Дженга (гра)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дженга
Jenga distorted.jpg
Оригінальна дженга з дерева
Кількість гравців 2-4
Вік гравців 8+
Час гри 5-10 хвилин
Необхідні здібності спритність рук

Дженга (англ. Jenga) — настільна гра, що винайдена Леслі Скотт і розповсюджується компанією Parker Brothers (підрозділ Hasbro). Гравці по черзі дістають блоки з основи вежі і кладуть їх на верх, роблячи вежу все більш високою і все менш стійкою. Слово jenga - це наказовий спосіб від kujenga, в перекладі з суахілі означає «будувати»[1].

Правила гри[ред. | ред. код]

У грі беруть участь 54 (іноді 48 або 60) дерев'яних блоки. Довжина кожного блоку в три рази більше його ширини, а висота трохи більше половини його ширини. Для початку гри треба побудувати вежу висотою в 18 (16 або 20 у випадках, коли брусків 48 або 60 відповідно) поверхів. Кожен поверх складається з трьох блоків, покладених впритул і паралельно один одному. Блоки кожного наступного поверху кладуться перпендикулярно блокам попереднього поверху.

Після того, як вежа збудована, гравці починають ходити. Першим ходить той, хто будував вежу. Хід у грі Дженга складається з витягування одного блоку з будь-якого рівня (за винятком того, що прямо під недобудованим верхнім) вежі і подальшого його розміщення нагорі вежі так, щоб його було можливо завершити (не можна добудовувати поверхи під незавершеним верхнім рівнем). Для вилучення блоку дозволено використовувати тільки одну руку; друга рука теж може використовуватися, але доторкатися до вежі одночасно можна тільки однією рукою. Блоки можна підштовхувати, щоб знайти той, який вільніше всього сидить. Будь-який зрушений з місця блок можна залишити на місці і не продовжувати його діставати, якщо це призведе до падіння вежі. Хід закінчується тоді, коли наступний гравець доторкнеться до вежі, або коли пройде 10 секунд, в залежності від того, яка подія станеться раніше.

Гра закінчується тоді, коли вежа падає. Падінням вежі вважається падіння будь-якого блоку крім того, який гравець в даний хід намагається розташувати нагорі вежі. Переможеним вважається той, у чий хід відбувся обвал вежі. Однак якщо впало кілька блоків, то гравці можуть за бажанням продовжити гру.

Походження[ред. | ред. код]

Дженга була придумана Леслі Скотт[2] у 1983 році. В основу дженги лягла гра, придумана її родиною на початку 1970-х, в якій використовувалися дитячі дерев'яні кубики. Незважаючи на британську національність, Скотт народилася в Східній Африці і виховувалася двома мовами одночасно - англійською та мовою суахілі. Скотт розробила і запустила гру, яку вона назвала «Дженга», в 1983 коли працювала в компанії London Toy Fair[3] і продавала її через свою компанію - Leslie Scott Associates.

Український аналог Дженги - гра Вежа[4], яка виробляється з міцних порід дерева (ясена) та має схожі правила гри.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Play Stuff Blog » Archives » Jenga. Jenga? Jenga! | National Museum of Play. www.museumofplay.org. Процитовано 2015-07-29. 
  2. Walsh, Tim. The Playmakers: Amazing Origins of Timeless Toys. Atlas Books. с. 244. 
  3. Scott, Leslie. About Jenga: The Remarkable Business of Creating a Game that Became a Household Name. Greenleaf Book Group Press. 
  4. Настільна гра Дженга класична › Крутиголовка. golovolomka.in.ua. Процитовано 2015-07-29. [недоступне посилання з липень 2019]