Очікує на перевірку

Джордж Вокер Буш

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Джордж Вокер Буш
George Walker Bush
Джордж Вокер Буш
Джордж Вокер Буш
43-й Президент США
20 січня 2001 — 20 січня 2009
Віце-президент: Дік Чейні
Попередник: Білл Клінтон
Наступник: Барак Обама
46-й Губернатор Техасу
17 січня 1995 — 21 грудня 2000
Попередник: Енн Річардс
Наступник: Рік Перрі
 
Ім'я при народженні: англ. George Walker Bush
Народження: 6 липня 1946(1946-07-06) (78 років)
Нью-Гейвен
Коннектикут
Країна: США
Релігія: Єпископальна церква (19461977)
Методизм1977)
Освіта: Єльський коледж (1968), The Kinkaid Schoold (1961), Академія Філліпса (1964), Гарвардська школа бізнесу (1975), Davenport Colleged, St. Anthony Catholic Schoold і Єльський університет
Партія: Республіканська партія США
Рід: Бушіd
Батько: Джордж Герберт Вокер Буш
Мати: Барбара Буш
Шлюб: Лора Буш[1]
Діти: Барбара Пірс Буш (1981) (дочка)
Дженна Буш (1981) (дочка)
 
Військова служба
Роки служби: 19681973
Приналежність: Армія США
Рід військ: Національна гвардія США
Звання: Старший лейтенант
Битви: Війна у В'єтнамі
Автограф:
Нагороди:
Відзнака прославленій частині (США) Медаль за службу національній обороні (США) Відзнака «Експерт зі Стрільби» (США)
Орден Перемоги імені Святого Георгія
Орден Перемоги імені Святого Георгія
Орден Трьох зірок
Орден Трьох зірок
Орден Хреста землі МаріїdefaultКавалер ордена Хреста землі Марії 1 класу
Орден Хреста землі МаріїdefaultКавалер ордена Хреста землі Марії 1 класу

CMNS: Медіафайли у Вікісховищі

Висловлювання у Вікіцитатах

Джордж Во́кер Буш (6 липня 1946(1946-07-06), Нью-Гейвен, Коннектикут) — американський політик, 43-й президент Сполучених Штатів Америки.

Джордж Вокер Буш був обраний вперше 2000 та був переобраний 2004 року. Він обіймав посаду 47-го губернатора штату Техас з 1995 до 2000 року. Член Республіканської партії, він належить до одного з найвпливовіших з політичного погляду сімейств країни як син колишнього президента Джорджа Г. В. Буша і старший брат Джеба Буша, 43-го губернатора штату Флорида. Людина року за версією журналу Time в 2004.

За його президенством відбувся наймасштабніший терористичний акт 11 вересня 2001, що став найбільшим в історії за кількістю жертв. Після цього 25 листопада 2002 було створено Міністерство національної безпеки США та розпочата війна проти тероризму. Джордж Буш розпочав війну в Афганістані для скидання Талібана, знищення Аль-Каїди та захоплення Осаму бен Ладена. Ухвалив Патріотичний Акт для надання широких повноважень уряду та поліції з нагляду за громадянами та потенційними терористами. У 2003 відав наказ про напад на Ірак, що став початком війни в Іраку на підставі переконань, що режим Саддама Хусейна мав при собі зброю масового знищення, яка, втім, так і не була виявлена.

Був переобраний на другий термін в президентських виборах 2004, обігнавши демократа Джона Керрі. Другий термін виявився ще складнішими, ніж перший. Причиною тому стала повінь в Новому Орлеані у серпні 2005, через яку загинуло сотні людей. Уряд США зазнав величезних фінансових збитків в розмірі 81,2 млрд. доларів. Ще однією причиною невдач стала глобальна фінансова криза 2008, найгірша з часів Великої Депресії.

Він був одним з найпопулярніших та не популярних президентів в історії США. Отримав найвищі оцінки та підняття авторитету після теракту 11 вересня та в боротьбі проти тероризму, але в той же час мав найнижчі оцінки під час фінансової кризи 2007-2008. Президенство Джорджа Буша оцінюється як нижче-середнього, хоча публічна та наукова підтримка його президентства виросла після того, як він пішов з посту президента.

Ранні роки

[ред. | ред. код]
Джордж Вокер Буш у Національній гвардії Техасу

Дитинство Буша минуло в містах Мідленд і Х'юстон в штаті Техас. Він закінчив престижну приватну школу «Філіпс Академія» в Андовері, Массачусетс. 1968 року здобув ступінь бакалавра історії в Єльському університеті, де мав посередню успішність, але був популярним. У 19681973 роках служив в Національній гвардії. Був пілотом літака F-102 в Національній гвардії Техасу. У 19731975 роках вчився в Гарвардській школі бізнесу, здобув ступінь майстра ділового адміністрування (MBA). Потім повернувся в Мідленд, де працював в нафтовій галузі до 1986 року.

1977 року він познайомився з Лорі Велч, шкільною вчителькою і бібліотекаркою. Вони одружились і оселились у Мідленді.

Буш кілька разів активно брав участь в передвиборчих кампаніях батька, був його радником. 1978 року висунув свою кандидатуру на виборах в Палату представників Конгресу США від 19-го виборчого округу Конгресу, але не був обраний.

Буш із сім'єю переїхав до Вашингтона, округу Колумбія, 1988 року, щоб брати участь у передвиборчій президентській кампанії батька. Повернувшись до Техасу після кампанії, Буш придбав частину бейсбольної команди Техас Рейнджерс у квітні 1989 року, де він працював керівним партнером протягом п'яти років. Продаж частини Техас Рейнджерс приніс Бушу понад $15 мільйонів від його початкових інвестицій у $800 тис.

Виборчі посади

[ред. | ред. код]

46-й губернатор Техасу

[ред. | ред. код]

1994 року Буш був обраний губернатором Техасу. Як губернатор, Працював над навчальною реформою, шкільними фінансами та юридичною реформою і, використовуючи надлишок бюджету, провів найбільшу програму зниження податків ($2 млрд) в історії штату. Він був переобраний на посаду губернатора Техасу 1998 року.

43-й президент США

[ред. | ред. код]

Буш виграв президентські вибори 2000 року як кандидат від Республіканської партії, хоча результат і досі вважається суперечливим. Хоча він не отримав більшість голосів виборців, усе ж виграв завдяки системі представників у американській виборчій системі, після перемоги на менш ніж 0,1 % голосів у штаті Флорида. Як президент, Буш провів програму заниження податків на 1,3 трильйони доларів, програму перерозподілу фондів системи освіти відому як «Ніяка дитина не залишиться позаду» і доклав зусиль щодо приватизації систем медичної допомоги і соціального забезпечення. Буш також докладав зусилля, підтримавши такі популярні серед республіканців акти як «Акт заборони абортів частково народжених», «Засновані на вірі ініціативи добробуту», «Компроміс пальмової неділі» і запропонував «Федеральну шлюбну поправку», яка визначає шлюб як стосунки між одним чоловіком і однією жінкою і запобігає визнанню одностатевих шлюбів у Сполучених Штатах.

Буш і Ющенко, 4 квітня 2005

Після терористичних нападів 11 вересня 2001 року Буш оголосив світову війну проти тероризму і наказав вторгнення до Афганістану з метою скинення руху Талібан, знищення Аль-Каїди та захоплення Усами бін Ладена. Така відповідь на терористичні напади 9/11 привела до значного росту його популярності. З приводу контролю іракської зброї масового знищення Буш наказав вторгнення до Іраку, хоча інспекції, які велися у той час, ще не закінчилися і зброя масового знищення, яку США намагалися захопити, ніколи не була знайдена. Слідом за скиданням уряду Саддама Хусейна в Іраку, Буш започаткував програму встановлення демократії на Близькому сході, особливо в Афганістані та Іраку. Називаючи себе «військовим президентом», Буш виграв президентські вибори 2004 року після інтенсивної та насиченої виборчої кампанії.

Починаючи з переобрання, Буш одержує все більшу і запеклішу критику, навіть від колишніх союзників, як за його керування операцією в Іраку і за зловживання щодо ув'язнених у в'язниці Абу-Граїб та таборі Гуантанамо, так і щодо таких внутрішньополітичних питань як заборона дослідження стовбурових клітин, дуже повільну допомогу постраждалим від урагану «Катріна», нагляд за громадянами з боку Агентства національної безпеки, дефіцит бюджету, номінацію Гаррет Мієрс і низку скандалів, наприклад, звинувачення в корупції Джека Абрамоффа і можлива фальсифікація даних щодо наявності зброї масового знищення у Іраку. Згідно з опитуваннями, його популярність значно знизилася (станом на 2006).

Політика стосовно України

[ред. | ред. код]

Відносини США з українською владою в останні роки правління президента Л. Кучми, коли зростали авторитарні тенденції і відбувалися грубі порушення демократичних засад, теж склалися непросто. Натомість адміністрація Дж. Буша-молодшого підтримувала Помаранчеву революцію в Україні. Відносини між Україною та Америкою активно розвивались. США підкреслювали свою зацікавленість у сильній, незалежній та демократичній Україні. США надали новому керівництву України значну політичну підтримку і на міжнародній арені, і в сфері двосторонніх відносин. У квітні 2005 р. новообраний президент України Віктор Ющенко, перебуваючи з офіційним візитом у США, провів переговори з президентом Дж Бушем-молодшим та іншими офіційними особами, виступив із промовою на спільному засіданні обох палат конгресу. До речі, така можливість надається іноземним політикам лише у виняткових випадках. Упродовж наступних років президент В. Ющенко неодноразово відвідував США з офіційними або робочими візитами. Відтоді американо-українські відносини покращились.[станом на коли?] 2006 р. США скасували поправку Джексона-Веніка до Закону про торгівлю США (1974) для України, що сприяло поліпшенню торговельних зв'язків між обома країнами. 2008 року американо-український товарооборот перевищив 5 млрд доларів.

США всіляко сприяли входженню України до євроатлантичних спільнот. 31 березня — 1 квітня 2008 р. президент Дж Буш-молодший відвідав Київ, де провів переговори з президентом України В. Ющенком і прем'єр-міністром Юлією Тимошенко, Це був перший візит президента США від 2000 р. У наступні дні Дж. Буш-молодший активно підтримував позиції України і Грузії на саміті НАТО в Бухаресті. У вересні 2008 р. відвідав Україну з візитом віцепрезидент Річард Чейні, який ще раз висловив підтримку Вашингтоном права України будувати міцніші зв'язки співробітництва й безпеки в Європі і трансатлантичному просторі. У грудні 2008 р. у Вашингтоні державним секретарем США К. Райс і міністром закордонних справ України Володимиром Огризком підписано важливий дипломатичний документ — «Хартію Україна-США про стратегічне партнерство», в якому сторони підтвердили важливість своїх відносин як друзів та стратегічних партнерів, висловивши намір поглиблювати партнерство на благо наших народів, обопільну життєву зацікавленість у сильній, незалежній та демократичній Україні.

Вшанування

[ред. | ред. код]

Вулиця Джорджа Вокера Буша у місті Тбілісі[2].

Також вулиця Джорджа Буша є у місті Приштина[3].

Книжки

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Catalog of the German National Library
  2. Вулиця в Тбілісі названа ім'ям Джорджа Буша. OBOZREVATEL NEWS (укр.). 14 вересня 2005. Процитовано 10 січня 2024.
  3. Свобода, Радіо (24 грудня 2008). У столиці Косова з’явилася вулиця Буша. Радіо Свобода (укр.). Процитовано 10 січня 2024.

Література

[ред. | ред. код]
  • T. Грищенко. Буш Джордж Вокер // Політична енциклопедія. Редкол.: Ю. Левенець (голова), Ю. Шаповал (заст. голови) та ін. — К.: Парламентське видавництво, 2011. — 808 с. ISBN 978-966-611-818-2.
  • Т. А. Грищенко. Буш Джордж Вокер // Українська дипломатична енциклопедія: У 2-х т./Редкол.:Л. В. Губерський (голова) та ін. — К: Знання України, 2004 — Т.1 — 760с. ISBN 966-316-039-X
Попередник:
Білл Клінтон
19932001

43-й Президент США

20 січня 200120 січня 2009
Наступник:
Барак Обама
з 2009