Джеймс Генрі Брестед

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джеймс Генрі Брестед
James Breasted.jpg
Джеймс Брестед в Чикаго, 1928 рік
Народився 27 серпня 1865(1865-08-27)
Рокфорд, США
Помер 2 грудня 1935(1935-12-02) (70 років)

Громадянство США
Alma mater Берлінський університет
Галузь наукових інтересів єгиптологія, археологія
Заклад Чиказький університет
Відомий завдяки: Родючий півмісяць

Джеймс Ге́нрі Бре́стед (англ. James Henry Breasted; 27 серпня 1865, Рокфорд2 грудня 1935) — американський археолог та історик, який займався питаннями єгиптології, а також вливом цивілізацій Стародавнього Ближнього Сходу на становлення західної і православної цивілізацій. Його праці також торкалися інших важливих аспектів історії Стародавнього Сходу (зокрема, він запропонував термін «Родючий півмісяць»).

Біографія[ред.ред. код]

Джеймс Генрі Брестед народився в Рокфорді, штат Іллінойс. Спочатку працював клерком в місцевій аптеці і в 1882 році отримав диплом фармацевта. Подальшу освіту він здобув в Північому цетральному коледжі (1888) і богословській семінарії Чикаго (де вивчив свою першу східну мову — древньоєврейську). Потім закінчив Єльський університет (1891), де зацікавився єгиптологією, і продовжив навчання у німецького історика Адольфа Ермана в Берлінському університеті (18921894). В 1894 році Брестед став викладачем Чиказького університету, в 1905 отримав звання професора єгиптології і східної історії. В 1919 році американський єгиптолог став засновником Орієнтального інституту (Інституту східних культур) в Чикаго — першого закладу в Новому Світі, що спеціалізувався на єгиптології, який згодом перетворився на один із провідних світових центрів орієнталістики. Брестед був дійсним членом Академії наук США з 1923 року. Він помер від пневмонії в 1935 році, повертаючись з Єгипту, і був похований в рідному місті Рокфорді. На місці його поховання було встановлено пам'ятник у формі кубу з асуанського граніту, подарований урядом Єгипту.

Праці[ред.ред. код]

Головним твором Брестеда була його «Історія Єгипту від прадавніх часів до перського завоювання» (A History of Egypt, 1905), яка зберігає свою цінність до сих пір і є однією із основних фундаментальних праць, що охоплюють всю історію Стародавнього Єгипту. Його перу належать також такі твори, як «Древні пам'ятники Єгипту» (Ancient Records of Egypt, 1907) і «Прадавні часи» (Ancient Times, 1916).

Література[ред.ред. код]

  • Брэстед Дж. Г., Тураєв Б.О. «История Древнего Египта». — Минск: Харвест, 2004