Джон Дуглас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Джон Едвард Дуглас (нар. 18 червня 1945, Нью-Йорк, США) — колишній спецагент ФБР, один з перших кримінальних профайлерів, автор кримінальної психології.

Біографія[ред.ред. код]

Ранні роки[ред.ред. код]

Джон Дуглас народився в Бруклін, Нью-Йорк. Чотири роки (1966–1970) служив у Військово-повітряних силах США. Бакалавр соціології та фізичної культури Східного Університету Нью Мексико, магістр по напрямку психології та психологічного консультування університету Вісконсін-Мілуокі, має ступінь спеціаліста по напрямку управління та контролю за навчанням дорослих, також має степінь доктора наук по порівняльній методиці класифікації вбивств для офіцерів поліції Південно-східного університету «Nova».

Кар'єра[ред.ред. код]

Дуглас приєднався до ФБР в 1970. Його першим призначенням був Детройт, Мічиган, де він приєднався до місцевої команди SWAT ФБР як снайпер, а пізніше працював спеціалістом з переговорів зі злочинцями, що утримують заручників. В 1997 Дуглас перевівся до Відділу поведінкового аналізу ФБР, де він викладав методику проведення переговорів з терористами, що тримають заручників та практикував кримінальну психологію в Академії ФБР в Квантико, (Вірджинія) для нових спеціальних агентів фБР, польових агентів та офіцерів поліції з усіх штатів. Він розробив Програму Кримінального Профілювання. Згодом отримав посаду начальника Відділу підтримки розслідувань, підрозділу Центру Аналізу Вбивств З Особливою Жорстокістю.

Під час подорожі по всій країні, коли Дуглас проводив інструктажі для поліцейських, він почав брати інтерв'ю в серійних вбивць та інших жорстоких сексуальних маніяків по різним тюрмам. Йому вдалося взяти інтерв'ю для свого дослідження у самих відомих злочинців, таких як Девід Берковіц, Тед Банді, Джон Уейн, Чарлз Менсон, Артур Бремер, Деніс Рейдер, Сара Джейн Мур, Едмунд Кемпер, Річард Спек та ін.

Він використовував інформацію, що добув з інтерв'ю, у своїй книзі Crime Classification Manual: A Standard System for Investigating and Classifying Violent Crimes.

Профілювання[ред.ред. код]

Дуглас вивчав місця скоєння вбивств і створював профілі вбивць, описуючи їх поведінку, їх спосіб дії та автограф, намагаючись передбачити їхні наступні кроки. У випадках, де його праця допомагала впіймати злочинця, він створював стратегії допитів та сама брав в них участь. В часи розробки концепції кримінального профілювання, робота Дугласа неодноразово була скептично сприйнята його колегами. Згодом і міліція, і ФБР зрозуміли, що він розробив дієву зброю для затримання злочинців. Після його відставки з ФБР, Дуглас отримав славу автора серії книг, що стосуються профілювання. Джон Дуглас і сьогодні консультує детективів, що звертаються до нього з питань профілювання злочинців.

Цікаві факти[ред.ред. код]

Джон Дуглас є прототипом Джека Кроуфорда, героя новел Томаса Харріса «Червоний Дракон» та Мовчання ягнят.