Джордж Данціг

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

Джордж Бернард Данціг (англ. George Bernard Dantzig; 8 листопада 1914(19141108) — 13 травня 2005) — математик, який розробив симплексний алгоритм (симплекс-метод) для розв'язання задач лінійного програмування і вважається «батьком лінійного програмування» (поряд з радянським математиком Л. В. Канторовичем). Йому були присуджені: Національна наукова медаль США у 1975, Приз Джона фон Нейманна (John von Neumann Theory Prize) у 1974. Він був членом Національної Академії Наук (National Academy of Sciences), Національної технічної Академії (National Academy of Engineering), і Академії Мистецтв і Наук США (American Academy of Arts and Sciences).

Біографія[ред.ред. код]

Джордж Бернард Данціг народився 8 листопада 1914 року у Портленді, Орегон, США, батьки дали йому середнє ім'я «Бернард», в честь письменника Джорджа Бернарда Шоу, в надії, що він також стане письменником. Його батько Тобіас Данціг (англ. Tobias Dantzig), німець за походженням, був латвійським математиком та лінгвістом, який вчився з Анрі Пуанкаре (фр. Henri Poincaré) у Парижі. Тобіас одружився зі студенткою Сорбоннського університету, Анною Оурісон (англ. Anja Ourisson) і іммігрував у США. Ще у ранніх 1920-тих роках, його сім'я переїхала у Балтимор, згодом у Вашингтон, де його дружина Анна Данціг стала лінгвістом у Бібліотеці конгресу. Тимчасом Джордж Данціг викладав математику в Мерілендському університеті у Колледж-Парку. Джордж відвідував «Powell Junior High School» і «Central High School», він був у захваті від геометрії. Його батько виховував у ньому інтерес до геометрії, часто проводячи завзяті дискусії про її проблеми.

Джордж Данціг отримав ступінь бакалавра в галузі математики та фізики в Мерілендському університеті у 1936 році, ступінь магістра в галузі математики у Мічиганському університеті в 1938 році. Після двох років праці у Бюро трудової статистики Міністерства праці США, він вступив на докторську програму в галузі математики у Університеті Каліфорнії у Берклі), де вивчав статистику під керівництвом математика Єжи Неймана. У 1939 році він запізнився на заняття і помилково подумав, що написані на дошці рівняння — це домашнє завдання. Воно виявилось важчим, ніж звичайно, але через декілька днів він зміг його розв'язати. Виявилось, що він розв'язав дві «нерозв'язувані» проблеми в статистиці, які не могли розв'язати вчені роками. Ця історія стала дуже популярною, оповилась легендами і в 1997 році за нею зняли фільм «Розумник Вілл Хантінг» (англ. Good Will Hunting).

З початком Другої світової війни, Джордж взяв відпустку від докторської програми в Університеті Каліфорнії у Берклі), щоб працювати в Установі статистичного управління ВПС США. У 1946 році він повернувся до університету Берклі, щоб виконати програми університету, та отримав ступінь доктора того ж року.

У 1952 році Данціг вступив до математичного підрозділу корпорації «RAND». У 1960 він став професором в Департаменті промислового виробництва в Університеті Каліфорнії у Берклі, де він заснував і далі керував дослідницьким центром. У 1966 році він перейшов до Стенфордського університету професором дослідження операцій та комп'ютерних наук. У 1973 році він заснував «Systems Optimization Laboratory (SOL)». Під час «наукової» відпустки того ж року він очолив групу Методологія (англ. Methodology Group) в Міжнародному інституті прикладного системного аналізу (МІПСА) (англ. International Institute for Applied Systems Analysis (IIASA)) в Лаксенбурзі (англ. Laxenburg), Австрія. Пізніше він став професором «C. A. Criley Professor» транспортних наук Стенфордського університету і працював далі там навіть після свого офіційного виходу на пенсію у 1985 році.

Він був членом Національної академії наук, Національної академії наук машинобудування, Американської академії мистецтв і наук. Був удостоєний численних нагород, у тому числі «John von Neumann Theory Prize» в 1974 році, Національною медаллю науки США (англ. National Medal of Science) у 1975 році, став почесним доктором Мерілендського університету Коледж-Парку в 1976 році. «Mathematical Programming Society» в його честь створили премію «George B. Dantzig Prize». ЇЇ вручають кожних три роки, починаючи з 1982, однієї або двом особам, які зробили значний внесок у сферу математичного програмування (англ. mathematical programming).

Данціг помер 13 травня 2005 року в Стенфорді, Каліфорнія вдома від діабету і серцево-судинної хвороби у віці 90 років.


Ейлер Це незавершена стаття про математика.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.
США Це незавершена стаття про особу США.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.