Джалаа

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джалаа
Поширена вНігерія
Регіонсело Лооджаа в окрузі Баланга, штат Баучі
Носії200
Писемністьнеписемна
КласифікаціяІзольована
Офіційний статус
Офіційнанемає
Коди мови
ISO 639-2mis
ISO 639-3cet
SILcet

Джалаа, кентум, кунтум — мова-ізолят, що існуює на північному сході Нігерії, с. Лооджаа в районі Баланга, штат Баучі. Перебуває під загрозою зникнення — серед носіїв поширена як основна мова діалект бвілім мови чам, тоді як мову Джалаа використовують переважно люди похилого віку.

Вважається, що народ джалабе, носій мови джалаа, прибув до Лооджаа з місцевості, що розташована на кілька кілометрів південніше гірського масиву Мурі, де вони проживали в одному селищі (кентум або Кунтум) з кланами тсо і ква. Пізніше в цю місцевість, рятуючись від ворожого народу ваджа, прибув народ чам, і внаслідок численних шлюбів джалабе були майже повністю асимільовані чамами.

Лексика

[ред. | ред. код]

Сучасна лексика джалаа містить велику кількість запозичень з чамскої мови, в яку, в свою чергу, проникло чимало слів з джалаа; є також схожість з мовою тсо. Більшість слів не мають аналогів у мовах усіх відомих мовних сімей Африки.

Племена чам і тсо традиційно уникали називати мертвих по імені. Оскільки багато імен одночасно були словами їхніх мов, це призводило до того, що їм довелося замінювати ці слова, нерідко використовуючи натомість запозичення з сусідніх мов.

Числівники

[ред. | ред. код]

Числівники від 1 до 6:

  1. násán
  2. tiyú, təsó
  3. tətáá, bwànbí
  4. təbwár, ŋbár
  5. (tə) nó
  6. tənúkùn

Числівники понад 5 майже повністю збігаються з чамськими. Числівники від 1 до 5 майже повністю збігаються з числівниками мови тсо, а «один» не має явних аналогів.

Морфологія

[ред. | ред. код]

Морфологія мови джалаа (принаймні в сучасному стані) майже ідентична морфології мови чам. Основні відмінності - в суфіксах для іменних класів:

  • джалаа -ta, чам -te̩
  • (для людей) джалаа -bo,-ba, чам -b(e̩) .

Див. також

[ред. | ред. код]

Література

[ред. | ред. код]
  • Crozier, David H. and Roger M. Blench, editors. 1992.An index of Nigerian languages. Abuja, Nigeria and Dallas: Nigerian Language Development Centre, Department of Linguistics and Nigerian Languages, University of Ilorin, and Summer Institute of Linguistics.[1] [Архівовано 19 серпня 2012 у Wayback Machine.]
  • Ulrich Kleinewillinghöfer. «Jalaa — an Almost Forgotten Language of Northeastern Nigeria: a Language Isolate?» inHistorical Language Contact in Africa, Derek Nurse (ed.), vol. 16/17 of «Sprache und Geschichte in Afrika», Koeppe 2001. ISSN 0170 — 5946.