Деснянська новокам'яна культура

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Деснянська новокам'яна культура — археологічна культура середнього й пізнього неоліту у верхньому і середньому Подесінні.

Датують 3500-2900 (2500) роками до Р.Х..

Виділена М. В. Воєводським в 1947 році, й у сучасному розумінні означена А.С. Смирновим.

Має поділ на 2 етапи:

  • ранній (3500-3100 роки до Р.Х.),
  • пізній (3100-2900 (2500) роки до Р.Х.).

Вироби[ред. | ред. код]

Характерні гостродонні посудини, поверхня яких покрита розташованими в шаховому порядку втисненнями у вигляді ромбів. На пізньому етапі орнаментальні композиції ускладнюються, втрачається чіткість ромбів, часто переважає лапатий штамп, з'являються форми з виділеної шийкою і інше.

Кременеві індустрія на ранніх етапах близька льяловській культурі, на пізніх — волосівській культурі, мають поширення особливі знаряддя.

Відомі напівземлянки різної форми, в основі господарства — полювання і рибальство.

Походження[ред. | ред. код]

Ймовірно, походження пов'язано з льяловською культурою.

Деснянська новокам'яна культура змінює відому у середньому й верхньому Подесінні та у верхньому Пооччі культуру раннього неоліту, для якої характерна кераміка з накольчато-відступаючим (ранній етап; 4500-4000 роки до Р.Х.) та гребінчатим (пізній етап; 4000-3500 років до Р.Х.) орнаментом, яка продовжує традиції місцевого мезоліту при впливі культур Поволжя і Подніпров'я.

За часів енеоліту на Десні з'являються пам'ятники Боровицького типу, пов'язані з північнішими культурами, а також пам'ятками, що підтверджують вплив культур південішої лісостепової зони.

Джерела[ред. | ред. код]