Джейн Остін

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Джейн Остін
Jane Austen
Портрет Джейн Остін
Портрет Джейн Остін
Дата народження 16 грудня 1775(1775-12-16)
Місце народження Стевентон (Гемпшир)
Дата смерті 18 липня 1817(1817-07-18) (41 рік)
Національність англійка
Громадянство Велика Британія Велика Британія
Мова творів англійська
Рід діяльності письменниця
Напрямок реалізм
Жанр роман
Автограф: Автограф

Джейн Остін (англ. Jane Austen, 16 грудня 1775 — 18 липня 1817) — англійська письменниця. Відзначалася реалістичним, але іронічним і навіть кусючим стилем.

Героїні творів Остін — сучасні їй панянки із верстви не дуже заможних дворянських родин, а головна тема творчості письменниці — мораль англійського суспільства ранньої індустріальної епохи.

Життєпис[ред.ред. код]

Життя письменниці напрочуд безподійне. Вона народилася в сім'ї священика англіканської церкви в Стевентоні, Гемпшир. Її батьки належали до стану дрібного дворянства (джентрі). Джейн мала шість братів і сестру Касандру, яка була її найближчою подругою протягом всього життя. Освіту письменниця отримала в основному дома. Її батько був добре освіченою людиною, мав невеличку школу для кількох хлопчиків при церковній парафії.

Попри високу дитячу смертність в ті роки, усі діти в родині вижили. Старший брат, Джеймс, мав схильність до літературних занять: писав вірші, прозу, але пішов по стопах батька. Про другого брата, Джорджа, вважали за краще в сім'ї не говорити: він був психічно неповноцінним, говорити так і не навчився. Заради нього Джейн вивчила азбуку німих. Третього брата, Едварда, усиновили багаті бездітні родичі Остінів Найти, що відкрило перед ним широкі можливості — з класу джентрі він перейшов в клас нобіліті.

Найяскравіша і романтичніша доля була у четвертого, улюбленого брата Джейн Остін, Генрі Томаса. Він був людиною захоплень і не дуже практичним, перепробував за своє життя чимало професій: служив в армії, був банкіром, спочатку успішним, але потім розорився, прийняв сан. Одружений він був з Елізою де Фейд, вдовою французького дворянина, що закінчив свої дні на гільйотині. Еліза доволі сильно вплинула на Джейн. Саме Елізі вона зобов'язана непоганим знанням французької мови і французьких авторів: Ларошфуко, Монтеня, Лабрюєра, а також любов'ю до театру.

Два інші брати, Френсіс і Чарльз, були моряками, дослужилися до адміральських чинів.

Але особлива дружба зв'язувала Джейн з сестрою Кассандрою. З нею вона ділилася усіма своїми задумами і посвячувала у свої секрети. Кассандра, звичайно ж, знала ім'я людини, якій зберігала вірність Джейн Остін, на руках Кассандри Джейн померла. Кассандра, як і сестра, заміж не вийшла. Її обранець, молодий священик Томас Фаул, помер від жовтої лихоманки у Вест-Індії, куди відправився в надії заробити грошей на майбутнє весілля. Коли його не стало, Кассандрі були лише двадцять чотири роки.

У 1802 році родина переїхала в місто Бат, а в 1809 в містечко Чаутон. Живучи в Чаутоні, Джейн почала публікувати свої твори. Вона не вийшла заміж, хоча й отримувала пропозицію принаймні один раз.

Писала Джейн майже все життя, та публікуватися почала лише після того, як їй виповнилося 35. Її романи — результат тривалої роботи. Кілька з них були опубліковані посмертно, кілька залишилися незавершеними, оскільки письменниця захворіла й померла доволі рано.

Успіх у читачів і критиків[ред.ред. код]

Джейн Остін не здобула великої слави за свого життя. Протягом півстоліття після смерті її читали мало, хоча почала утворюватися група палких шанувальників. Увага до Остін відродилася в кінці дев‘ятнадцятого століття, і кількість літературних публікацій, присвячених аналізу її творчості, збільшилась, продовжуючи зростати й досі.

Твори Джейн Остін неодноразово екранізувалися, часто кінофільми за мотивами її романів здобували престижні нагороди.

У національному опитуванні «Найулюбленіші книги Британії», яке проводила телекорпорація BBC в 2003 році, роман Джейн Остін «Гордість і упередження» посів друге місце, поступившись лише «Володарю Перснів» Толкіна.

Твори[ред.ред. код]

У творчості Остін можна виділити два періоди: у 1795–1798 були створені ранні романи; 1811–1816 — період написання романів, які згодом прославилися, таких як «Гордість і упередження» і «Розум і почуття».

Юнацькі твори[ред.ред. код]

  • Три сестри (The Three Sisters)
  • Любов і дружба (Love and Friendship), зі знаменитою друкарською помилкою в слові «friendship» у назві (freindship).
  • Історія Англії (The History of England)
  • Прекрасна Кассандра (The Beautiful Cassandra)

Романи[ред.ред. код]

Незавершені твори[ред.ред. код]

  • Леді Сюзан (Lady Susan), епістолярний роман, незавершений
  • Вотсони (The Watsons), незавершений
  • Сандітон (Sanditon), незавершений
  • Замок Леслі (Lesley Castle)

Цікавий факт[ред.ред. код]

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]