Дешеві авіалінії

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
EasyJet A319, Airport Amsterdam Schiphol.
Ryanair, Boeing 737-200
Norwegian, Boeing 737–300

Пові́тряні низькобюдже́тні переві́зники, також Ло́у-кост авіакомпа́нії — авіакомпанії, які надають послуги повітряних перевезень пасажирів за цінами відносно нижчими, ніж традиційні авіалінії. Батьківщина концепції лоу-кост — США, а саме компанія Southwest Airlines, звідки вона поширилася в Європі на початку 1990-х і надалі в багатьох країнах світу.

Основа концепції[ред.ред. код]

Зниження вартості польоту стає можливим завдяки зниженню коштів обслуговування польоту через використання дешевших в обслуговуванні аеропортів, а також відмови від надання певних послуг, які за традицією входять до ціни квитка, а саме: безплатне харчування і напої на борту, доступ до газет та радіо, а також певних послуг пов'язаних з перевезенням багажу (обмежується його кількість). На додаток, вартість зменшується за рахунок скорочення кількісті обслуговуючого персоналу на борту (до мінімальної кількості, яка вимагається правилами безпечних перевезень), та скорочення часу перебування в аеропорту.

Дешеві авіалінії також звичайно характеризуються однотипним флотом літаків, а також значно загущеною кількістю сидячих місць (менші проміжки між сусідніми рядами крісел). Дешеві перевізники першими в галузі авіаперевезень запровадили у великому обсягу безпосередній продаж авіаквитків. Основний спосіб бронювання місць в літаку — через Інтернет і по телефону. Це, зокрема, дозволило значно понизити кошти поширення квитків, між іншим завдяки відмові від залучення дорогих посередників — туристичних агентств.

Дешеві авіалінії дуже активно використовують стратегію диференціації цін. Деякі з дешевих авіаліній змінюють ціни квитків навіть кілька разів протягом одного дня. Аналізуючи динаміку зміни цін, можна сказати, що чим менше днів до вильоту, тим дорожчі стають квитки. Однак квитки не дорожчають рівномірно. Досить часто трапляються значні, але короткотривалі зниження цін в останніх тижнях перед вильотом. Це пов'язано з контролюванням індексу завантаження — тобто з намаганням продати якнайбільшу кількість доступних сидячих місць.

Як показує економічний аналіз діяльності дешевих авіаперевізників, багатьом з них вдалося понизити кошти діяльності в порівнянні до традиційних авіаліній навіть від 40% до 60%. Не зважаючи на це, не всім дешевим перевізникам вдається заробити. Так наприклад Southwest Airlines, Ryanair i easyJet з року в рік приносять велетенські прибутки, тоді коли їх менші конкуренти (наприклад SkyEurope, Centralwings) щороку приносять своїм власникам великі збитки.

Важливим результатом діяльності дешевих авіаліній є збільшення конкуренції на традиційно олігополістичному ринку авіаперевезень. Внаслідок росту конкуренції також і традиційні перевізники почали реформувати свою діяльність, шукаючи способів заощадити, готуючи цікавіші пропозиції для клієнтів.

Дешеві авіалінії в Європі[ред.ред. код]

Дешеві авіалінії в Україні[ред.ред. код]

Обсяг перевезень лоукост компаніями на міжнародних регулярних лініях в 2011 році через аеропорти України становив 550,2 тис. осіб, або 7% від загального обсягу міжнародних регулярних авіаперевезень[1]. На українському ринку в 2011 році здійснювали рейси 5 лоукост компаній.

  • «Авіалінії Візз Ейр Україна» — регулярні внутрішні та міжнародні рейси. У грудні 2017 року було заявлено про запуск бюджетної української авіакомпанії, яка здійснюватиме рейси в Україні та за її межами[2].
Іноземні бюджетні авіаперевізники

Примітки[ред.ред. код]

Посилання[ред.ред. код]