Джессор (бенгальською: যশোর, вимовляється як Jaw-shore, англізоване: Jessore), офіційно пишеться як Jashore District з квітня 2018 року[1][2][3] — округ у південно-західному регіоні Бангладеш. Межує з Індією на заході, з районами Кхулна і Сатхіра на півдні, з Кхулна і Нараїл на сході та з районами Дженайда і Магура на півночі. Столицею округу є Джессор.
Район Джессор був заснований у 1781 році. Він складається з 8 муніципалітетів, 8 упазіл, 92 спілок, 1329 муз, 1477 сіл і 120 махал. Упазіли: Абхайнагар Упазіла, Багерпара Упазіла, Чаугачха Упазіла, Джессор Садар Упазіла, Джхікаргачха Упазіла, Кешабпур Упазіла, Манірампур Упазіла та Шарша Упазіла.
Район Джессор колись належав стародавньому Джанападі Ванги (বঙ্গ) Джанапада. У 15 столітті Джессор входив до складу королівства Пратападітья. Потім його завоювали Моголи.
Британська адміністрація була остаточно встановлена в окрузі Джессор у 1781 році, коли генерал-губернатор наказав відкрити суд у Муралі поблизу Джессор. У 1947 році Джессор був розділений між Індією та (тоді) Пакистаном. За винятком тана Бангаон і Гайгхата, округ став частиною Східного Пакистану[4].
Бенгальські солдати, дислоковані в містечку Джессор, повстали проти пакистанської армії 29 березня 1971 року. Їх очолювали капітан Хафіз Уддін і лейтенант Анвар у повстанні, де було вбито 300 солдатів. Повстанці вбили 50 пакистанських солдатів з кулемета в Чанчарі.
Район Джессор охоплює 2606,98 км2. Він межує з районами Дженайдаха і Магура на півночі, районами Сатхіра і Кхулна на півдні, районами Нараїл і Кхулна на сході та районами Північний 24 Парганас і Надія в Західній Бенгалії Індії на заході. Основними річками, що протікають через цей регіон, є Бхайраб, Тека, Харі, Шрі, Апарбхадра, Харіхар, Бурібхадра, Чітра, Бетна, Копотакхо та Муктешварі[5][6].
↑Mahibullah Siddiqui (2012). Jessore District. У Arif Hossain and Ahmed A. Jamal. Banglapedia: National Encyclopedia of Bangladesh (вид. Second). Asiatic Society of Bangladesh.