Джессі Леонард Грінстейн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Джессі Леонард Грінстейн (англ. Jesse Leonard Greenstein; 15 жовтня 190921 жовтня 2002) — американський астроном, член Національної АН США (1957).

Родився в Нью-Йорку. У 1929 закінчив Гарвардський університет. Потім зайнявся підприємницькою діяльністю. У 1934-1937 продовжував вивчення астрономії в Гарварді. У 1937-1948 працював в Єркській обсерваторії, в 1939-1948 - також в обсерваторії Мак-Доналд. З 1948 - співробітник обсерваторій Маунт-Вілсон і Маунт-Паломар, з 1949 - також професор Каліфорнійського технологічного інституту.

Наукові роботи відносяться до фізики зірок і міжзоряного середовища. У низці статей, опублікованих в 1930-і роки, розглянув деякі питання теорії взаємодії випромінювання і розрідженої речовини в міжзоряному просторі - міжзоряне поглинання і закон почервоніння світла зірок, світловий тиск в галактичних туманностях. У 1937 зробив одну з перших спроб визначити переважні розміри пилових частинок в міжзоряному просторі шляхом порівняння теоретичних розрахунків із спостережуваною залежністю міжзоряного поглинання світла від довжини хвилі. За допомогою небулярного спектрографа займався разом з Л.Гіні (en:Louis G. Henyey) дослідженням дифузного випромінювання в Галактиці і деяких слабких туманностей. Спільно з Гіні сконструював світлосильну ширококутну камеру, з якою отримав серію фотографій Чумацького Шляху.

З 1939 інтереси Грінстейна концентруються на зоряній спектроскопії, особливо на вивченні хімічного складу зоряних атмосфер. Визначив хімічний і ізотопний склад багатьох нормальних і пекулярних зірок. Ці роботи були частиною розробленою ним спільно з В.А.Фаулером великої програми вивчення процесів утворення і еволюції хімічних елементів у Всесвіті шляхом зіставлення хімічного складу зірок різного віку. Грінстейн виконав обширні спектроскопічні спостереження вироджених зірок. Розробив спектральну класифікацію білих карликів, визначив температури, радіуси і маси великого їх числа. У 1951 спільно з Л.Спітцером (і незалежно від А.Я.Кіппера) вказав на важливу роль у формуванні оптичного континууму туманностей механізму двохфотонного випромінювання при переходах з другого рівня атома водню. Брав участь в перших роботах з оптичного ототожнення зіркоподібних радіоджерел (квазарів), з ототожнення їхніх спектрів і пояснення природи їхнього червоного зсуву. Запропонував механізм виникнення міжзоряної поляризації випромінювання зірок за рахунок переважної орієнтації порошинок під дією міжзоряного магнітного поля (механізм Дейвіса - Грінстейна).

Член Королівського товариства Бельгії в Льєжі.

Медаль Кетрін Брюс Тихоокеанського астрономічного товариства (1971), Золота медаль Лондонського королівського астрономічного товариства (1975), медаль Льєжського університету (1975).

Астероїд 4612 Greenstein названий на його честь.

Посилання[ред.ред. код]