Джамбалая

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джамбалая
Джамбалая
Тип Каша
Походження  Луїзіана
Необхідні компоненти рис
Джамбалая

Джамбалая (англ. Jambalaya) — креольська страва на основі рису.

Є версія, що назва цієї страви походить від французького jambon, що означає шинку. Дійсно, ця страва в класичному варіанті містить шинку або інші ковбаси, але сучасні версії можуть готуватися і без шинки, а наприклад, з рибою або морепродуктами.

Найчастіше так перекладають англійською мовою слово «плов».

Історія страви[ред. | ред. код]

Креольська джамбалая походить з французького кварталу Нового Орлеану. Джамбалая була спробою іспанців приготувати паелью у Новому Світі, де шафран не був легко доступним, так як імпортувався, тому помідори стали замінником шафрану. Йшов час, французький вплив в Новому Орлеані посилився, і прянощі з країн Карибського басейну остаточно перетворили цю паелью в унікальну страву.

У сучасній Луїзіані ця страва еволюціонувала в безліч варіацій.

Перша згадка назви «джамбалая» датується 1837 роком у виданні «Leis amours de Vanus; vo, Lou paysan oou théâtré ». В англійській мові це слово з'явилося в 1849 році в журналі «American Agriculturalist», на сторінці 161, де автор Солон Робінсон (Solon Robinson) згадує рецепт «Hopping Johnny (jambalaya)».

Вперше в куховарських книгах згадана з 1878 року — в «The Gulf City Cook Book», виданій в Алабамі.

У 1920-1930-х роках джамбалая переживає розквіт популярності, в основному завдяки дуже гнучкому рецептом. Страва містила рис і овочі без жодних надмірностей, що популяризувала рецепт серед незаможних верств населення.

У 1968 році губернатор штату Луїзіани Джон МакКітен проголосив місто Гонзалес світовою столицею Джамбалайї. Щовесни тут проводиться Фестиваль Джамбалаї.

Література[ред. | ред. код]

  • "JAM BOLAYA": Gulf City Cook Book (jpg). Fb &C Limited. 1878. ISBN 9781330084045.
  • Sigal, Andrew (2008), Jambalaya By Any Other Name (Microsoft PowerPoint ‘open’ XML), Culinary history

Посилання[ред. | ред. код]