Джамбія

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джамбія з Ємену
Продавець кинджалів джамбія на вулиці Таїза (Ємен)
Герб Оману

Джамбія (араб. جنبية‎) — східний кинджал з широким загнутим клинком без гарди. Елемент національного чоловічого костюму єменців. У Ємені джамбію носить більшість осіб чоловічої статі[1].

Кинджал Джамбія — неодмінний аксесуар чоловічого одягу. На півночі Ємену рідко на вулиці зустрінеш чоловіка без величезного кривого кинджала, який носиться засунутим за спеціальний ремінь з дубленої шкіри або дуже щільної тканини. Джамбію носять на поясі, трохи збоку, звідси і походить його назва від арабського слова «бік, сторона».[2].

Історія[ред. | ред. код]

Джамбія не змінює свого вигляду уже декілька тисячоліть. З найдавніших часів кинджали даного типу з широким двосічним загнутим лезом були широко поширеними у народів Близького та Середнього Сходу[2] та зокрема у Персії, арабських країнах та у Індії. У зв'язку з традиціями та заборонами ісламу, на арабських кинджалах не допускалося зображення тварин, птахів та людей.

На ранніших (періоду XVIII — першої половини XIX століть) джамбіях були ребра у середині для надання жорсткості та міцності, а ріжучі краї клинка робились сильно вираженими. Для пізнішого (рубіж XIXXX століть) виробництва характерні слабко виражені кромки та середнє ребро клинка, швидше за все, у цей час вони виготовлялись формально, як традиційні ознаки.

До нашого часу джамбія збереглася лише у Ємені.[2]

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Кинджал-джамбію зображено на прапорі та гербі Оману.

Джамбія у масовій культурі[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Ильясов Д. Р. «Йеменская джамбия. Традиции Счастливой Аравии». — Тамбов: Издательский дом ТГУ им. Г. Р. Державина, 2010.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Павел Густерин. Йеменцы (рос.). www.islam-info.ru. Архів оригіналу за 7 березня 2016. 
  2. а б в Йемен. Йемен Рукотворные и нерукотворные сооружения. Джамбия. (рос.). GID TRAVEL. Архів оригіналу за 5 березня 2016.