Джанібек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Умовний портрет Джанібека у Каталанському атласі

Джалал уд-Дін Махмуд Джанібек (тат. Canibək, д/н — 1357) — хан Золотої Орди з 1342 до 1357 року.

Життєпис[ред.ред. код]

Походив з роду Чингізидів. Син Узбек-хана. Прийшов до влади, вбивши своїх братів Тінібека та Хизра. Під час свого правління Джанібек активно втручався у справи Руських князівств та Литви. Підтримував великих московських князів Сімеона Гордого та Івана II проти посилення Тверського князівства.

Водночас воював з генуезькими містами у Криму. 1343 року взяв в облогу місто Кафа, яка виявилася невдалою. У 1345 році Джанібек знову вирішив захопити Кафу, але штурм міста знову був невдалим через спалах моровиці серед золотоординських військ. Тоді Джанібек наказав за допомогою катапульти закинути до Каффи трупи померлих від моровиці у спробі здолати захисників, але марно. Втім, моряки та солдати Генуї занесли Чорну смерть до Європи.

1349 року, як верховний володар улусу Джучі в обмін на данину відступив права на Галичину польському королю Казимиру ІІІ, який проголосив себе «паном Руської землі».

У 1346–1353 роках моровиця, що прийшла з Китаю Шовковим шляхом, практично спустошила всі міста Золотої Орди. Значна частина населення перекочувала до пониззя Дону та Дніпра. Все це послабило економічне та військове становище країни.

1355 року литовський князь Ольгерд підкорив міста Чернігівщини, які були до того під владою Золотої Орди.

Зменшення населення, впливу на південноруські міста викликало зменшення доходів ханської скарбниці. Джанібек був вимушений збільшувати податки, вести нові війни для розширення земель та нових підданців.

1356 року почав військову кампанію в Азербайджані, розбив армію володаря Мелік Ашрафа, завоювавши Тебріз, намісником в якому зробив свого сина Бердібека. Після цього рушив проти Улуса Чагатаю. Його правитель, Шейх Увайс, вимушений був визнати владу Золотої Орди. Джанібек заявив, що три улуси Монгольської імперії тепер під його контролем.

1357 року захворів. Скориставшись цим, його син Бердібек захопив у країни владу, вбивши батька та 12 братів.

Джерела[ред.ред. код]