Джон Дуглас

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Джон Едвард Дуглас (нар. 18 червня 1945, Нью-Йорк, США) — колишній спецагент ФБР, один з перших кримінальних профайлерів, автор кримінальної психології.

Біографія[ред. | ред. код]

Ранні роки[ред. | ред. код]

Джон Дуглас народився в Бруклін, Нью-Йорк. Чотири роки (1966–1970) служив у Військово-повітряних силах США. Бакалавр соціології та фізичної культури Східного Університету Нью Мексико, магістр по напрямку психології та психологічного консультування університету Вісконсин-Мілуокі, має ступінь спеціаліста по напрямку управління та контролю за навчанням дорослих, також має степінь доктора наук по порівняльній методиці класифікації вбивств для офіцерів поліції Південно-східного університету «Nova».

Кар'єра[ред. | ред. код]

Дуглас приєднався до ФБР в 1970. Його першим призначенням був Детройт, Мічиган, де він приєднався до місцевої команди SWAT ФБР як снайпер, а пізніше працював спеціалістом з переговорів зі злочинцями, що утримують заручників. В 1997 Дуглас перевівся до Відділу поведінкового аналізу ФБР, де він викладав методику проведення переговорів з терористами, що тримають заручників та практикував кримінальну психологію в Академії ФБР в Квантико, (Вірджинія) для нових спеціальних агентів фБР, польових агентів та офіцерів поліції з усіх штатів. Він розробив Програму Кримінального Профілювання. Згодом отримав посаду начальника Відділу підтримки розслідувань, підрозділу Центру Аналізу Вбивств З Особливою Жорстокістю.

Під час подорожі по всій країні, коли Дуглас проводив інструктажі для поліцейських, він почав брати інтерв'ю в серійних вбивць та інших жорстоких сексуальних маніяків по різним тюрмам. Йому вдалося взяти інтерв'ю для свого дослідження у найвідоміших злочинців, таких як Девід Берковіц, Тед Банді, Джон Уейн, Чарлз Менсон, Артур Бремер, Деніс Рейдер, Сара Джейн Мур, Едмунд Кемпер, Річард Спек та ін.

Він використовував інформацію, що добув з інтерв'ю, у своїй книзі Crime Classification Manual: A Standard System for Investigating and Classifying Violent Crimes.

Профілювання[ред. | ред. код]

Дуглас вивчав місця скоєння вбивств і створював профілі вбивць, описуючи їх поведінку, їх спосіб дії та автограф, намагаючись передбачити їхні наступні кроки. У випадках, де його праця допомагала впіймати злочинця, він створював стратегії допитів та сам брав в них участь. В часи розробки концепції кримінального профілювання, робота Дугласа неодноразово була скептично сприйнята його колегами. Згодом і поліція, і ФБР зрозуміли, що він розробив дієву зброю для затримання злочинців. Після його відставки з ФБР, Дуглас отримав славу автора серії книг, що стосуються профілювання. Джон Дуглас і сьогодні консультує детективів, що звертаються до нього з питань профілювання злочинців.

Цікаві факти[ред. | ред. код]

Джон Дуглас є прототипом Джека Кроуфорда, героя новел Томаса Харріса «Червоний Дракон» та Мовчання ягнят.