Десятник (військове звання)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Десятник — підстаршинське (унтер-офіцерське) військове звання в Україні на початку та усередині ХХ сторіччя. Використовувалося УСС, УГА та УПА.

Підстаршинське звання Українських січових стрільців (1914—1918 )[ред. | ред. код]

Знаки розрізнення десятника Українських січових стрільців (1914—1918)

Підстаршинське (унтер-офіцерське) військове звання українських січових стрільців, австро-угорським еквівалентом було військове звання «цугфюрер» (нім. Zugsfuhrer ). Вище за рангом ніж вістун, але нижче за підхорунжого.

Українські січові стрільці, українське добровольче національне формування (легіон) у складі австро-угорської армії мало такі ж знаки розрізнення як і інші підрозділи цісарського війська. Звання хоч і мали українську назву, але були порівняні до австро-угорських. Знаки розрізнення унтер-офіцерів були на петлицях (для УСС синього кольору) у вигляді целулоїдних шестипроменевих зірочок. У 1915 році був виданий указ щодо використання добровольцями чотирипроменевих зірочок як знаків розрізнення, замість шестипроменевих, також змінювалося їх розташування на петлицях. Але це нововведення не набуло широкого розповсюдження. Наприкінці 1916 року у Австро-угорській імперії була введена нова форма, для якої не передбачалися кольорові петлиці. Знаки розрізнення кріпилися на комірі мундиру, за ними нашивалися вертикальні кольорові стрічки (для українського легіону жовта та блакитна стрічки).

Знаками розрізнення десятника були три целулоїдні шестипроменеві зірочки на петлиці (чи на комірі мундиру). [1]

Військове звання Української Галицької армії (1919—1920)[ред. | ред. код]

Підстаршинське військове звання в Української Галицької Армії. Вище за рангом ніж вістун, але нижче за старшого десятника.

Українська Галицька армія (УГА) регулярна армія Західно-Української Народної Республіки (ЗУНР). Знаки розрізнення були введені Державним секретаріатом військових справ (ДСВС) Західної області УНР 22 квітня 1919 року і уявляли собою комбінацію стрічок на рукавах однострою та «зубчатки» на комірах. У десятника виглядали як три срібні 6 мм стрічки, на підкладці кольору відповідного до роду військ (наприклад сині для піхоти). Підстаршинська зубчатка (кольору роду військ), мала розміри 72×24 мм [2] [3].


Молодше звання
Вістун
Вістун
Українські січові стрільці
Українські січові стрільці
Десятник
Старше звання
Підхорунжий
Підхорунжий

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Чмир М. Відзнаки військових звань українських збройних формувань 1917–1921 рр. Архів оригіналу за 5 лютого 2016. Процитовано 30 вересня 2018. 
  2. Крип'якевич І. П., Гнатевич Б. П., Стефанів З. та інші Історія Українського війська. /Упорядник Якимович Б. З. — 4-те вид., змін. і доп. — Львів: Світ, 1992. — С. 532—535. — 712 с. — ISBN 5-7773-0148-7 (Львів; 1936; Вінніпег, 1953; Львів, 1992)
  3. Гнатевич Б. П., О. Думін. Українська Галицька армія // Історія Українського Війська. — Львів: Видання Івана Тиктора, 1936. — С. 533—535 (Репринтне видання: Київ, 1992)

Джерела[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]