Десятиліття

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Десятиліття
Зображення
Тривалість 10 рік
Дорівнює стандартній одиниці 10 ± 0,002737851 annum
Фізична величина тривалістьd
Ділиться на одиниці Люструм
Код точності часу Вікіданих 8[1]
CMNS: Десятиліття у Вікісховищі

Десятилі́ття, також — десятиріччя, декада — під десятиліттям найчастіше розуміють календарне десятиліття, період часу, що включає десять років. Слово декада пішло через латинську мову, яка в свою чергу його запозичила від грецького слова дав.-гр. δεκάς (ðɛk'ɑːs, транслітерація=dekas), що означає група з десяти. Інші слова інтервалів років також походять з латини: люструм (5 років), міленіум (1000 років).

Варіанти рахунку десятиліть

[ред. | ред. код]

Існує два варіанти календарного рахунку десятиліть. У першому випадку цифра десяток всіх років цього десятиліття однакова, наприклад 390-ті до н. е. (включає роки з 399 по 390 до н. е.). Згідно з другим варіантом відлік переміщають на один рік, тобто початком десятиліття в даному разі стане 400, а кінцем — 391 до н. е. Для років нашої ери, одиниця додається, як наприклад 2000-ні2001 по 2010 замість з 2000 по 2009).

Інші вживання терміну

[ред. | ред. код]

Також десятиліття вільно уживається в сенсі «будь-який проміжок часу в 10 років», наприклад: Десятиліття писемності Організації Об'єднаних Націй[d] (United Nations Literacy Decade: Education for All, 20032012 роки).

Сучасне літочислення

[ред. | ред. код]

У всіх державах Європи та більшості країн світу сучасне літочислення нашої ери, включно з XXI століттям та 3-тім тисячоліттям ведеться від Різдва Христового і позначається латиною Anno Domini, або скорочено: A.D./AD. Повністю фраза звучить: лат. Anno Domini Nostri Iesu Christi (в рік Господа нашого Ісуса Христа). За таким літочисленням нульового року немає, тому 1 рік AD (нової ери) йде відразу ж після 1 року до Різдва Христового (до нової ери). В українській мові вживається відповідник «рік Божий», «року Божого», «р. Б.»).

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]

Джерела

[ред. | ред. код]