Джамаат Аш-Шабааб

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джамаат Аш-Шабааб
Тип терористична організація
напіввійськова організація
Засновано 2006
Ідеологія Ісламський фундаменталізм, Salafi jihadismd і Ісламізм[1]
Країна Flag of Somalia.svg Сомалі

CMNS: Джамаат Аш-Шабааб у Вікісховищі
Військовий прапор Аш-Шабааб
Адміністративний прапор Аш-Шабааб
Поділ Сомалі після виводу ефіопських військ, лютий 2009

Харакат Аш-Шабааб Аль-Муджахедін (Harakat al-Shabaab al-Mujahideen (HSM)) (араб. ركة الشباب المجاهدين‎‎; Ḥarakat ash-Shabāb al-Mujāhidīn, сомалійська: Xarakada Mujaahidiinta Alshabaab; англ. Mujahideen Youth Movement, трансліт. Movement of Striving Youth" або просто Джамаат Аш-Шабааб (Арабською الشباب, що значить «молодь») — сомалійська радикальна ісламістська військова організація, з 2012 року - офіційний осередок Аль-Каїди в країнах Африканського Рогу угруповання має понад 14 тисяч бойовиків, які брали участь у сомалійській громадянській війні, захопленні влади, введення законів шаріату і створення ісламського халіфату.

Історія руху[ред. | ред. код]

Аль-Шабааб, радикальна ісламістська фундаменталістська група, створена наприкінці 2006 року, після втрати влади Союзом ісламських судів, в результаті втручання Ефіопії, які впровадили у Могадішо, Перехідний федеральний уряд. Таким чином, ісламісти об'єдналися в Союз за звільнення Сомалі, моджахеди і Аш-Шабааб розпочали партизанську війну.

Повстанці Аш-Шабааб брали участь в обороні Могадішо в 2007 році під час наступу військ Ефіопії і перехідного федерального уряду Сомалі. Після поразки в квітні 2007 року і втрати контролю над столицею, взяли у невдалому штурмі у листопаді 2007 року. 18 березня 2008 включено до групи терористичних організацій Державним департаментом США.

На межі 2007 і 2008 років зміцнила свої позиції на півдні країни, і контролювала деякі райони в центральній частині Сомалі. У лютому 2008 року провела атаку у Босасо, а в квітні 2008 року здійснила ще один штурм Могадішо. У середині 2008 року альянс ісламістів та Аль-Шабааб керували країною від кордону з Кенією до Галмудуг, мали анклави навколо міста Байдабо, Могадішо і на кордоні з Ефіопією. В липні 2008 року, повстанці почали облогу Байдабо, яка завершилася в січні 2009 року після виведення ефіопських військ із Сомалі.

Після відставки президента Абдуллахі Юсуфа і виведення ефіопських військ, Шариф Шейх Ахмед із Союзу ісламських судів, угруповання що є складовою Альянсу за звільнення Сомалі 31 січня 2009 присягнув як президент Сомалі. Ахмед представляв помірковане ісламське крило у Сомалійській політиці, що означає, що радикали Аш-Шабааб були проти нього, прагнучи його повалення. Крім того, 4 лютого 2009 чотири групи ісламістів, у тому числі Хасан Дахір Авейза, що раніше належали Альянсу за звільнення Сомалі, об'єдналися і створили організацію під назвою Хізбул Іслам. Метою організації було повалення уряду Шарифа Ахмеда. Хізбул Іслам автоматично стало союзником Аль-Шабааб у війні з новим перехідним федеральним урядом Сомалі.

Після інавгурації нового президента політичний вплив в Сомалі змінився. З тих пір, центральну частину Сомалі контролює Союз ісламських судів, ісламські фундаменталісти — південну частину країни. Через це, на початку війни Аш-Шабааб перейшли в наступ, щоб розширити сферу впливу на північ країни, у лютому 2009 року захопили Бакул на кордоні з Ефіопією і штурмували столицю. У квітні 2009 року, незважаючи на прийняття законів шаріату в Сомалі новим урядом, Аш-Шабааб заявив, що він буде продовжувати війну навіть після виведення миротворчих військ AMISOM відряджених в Сомалі від імені Африканського союзу.

У травні 2009 року почався великий наступ повстанців у центральній частині Сомалі контрольований урядом. Одночасно почався штурм Могадішо, метою якого було повалення президента Ахмеда. Після двох місяців боїв повстанці отримали контроль над регіонами Хіран, Середня Шабелле, Мудуг і Галгудуд. Влітку 2009 року почались бойові дії з проурядовою міліцією Ахлюс-Сунна-уаль-Джама'а. Міліція зупинила наступ радикалів, звільнивши Середня Шабелле і Мудуг від повстанців. Ситуація стабілізувалась на тому що в руках радикалів залишились захід регіонів Хіран і Середня Шабелле. У контрольованих районах, вони встановили власну адміністрацію і запровадили закони шаріату.

Наприкінці 2009 року угруповання воювало як найманці на півночі Ємену, на стороні салафітів, але релігійні відмінності призвели до партизанського спалаху в Ємені і антипрезидентської революції.

У жовтні 2009 року через розбіжності у адмініструванні захоплених теренів, прийшла до кінця унія між Джамаат Аш-Шабааб і Хізбул Іслам і початку бойових дій між ними. З цього часу три сторони беруть участь в громадянській війні. В результаті розбіжностей серед повстанців, уряд зупинив в ряді регіонів повстанській наступ. На початку 2010 року бої розгорнулися на півдні країни — між Хізбул Іслам і Аш-Шабааб (Битва за Добло) — і в центральній частині Сомалі (в основному битва за Беледуейне між повстанськими угрупованнями і міліцією Ахлюс-Сунна-уаль-Джама'а, лояльною президентові Ахмеду, яка зупинила наступ повстанців). В цей же час повстанці проводили окремі атаки в Могадішо на AMISOM і урядові військові патрулі.

11 липня 2010 Аш-Шабааб організував теракт у столиці Уганди — Кампалі, в результаті чого загинули 74 осіб. Це було зроблено в помсту за присутність військ Уганди в місії AMISOM[2]. 23 серпня 2010 Аль-Шабаб розпочала великий наступ в Могадішо, маючи на меті перемогу над військами AMISOM і повалення Ахмеда. У грудні 2010 року відбулося примирення Аш-Шабааб і Хізбул Іслам. У лютому 2011 року війська AMISOM почали контрнаступ проти Аль-Шабааб, яка зазнала великих втрат.

У першій половині 2011 року, військовий уряд з ополченцями кланів вибили Аш-Шабааб з регіону Гедо. Влітку 2011 року Сомалі зазнала найжорсткішу за останні 60 років посуху, яка вплинула на повстанців. Аш-Шабааб спочатку стверджував, що це звичайна сомалійська посуха і немає голоду, і відмовлялись від допомоги ззовні, проте, через деякий час, скасували заборону на гуманітарні організації, що діють в країні[3]. 6 серпня 2011, Аш-Шабааб який контролював більшу частину Могадішо, відступив на південь на свої бази в Байдабо.

16 жовтня 2011 на півдні Сомалі почалася кенійська інтервенція (Операція Лінда Нчі). Безпосередньою причиною втручання було викрадення Аль-Шабааб на території Кенії двох іспанських активістів гуманітарної організації Лікарі без кордонів. Сомалійські повстанці вже викрадали іноземців в Кенії.

Колони військової техніки перетнули кордон з Сомалі в неділю. Мета рейду, як заявляла влада Кенії, витіснити формування «Аш-Шабаб» з прикордонних районів і запобігти проникненню бойовиків на кенійську територію. Ісламісти пригрозила помститися Кенії на її території, якщо та не виведе свої війська з Сомалі. Радикали оголосили «джихад» кенійським військовим, які спільно з силами уряду Сомалі проводять операцію зі знищення бойовиків «Аш-Шабааб».

Кенійська армія захопила терен колишнього Джубаленду і ще декілька теренів що були під владою фундаменталістів.

10 лютого 2012 групування об'єдналася з Аль-Каїдою, про що оголосив її лідер Айман аз-Завахірі.

28 вересня 2012 урядові війська Кенії і Сомалі відвоювали місто Кісмайо — останній великий населений пункт, який контролювало ісламістське угруповання «Аль-Шабааб», передає Reuters з посиланням на кенійське телебачення. З таким заявами 28 вересня виступив представник кенійських військових Сайрус Огун (Cyrus Oguna)[4]

У серпні 2014 року розпочалася Операція «Індійський Океан»[en], організована проурядовими силами Сомалі[5]. 1 вересня американський дрон випустив снаряд, який вбив лідера угруповання Ахмед Абді Годане[6].

Ця подія була сприйнята як велика перемога, і в очікуванні розсіювання основних сил і розколу угруповань, сомалійський уряд оголосив 45-денну амністію помірним бойовикам аш-Шабаб[7].

Проте «аш-Шабаб» знайшов опору серед кенійських мусульман і сомалійських біженців у Кенії, і зміг зібрати сили для подальшої війни на території Сомалі, а також для збільшення активності у Кенії[8].

2 квітня 2015 року бойовики угруповання «Аш-Шабаб» напали на будівлю університетського коледжу у кенійському місті Гарісса, загинули 147 осіб.

По відведенню ефіопських військ з Сомалі в 2016 році, аш-Шабаб активізується і частково повертає втрачені території. У жовтні 2016 року було зайнято міста Ет-Алі, Махас і Хальган провінції Хиран, а також місто Тайеглоу провінції Баколі[9].

У жовтні 2017 року понад 500 осіб загинули через подвійний вибух бомб у столиці Сомалі Могадішо.[10]

Напад на готель в Найробі, Кенія 15 січня 2019 р. відповідальність взяла на себе аль-Шабааб.[11][12]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. https://www.verfassungsschutz.de/embed/vsbericht-2019.pdf — С. 212.
 2. 'Somali link' as 74 World Cup fans die in Uganda blasts. BBC News. 12 lipca 2010. Архів оригіналу за 2012-08-23. Процитовано 15 lipca 2010. 
 3. Aid effort for drought-hit Horn of Africa must include long-term measures – UN. ONZ. Архів оригіналу за 2011-07-25. Процитовано 2012-10-23. 
 4. Somali, AMISOM forces on the outskirts of Kismayo. AMISOM. Процитовано 30 July 2014. 
 5. SOMALIA: President says Godane is dead, now is the chance for the members of al-Shabaab to embrace peace. Raxanreeb. 5 September 2014. Архів оригіналу за 2014-09-06. Процитовано 6 September 2014. 
 6. Pentagon Confirms Death of Somalia Terror Leader. Associated Press. 5 September 2014. Процитовано 6 September 2014. 
 7. US confirms death of Somalia terror group leader. Associated Press. 5 September 2014. Архів оригіналу за 2014-09-06. Процитовано 6 September 2014. 
 8. David Anderson Understanding al-Shabaab: clan, Islam and insurgency in Kenya
 9. Foxnews: Somalia’s al-Shabab in comeback, as Ethiopia pulls troops
 10. "Death toll from Somalia truck bomb in October now at 512: probe committee". Reuters. November 30, 2017.
 11. Kenya attack: Upscale Nairobi hotel complex under siege, with a blast and heavy gunfire. www.9news.com.au. Процитовано 2019-01-15. 
 12. Al-Shabaab claims responsibility for suicide bombing at Kenyan hotel complex - follow live. The Independent (en). 2019-01-15. Процитовано 2019-01-15. 

Ресурси Інтернету[ред. | ред. код]