч учнів перейшли на українську, і це незворотньо – мовний омбудсмен. https://www.radiosvoboda.org/. Радіо Свобода. 3 вересня 2020. Архів оригіналу за 29 серпня 2021. Процитовано 30 серпня 2021.
 160. Як Україна повертає вкрадену історію. Наш Київ.
 161. Михайло Булгаков // УІНП
 162. Памятник кадетам
 163. Спадок радянщини та російської історії: які пам'ятники збираються демонтувати в Києві
 164. Які топ-25 об'єктів Києва треба демонтувати у Києві?
 165. Харків'яни просять прибрати пам'ятник україно-російської дружби у центрі міста
 166. У Конотопі “переодягнувся” пам’ятник Зої Космодем’янській
 167. Пам'ятник Зої Космодем'янській перенесуть? — Тижневик «ЕХО»
 168. Бюст Зої Космодем'янської, Харків
 169. вул. Зої Космодем'янської, 1, сел. Чорноморка
 170. У Києві демонтували частину колишньої «Арки дружби народів».
 171. У Чернігові знесли пам'ятник Зої Космодем'янській
 172. Палила будинки селян: у Нововолинську демонтували пам'ятник Зої Космодем'янській
 173. На Хустщині демонтували пам'ятники Горькому, Зої Космодем'янській та Валі Котику (ФОТО)
 174. Еволюція парку у Чорткові: від Зої Космодем'янської до Івана Франка (фото)
 175. У Миколаєві демонтували пам'ятник Потьомкіну
 176. У Херсоні військові РФ демонтували ще один пам'ятник — Потьомкіну
 177. У Переяславі демонтували монумент на честь 300-річчя «возз'єднання» України з Росією
 178. Церква у Війні: єресі, історія та особливе російське православ'я
 179. Російська Православна Церква в інформаційно-пропагандистському конструкті політики РФ щодо України на сучасному етапі // ІПіЕНД ім. І. Ф. Кураса НАН України
 180. “Ждунь’ї”

Посилання

[ред. | ред. код]
Відео