Джон Донн

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джон Донн
John Donne
Худ Ісаак Олівер.Джон Донн, 1616 рік.
Ім'я при народженні John Donne
Народився 22 січня 1572(1572-01-22)
Лондон
Помер 31 березня 1631(1631-03-31) (59 років)
Лондон
·рак шлунка
Поховання собор Святого Павла
Громадянство Англія Англія
Діяльність Священик, поет
Сфера роботи художня література[d]
Alma mater Кембриджський університет
Мова творів англійська[1][2]
Напрямок маньєризм
Жанр проповідь
Конфесія англіканство[2]
Батько John Donned[3]
Мати Elizabeth Heywoodd[3]
Родичі Jasper Heywoodd
У шлюбі з Anne Mored[3]
Діти George Donned[3], John Donned[3], Bridget Donned[3], Constance Donned[3], Margaret Donned[3] і Elizabeth Donned[3]

CMNS: Джон Донн у Вікісховищі
Q:  Висловлювання у Вікіцитатах

Джон Донн (англ. John Donne; 22 січня 1572, Лондон — 31 березня 1631) — англійський поет, найбільший представник метафізичного напряму. Автор низки любовних віршів, елегій, сонетів, епіграм, а також релігійних проповідей.

Дещо про добу Джона Донна[ред. | ред. код]

Дослідники досі сперечаються, як означити добу, в яку жив і творив Донн. Кажуть про Пізнє Відродження в Англії, про бароко (твердження Йосипа Бродоського) і також маньєризм.

В історії було декілька країн, у яких різні стилістичні напрямки наклалися один на один через досить швидий розвиток країни. При цьому одні стильові системи прийшли з запізненням, інші — вчасно, що й породило суміш. У мистецтві Венеції XVI століття співіснували Пізнє Відродження (картини Тиціана, Веронезе) і маньєризм (Тінторетто, ранні твори Ель Греко) водночас. Тиціан боляче розставався з надбанням Високого Відродження, так і не перейшовши на позиції маньєризму до кінця життя. Усі портрети пензля Тінторетто належать Пізньому Відродженню. Але водночас, ніяк не схаменувшись, він творить релігійні й міфологічні картини з усіма ознаками маньєризму. Йому в цьому абсолютно наслідував Ель Греко у венеціанський період життя.

Схожа ситуація прослідковується і в літературі Англії на зламі XVI—XVII століть. Ранній Шекспір і Бен Джонсон (1573—1637) — це Відродження, Джон Донн (1572—1631) — маньєризм, хоча це люди однієї доби і майже одного покоління. Джон Донн молодший за Шекспіра лише на 8 років і майже одноліток Бена Джонсона.

Більшу ясність у проблему вносить В. Муравйов, що подав тлумачення маньєризму: «Маньєризм мав гостре, майже болюче відчуття історії (і плину часу). Не дивно, що початок історії мистецтв заснували художники-маньєристи… Літературу маньєризму відрізняє надзвичайна метафоричність у суміші із занадто зниженим оповіданням, гра зі словом (еквілібристика), жага до оксюморонів і антитез, гіперболи і гротеску. Притаманне маньєризму експериментальне змішування жанрів і використання засобів різних мистецтв відкрило шлях до оновлення існуючих жанрів і породило нові. Особливим досягненням маньєризму (в драмі) стало створення трагікомедії». Навіть у Шекспіра «Ромео і Джульєтта» починається як комедія, а закінчується як трагедія.

Біографія[ред. | ред. код]

Джон Донн у молоді роки (близько 1595 року, Національна галерея (Лондон))
Бюст Джона Донна біля собору святого Павла в Лондоні (скульптор Метью Блек).

Джон Донн народився 22 січня[5] 1572 року[6] в католицькій родині і виховувався у дусі католицизму. Його мати, прямий нащадок сестри Томаса Мора, була молодшою ​​дочкою Джона Хейвуда, драматурга і автора епіграм. Його батько, який, за словами першого біографа Донна, Ісаака Волтона, «походив із дуже давнього роду в Уельсі», був успішним лондонським купцем. Джону було чотири роки, коли помер його батько, і незабаром після цього його мати вийшла заміж за доктора Джона Сімінгса, який допоміг їй підняти дітей. Джон вчився в Оксфордському й Кембриджському університетах, але ані там, ані там не отримав диплома: в протестантській Англії діяли обмеження, введені для католиків.

У 1596—1597 роках Джон Донн подорожував європейським континентом, супроводжуючи графа Ессекса і Волтера Релі в військових операціях проти Іспанії. Вже тоді він писав успішно вірші, що розходились у рукописах. Джон Донн не мав великої прижиттєвої слави як поет, та й не ставив мети уславитися. Він не друкував свої вірші за життя — перше друковане видання побачило світ лише через 2 роки по смерті творця.

Як усіх молодих, його приваблював світ і подорожі. Є свідчення, що Донн подорожував Іспанією і дістався Італії. Потім повернувся в Англію, де влаштувався на роботу секретарем у впливового придворного, сера Томаса Еджертона, лорда-охоронця Великої печатки. Закохавшись у племінницю патрона, 17-річну Анну Мор, таємно і без дозволу родини узяв з нею шлюб. Коли Еджертон дізнався про це, то вигнав Донна і сприяв його арешту і ув'язненню. Звільнившись із в'язниці, Донн разом з Анною поселяється в маєтку її родичів у графстві Суррей. У цей же час поет, прагнучи поправити свій матеріальний стан, створює антикатолицький твір «Ignatius his Conclave». Джон Донн упродовж 10 років зазнавав безгрошів'я.

Нові напрямки[ред. | ред. код]

Яків І Стюарт (король Англії)

Лише у 1609 році багатий батько дружини Донна визнав законним їх шлюб. Джон багато займався богослов'ям. Його полемічні здібності забажав використати проти католиків сам Яків I (король Англії). Донн пішов на компроміс заради матеріального забезпечення себе і родини, погодився на перехід в англіканство. До того ж король прагнув бачити Джона проповідником-англіканцем, а тому забороняв надавати йому світські посади. Джон підкорився волі монарха. Його проповіді збирались послухати усі поціновувачі літератури і записували їх. Збережено близько 160 проповідей Джона Донна. Їх передав до друку син Джона, бо це теж література.

У 1611 році Донн створює «Анатомію світу», в 1612 році — «Розвиток душі». Двічі (у 1601 і 1614) Донн стає депутатом парламенту. Його сім'я швидко зростає — протягом кількох років у Анни практично щорічно народжується по дитині. Джон Донн мав 12 дітей. У 1617 році Анна помирає після чергових пологів, і з того часу тон творів Донна стає похмурим.

У 1621 році Донн отримує чин настоятеля собору святого Павла в Лондоні.

Донн помер 31 березня 1631 року. Безпосередньо перед смертю він прочитав власну похоронну проповідь і заповів створити власний портрет-надгробок у савані.

Посмертна слава[ред. | ред. код]

На честь Джона Донна названий кратер на Меркурії. Серед перекладачів віршів Джона Донна в ХХ столітті — нобелівський лауреат Йосип Бродський.

Проза[ред. | ред. код]

 • Шість проповідей (1634)
 • П'ятдесят проповідей (1649 р.)
 • Парадокси, проблеми, реферати, персонажі (1652)
 • Ессеї в божественності (1651 р.)
 • Проповіді ніколи не були опубліковані (1661)
 • Пороховий проповідник 1622 року Джона Донна (1996)
 • Поклоніння після виникнення подій та дуелі смерті (1999)

Примітки[ред. | ред. код]

 1. а б Bibliothèque nationale de France BNF: платформа відкритих даних — 2011.
 2. а б в ECARTICO
 3. а б в г д е ж и к Kindred Britain
 4. LIBRIS — 2012.
 5. Long, William J. (2013). English Literature: Its History and Significance for the Life of the English-Speaking World. Start Classics. ISBN 978-1-62793-876-1.
 6. За даними Encyclopedia Britannica Джон Донн народився між 24 січня і 19 липня 1572 року.

Посилання[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]